Не мисля, че е правилно, защото точната сума на допълнителното възнаграждение се променя всяка година с определения процент и това означава сключване на допълнително споразумение при всяка промяна, за която от своя страна не е необходимо ДС, тъй като се касае за увеличение на възнаграждението, за което не е необходимо съгласието на работника.
Да обобщим:
1. Трудовият договор трябва да съдържа размера на допълнителното възнаграждение за трудов стаж (чл. 66, ал. 1 от КТ)
Скрит текст :
чл. 66. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Трудовият договор съдържа данни за страните и определя:
1. мястото на работа;
2. наименованието на длъжността и характера на работата;
3. датата на сключването му и началото на неговото изпълнение;
4. времетраенето на трудовия договор;
5. размера на основния и удължения платен годишен отпуск и на допълнителните платени годишни отпуски;
6. еднакъв срок на предизвестие и за двете страни при прекратяване на трудовия договор;
7. основното и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер, както и периодичността на тяхното изплащане;
8. продължителността на работния ден или седмица.
Но под каква форма? В процент или в абсолютна стойност?
2. В индивидуалния трудов договор размерът на допълнителното възнаграждение се определя в процент към основната работна заплата (чл. 12 от НСОРЗ)
Скрит текст :
Чл. 12. (1) За придобит трудов стаж и професионален опит на работниците и служителите се заплаща допълнително месечно възнаграждение в процент върху основната работна заплата, определена с индивидуалния трудов договор
-------------------------------------------------
(6) Минималният размер на допълнителното трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит се определя от Министерския съвет след провеждане на консултации с представителните организации на работниците и служителите и на работодателите на национално ниво.
-------------------------------------------------------------
(10) (Нова - ДВ, бр. 56 от 2007 г., в сила от 01.07.2007 г.) Размерът на допълнителното трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит се изменя на период, не по-малък от една година придобит трудов стаж и професионален опит.
3. Ежегодното увеличаване на сумата на допълнителното възнаграждение е предварително уговорено под формата на процент в индивидуалния трудов договор и не е необходимо подаването на писмено уведомление на работника, нито сключването на допълнително споразумение. (чл.66, ал.5 от КТ и чл. 118, ал. 3 от КТ)
Скрит текст :
Чл. 166 (5) (Нова - ДВ, бр. 48 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г., предишна ал. 4 - ДВ, бр. 58 от 2010 г., в сила от 30.07.2010 г.) При всяко изменение на трудовото правоотношение работодателят е длъжен при първа възможност или най-късно до един месец след влизането в сила на изменението да предостави на работника или служителя необходимата писмена информация, съдържаща данни за извършените промени.
Чл. 118 (3) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Работодателят може едностранно да увеличава трудовото възнаграждение на работника или служителя.