Скрит текст :
Въпрос: Необлагаемите 60 лв. месечно разходи за ваучери за храна на наето лице, конкретно за всеки месец ли се отнасят или са необлагаем разход в годишен аспект в размер на 720 лв.? В тази връзка, ако поради проблеми със заплащането на ваучерите на оператора в един месец (месец юни) са получени ваучери на стойност под 60 лв. (например, 40 лв.), а вследващ (месец юли) над 60 лв. (например, 80 лв., като превишението от 20 лв. се отнася за м. юни ), и съответно сумата за двата месеца средномесечно не превишава 60 лв. следва ли да се извърши облагане на превишението за месеца, в който е налице превишение над 60 лв. (в случая 20 лв., като превишението от 20 лв. се отнася за м. юни) ?
Отговор: Становището на приходните органи (писмо № 24-32-350 от 31.01. 2008 г. на ЦУ на НАП) е следното: - за да е налице основание за начисляване на социален разход за ваучери за храна, работодателят следва вече да е получил ваучери от оператора и да ги отчел в увеличение на паричните си средства, т.е. работодателят да притежава тези ваучери. Едва тогава работодателят е във възможност да предостави ваучерите на работниците и да извърши начисляване на текущ социален разход, които подлежи на изплащане на работниците и служителите.
Следователно не е допустимо счетоводно отчитане на социални разходи за ваучери за храна, без тези ваучери да са отпечатани от оператора и предоставени на работодателя. В тази връзка дружеството следва да обложи с данък върху разходите по реда на чл. 204, т. 2, буква „б" от ЗКПО надвишението над 60 лв. на социалните разходи за ваучери за храна, предоставени на работниците за месец юли.
(Б. р. Отговорът е изготвен преди 01. 01. 2009 г. и затова се цитира максимален размер 40 лв.)
Виж целия текст на писмо № 24-32-350 от 31.01. 2008 г. на ЦУ на НАП.
http://www.tita.bg/danatsi_tita/edition/14/article/143 на този линк може да кликнете на писмото , за да го прочетете