Понеже имам казус (ЕООД, собственик-СОЛ по майчинство) и си бистря следната част от отговор от НОИ:
Ако дейността по граждански договор е различна от дейността, за която сте регистрирана като самоосигуряващо се лице, върху доходите по гражданския договор не се дължат осигурителни вноски за фонд “Общо заболяване и майчинство” и извършването на такава дейност не е пречка за получаване на паричното обезщетение.
Скрит текст :
Въпрос: Може ли самоосигуряващо се лице, което получава парично обезщетение за майчинство, да работи по граждански договор през този период и да получава паричното си обезщетение?
Лицата, които са осигурени за общо заболяване и майчинство, имат право на парично обезщетение за бременност и раждане и за отглеждане на малко дете при условията, размерите и сроковете, определени в чл. 48а – чл. 54 от Кодекса за социално осигуряване (КСО). Извършването на трудовата дейност, която е основание за осигуряване за общо заболяване и майчинство, и получаването на възнаграждение за тази дейност изключва получаването на парично обезщетение за бременност и раждане и за отглеждане на малко дете (с изключение на обезщетението за отглеждане на малко дете по чл. 54 от КСО), тъй като обезщетението за бременност и раждане и за отглеждане на малко дете по чл. 53 от КСО се изплаща при ползване на отпуск на съответното основание.
В запитването си не посочвате каква е дейността Ви като самоосигуряващо се лице и каква е дейността, която ще извършвате по граждански договор. Извършването на дейност, за която сте регистрирана като самоосигуряващо се лице, вкл. и по граждански договор, предполага получаване на възнаграждение и задължение за внасяне на осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване (за фонд “Пенсии” и фонд “Общо заболяване и майчинство”) и допълнителното задължително пенсионно осигуряване. Обстоятелството, че самоосигуряващото се лице упражнява трудова дейност и през период, който се включва в срока на обезщетението за бременност и раждане и за отглеждане на малко дете, се посочва в декларация обр. № 1, съгласно Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г., издадена от министъра на финансите, за съдържанието, сроковете, начина и реда на подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица. При това положение нямате право на парично обезщетение за бременност и раждане и за отглеждане на малко дете на основание чл. 53 от КСО за периода, през който упражнявате трудова дейност, за която сте осигурена за общо заболяване и майчинство. Ако дейността по граждански договор е различна от дейността, за която сте регистрирана като самоосигуряващо се лице, върху доходите по гражданския договор не се дължат осигурителни вноски за фонд “Общо заболяване и майчинство” и извършването на такава дейност не е пречка за получаване на паричното обезщетение.
Мисля си, ако си СОЛ, какъв ГД можеш да имаш, който да не изисква да си изравняваш доходите?
Как разделяш СОЛ, регистраран като собственик на ЕООД от същото това лице, което продължава да е СОЛ и извършва услуга по ГД?
В смисъл, дори да приемем че дейността е различна от тази, за която си се регистрарал (упражняване на личен труд в дружеството),
продължаваш да си СОЛ, подписваш декларация, не ти се удържа данък и осигуровки и накрая си попълваш Т1 и Т2...Моля малко за помощ, който има време и желание