Бих искала да чуя мнения по отношение третиране на лихви и неустойки по ЗДДС от 2013:
От 2013 г. ЗДДС
Данъчна основа при доставка на територията на страната
Чл. 26. (1) Данъчна основа по смисъла на този закон е стойността, върху която се начислява или не се начислява данъкът в зависимост от това, дали доставката е облагаема, или освободена.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Данъчната основа се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. Не се смятат за възнаграждение по доставка всякакви плащания на неустойки и лихви с обезщетителен характер.
До 31.12.2012 г. ЗДДС
Чл. 26. (1) Данъчна основа по смисъла на този закон е стойността, върху която се начислява или не се начислява данъкът в зависимост от това, дали доставката е облагаема, или освободена.
(2) Данъчната основа се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. Не се смятат за възнаграждение по доставка всякакви плащания на лихви и неустойки, които имат обезщетителен характер.
От Наръчника по ДДС на НАП за 2012 :
Включени в дан.основа: (фиш V.3 от Наръчника)
Лихви и неустойки със санкционен характер - Тези, които са уговорени като допълнителна санкция (в допълнение относно компенсиране на неизпълнението на договора).
Не се включват в данъчната основа лихви и неустойки с обезщетителен характер – това са суми, които обезщетяват страната по договора, която е претърпяла увреждане, вследствие неизпълнение от контрагента.
Изключени от дан.основа: (фиш V.4 от Наръчника)
Лихви и неустойки с обезщетителен характер
Например :
Лихви за закъсняло плащане, неустойки за разваляне на договор
Като го чета ми се струва,че в дан.основа следва да се изключват всички неустойки (без значение х-р) и лихвите с обезщетителен х-р.
Презициране на старата разпоредба или нова. Как го четете вие?