Межд.транспорт-стока или услуга

01.04.2014, 11:03 11560 11

01.04.2014, 11:03
Публикации: 320 / 26
ЕООД извършва межд.транспорт в рамките на ЕС. Получихме фактура за закупени ъгли за укрепване на товара.В дневниците тази доставка като ВОП ли да отразя, или като услуга. Камионът не се връща в България, съответно ъглите също, това ме обърква.Имам предложение във форума да се открие отделна секция "Международен транспорт", много трудна материя
#1 | 01.04.2014, 12:27
Публикации: 825 / 178
Ние пък, освен ъгли - закупихме и гумени антиплъзгачи за укрепване на товарите. :)
Фактурата ви най-вероятно е без ДДС и тогава е ВОП. В двата дневника. Макар и на малка стойност, все пак фирмата придобива нещо си, а и камионите идват до Бг за обслужване, ремонти..
Ако фактурата ви е с ДДС - ясно. С цялата стойност на разход.
Ъгли като услуга - не мислете :)

пп. материята въобще не е трудна :)
#2 | 01.04.2014, 12:50
Публикации: 320 / 26
Благодаря, фактурата е без ДДС, значи ВОП, защото все пак един път в годината камионът идва в България.
#3 | 01.04.2014, 12:53
Публикации: 825 / 178
 :good:
Благодаря, фактурата е без ДДС, значи ВОП, защото все пак един път в годината камионът идва в България.
#4 | 01.04.2014, 16:56
Публикации: 320 / 26
Друг вариант- фактура от ЕС без ДДС, на която е фактурирано диз.гориво, такси автописти, телеф.разговори, такси GPS/т.е. на отделни редове, но всичко в една ф-ра без ДДС/. С протокол на осн.чл.82, включвам в двата дневника, в дн.продажби в колона 14, като услуга. Много се надявам да е правилно, че отдавна го правя така.
#5 | 01.04.2014, 18:55
Публикации: 825 / 178
За жалост - не е правилно.
Стоките и услугите, цитирани от вас се потребяват там, на место в други държави от ЕС. Поради това няма ВОП и не се съставят протоколи за тях.
 :yes3:

#6 | 02.04.2014, 08:26
Публикации: 320 / 26
За жалост явно не съм много наясно с тези неща. Ще имате ли търпението да ми обърнете още малко внимание.Фактурите са без ДДС и с тях фирмата спедитор ни префактурира диз.гориво и такси, които тя е платила вместо нас. При това уточнение, мнението ви остава ли същото. Отделно сме имали ф-ри за диз.гориво с ДДС, които съм включвала в кол.без право на дан.кредит, без протокол, но това са други случаи.
#7 | 02.04.2014, 11:17
Публикации: 825 / 178
С съжаление за това - мнението ми остава същото.
Добре е повече да се информирате за този международен транспорт - като се започне със зареждането на гориво / с карти, в брой/, плащането на пътните и други такси, възстановяванео на ДДС с и без посредник, комисионните по тези услуги, плащането на всичко това, осчетоводяване на фактури от спедитор и директни вам инвойси..
Не става с 2-3 изречения, наистина.  :noexpression:
#8 | 02.04.2014, 14:38
Публикации: 153 / 22
Отделно сме имали ф-ри за диз.гориво с ДДС, които съм включвала в кол.без право на дан.кредит, без протокол, но това са други случаи.
   И защо включваш неданъчен документ в дневник по ДДС?
#9 | 02.04.2014, 17:00
Публикации: 320 / 26
Това, че съм включвала неданъчен док. в дневника, не ми се вижда толкова притеснително, колкото фактурите с гориво и такси без ДДС, за тях се безпокоя много. Защо чуждата фирма не начислява ДДС във фактурата, в нея е посочен чл.21 закон 37/1992, какво означава това. ДГ и такси действително се потребяват там. Питам се кога тука чужда фирма като зареди гориво няма да й се начисли ДДС. Зная че материята е сложна, но надявам се малко по малко да видя светлина в тунела. Казвате, добре е да се запозня, но как, чета и си разпечатвам материали, ходих на два три пъти на консултация, опитвам се да вникна в нещата. Не очаквам някой да ми изнесе лекция, просто искам да разбера къде се заблуждавам
#10 | 03.04.2014, 04:45
Публикации: 153 / 22
Питам се кога тука чужда фирма като зареди гориво няма да й се начисли ДДС. Зная че материята е сложна, но надявам се малко по малко да видя светлина в тунела. Казвате, добре е да се запозня, но как, чета и си разпечатвам материали, ходих на два три пъти на консултация, опитвам се да вникна в нещата. Не очаквам някой да ми изнесе лекция, просто искам да   Лично мое мнение , е че кучето е заровено на друго място. Когато една бг транспортна фирма разбера къде се заблуждавам

Когато български превозвач сключва договор с чужда спедиция нещата не са еднозначни, защото всеки си е башка щур.  Предполагам , че нямаш договора с една една камара анекси към него за да се ориентираш за какво става дума. Защото по договор могат да правят един куп неща от името на фирмата и да не получиш никакъв документ /освен някое дебитно известие след месец-два или пояснение защо прихващат суми/. По начина , по който описваш нещата едва ли картата, с която зареждат гориво е на името на българската фирма /номера на автомобила на картата не определя нищо/  и едва ли българската фирма директно плаща на доставчика за зареденото гориво.  Ако аз съм на твое място, ще  говоря или пиша имейл на техния счет.отдел за разбера дали пускат виес за факурата. Ако "да" пиша един протокол за услуга във връзка чл.82.  А това дали воп, моп и други алабализми им пука на чуждите фирми за нашия закон по ДДС  / та дори понякога за европейски регламенти ако фирмата е скандинавска/ Иначе нашите данъчни ще те задръстат защото при тях ще им светне виес с твоята фирма.
#11 | 03.04.2014, 11:17
Публикации: 320 / 26
Благодаря, ще мисля как да напиша писмо, наистина това е начин
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група