Вписване на равенство между трудов осигурителен стаж
Изискването за това вписване се съдържа в чл.40, ал.4 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж и въпреки, че в Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж няма такава разпоредба, вписването се прави, когато има основания за това. Текстът, който се вписва, е:’’Трудовият стаж е равен на осигурителния“.Преди приключване на трудова книжка длъжностните лица, отговорни за попълването й, следва прецизно да установят дали трудовият и осигурителният стаж се покриват. В случай че те не са равни, в трудовата книжка се вписва само трудовият стаж.Когато трудовият и осигурителният стаж не се покриват, този факт не се отбелязва в трудовата книжка. Вписвания от рода на ‘’Трудовият стаж не е равен на осигурителния“ са недопустими.
Когато двата вида стаж са различни, периодите, които се зачитат за осигурителен стаж,се установяват с удостоверение обр. УП-3.
За потвърждение НПОС чл.40
4) (Нова - ДВ, бр. 19 от 2003 г., в сила от 01.01.2003 г.) За времето след 31 декември 2002 г., ако продължителността на осигурителния стаж за лицата, работещи по трудово или по служебно правоотношение, е равна на продължителността на трудовия или на служебния стаж, в трудовата или в служебната книжка при прекратяване на правоотношението се вписва от осигурителя следният текст: "Осигурителният стаж е равен на зачетения трудов (служебен) стаж." Ако в трудовата или в служебната книжка не е направено посоченото вписване, осигурителният стаж се установява с документ по образец, утвърден от управителя на Националния осигурителен институт, издаден от осигурителя.