ДДС за конференция в Англия

14.05.2014, 17:53 14073 13

14.05.2014, 17:53
Публикации: 108 / 3
Здравейте, моля за спешна помощ.
Българска фирма, регистрирана по ДДС, получава фактура от Англия за участие в конференция. Във фактурата има начислено английско ДДС. Нямаше да имам притеснения, ако нямаше начислен ДДС - правя Протокол за самоначисляване на ДДС като "участник в мероприятие". При това положение обаче мисля нищо да не правя, а по-късно да си поискам връщане на платеното ДДС. Права ли съм?
#1 | 14.05.2014, 19:02
Публикации: 6403 / 1130
Правилно! :good:
#2 | 14.05.2014, 19:19
Публикации: 2027 / 254
Ако съгласно нашия ЗДДС услугата е с място на изпълнение в страната , дори и да са Ви начислили чуждестранно ДДС във фактурата , това не Ви освобождава от задължение за съставяне на протокол по чл.117 ЗДДС , даже имаше и станвище на НАП по този въпрос , самоначислявате ДДС върху цялата сума по фактурата.

Ето и един материал във връзка с мястото на изпълнение на услугата :

Скрит текст :
#3 | 14.05.2014, 19:24
Публикации: 108 / 3
А самоначисляването означава ли, че няма да мога да искам връщане на ДДС-то от Англия?
#4 | 14.05.2014, 20:05
Публикации: 6403 / 1130
Какво значи "участие в конференция"?
Ако сте платили за да слушате доклади, то това е плащане за вход и не следва да самоначислявате ДДС.
А и нямаше да начислят ДДС, ако трябваше да самоначислявате... :hmmm:
#5 | 14.05.2014, 20:37
Публикации: 108 / 3
Фирмата се занимава с изработване на софтуер, във фактурата буквално пише "WebRTC Global Summit 2014". Представяли са свои разработки. Писах "конференция", защото "годишна среща" не знам как ще прозвучи.
#6 | 15.05.2014, 13:50
Публикации: 108 / 3
Признавам, че търсенията ми на указанието на НАП се оказаха абсолютно безрезултатни  . Ако не прекалявам с исканията, моля, ако някой може да го пусне без да си губи времето, ще съм много благодарна.
Благодаря и на включилите се дотук.
#7 | 15.05.2014, 15:27
Публикации: 6403 / 1130
Признавам, че не съм чела това указание и също бих се запознала с него, защото ме озадачава възможността да се удържи и внесе едновременно данъка и при издаването на фактурата и при обратно начисляване в две държави от едно и също пространство на приложение на Директивата.
#8 | 15.05.2014, 17:03
Публикации: 2027 / 254
Сега нямам време да намеря указанието , но слагам един отговор пак във връзка с чл.21 ал.2 и начислен косвен данък от чуждестранния доставчик  и издаването на протокол по чл.117 ЗДДС .

Самоначисляване на ДДС, при положение че услугите са обложени с косвен данък



Теодоси Георгиев – регистриран одитор

    В сп. „Финанси и право”, бр. 7/2010 г. Теодоси Георгиев – д.е.с., регистриран одитор, разглежда следния казус: Фирма извършва товарни автомобилни превози на територията на ЕС. За извършените аварийни ремонти на автомобилите в страни от Общността се получават фактури с начислен ДДС. Следва ли да се самоначисли ДДС в тези случаи, при положение че услугите вече са обложени с косвен данък?
Ремонтът на автомобили е доставка на услуга „работа по движими вещи", попадаща в основната хипотеза за място на изпълнение на услуги по чл. 21, ал. 2 ЗДДС - където получателят е данъчно установен. Поради това мястото на изпълнение на получаваните услуги от вас е България и за тях предпоставките за изискуемост на данъка от получателя по чл. 82, ал. 2, т. 3 ДДС са налице.
Обстоятелството, че доставчиците ви начисляват ДДС за ремонтите, не отменя изискуемостта на данъка от вас. Данъчната основа за самоначисляване на данъка е дължимото възнаграждение по фактурите за ремонтите, включващо и начисления ви от доставчиците ДДС.
При получаване на подобни услуги в ЕС обаче трябва да имате предвид две съществени за данъчния ви интерес последици.
Първата е, че следва да изисквате от доставчиците на авторемонтни услуги да не ви начисляват ДДС, като предоставите ДДС регистрационния си номер. За целта е уместно да се снабдите със специалното удостоверение за доказване на ДДС регистрацията си в чужбина по чл. 104, ал. 3 ЗДДС и чл. 75, ал. 2 ППЗДДС.
Втората данъчна последица е, че имате право на възстановяване на начисления ви в страни от Общността данък по реда на Наредба № Н-9 от 16.12.2009 г. на министъра на финансите за възстановяването на данъка върху добавената стойност на данъчно задължени лица, неустановени в държавата членка по възстановяване, но установени в друга държава членка.
#9 | 15.05.2014, 18:48
Публикации: 6403 / 1130
Благодаря, alfa! :good:

Изглежда много механично това спазване на буквата на закона при пълно пренебрежение на неговия дух. ДДС е некумулативен данък - включва се еднократно в крайната цена на стоката или услугата, а уважаемият Теодоси Георгиев твърди, че "Данъчната основа за самоначисляване на данъка е дължимото възнаграждение по фактурите за ремонтите, включващо и начисления ви от доставчиците ДДС."?!? :(

Освен това, дали публикацията от 2010-та е приложима към случая, тъй като изменението на чл. 21 (4), т.3 е от 01.01.2011....

В такива случаи, когато ме касаят пряко, задавам писмено въпрос до методолозите в ОДОП - и аз да съм застрахована, и те да свършат някаква работа.  :smile1:
#10 | 15.05.2014, 18:53
Публикации: 108 / 3
Благодаря много за отделеното време. И моето намерение е такова - да се подсигуря с писмено становище.
#11 | 15.05.2014, 20:50
Публикации: 2027 / 254
Благодаря, alfa! :good:

Изглежда много механично това спазване на буквата на закона при пълно пренебрежение на неговия дух. ДДС е некумулативен данък - включва се еднократно в крайната цена на стоката или услугата, а уважаемият Теодоси Георгиев твърди, че "Данъчната основа за самоначисляване на данъка е дължимото възнаграждение по фактурите за ремонтите, включващо и начисления ви от доставчиците ДДС."?!? :(

Освен това, дали публикацията от 2010-та е приложима към случая, тъй като изменението на чл. 21 (4), т.3 е от 01.01.2011....

В такива случаи, когато ме касаят пряко, задавам писмено въпрос до методолозите в ОДОП - и аз да съм застрахована, и те да свършат някаква работа.  :smile1:


Така е Ирен , НАП никога не знаш как ще изтълкува нещата.
Ето становище , в което изразяват мнение ,че и при ВОП ако са ти начислили ддс във фактурата , пак самоначисляваш върху цялата сума  вкл. начисленото ти чуждо ддс , нищо че вече един път си го платил  http://accountplus.info/ismo-20-15-396-31-08-2010.html
#12 | 15.06.2017, 10:03
Публикации: 314 / 38
Тъй като пак явно чета ЗДДС както дявола чете Евангелието стигнах до тази тема:

Българска фирма (ДДС) организира годишна среща тук в България.
Ще дойдат фирми от Европа, но ще има и такива от трети страни.
Не искам да влизам във всички нюанси на сивото - дали тази среща ще включва хапване и пийване, дали ще включва настаняване или евентуално предоставяне на някакви услуги.
Знам само че ще се фактурира такса за участие, а управителят повтаря само едно - конференция.
Къде е мястото на изпълнение? Аз мисля че мястото е тук в БГ.
#13 | 15.06.2017, 10:44
Публикации: 11969 / 2190
Къде е мястото на изпълнение? Аз мисля че мястото е тук в БГ.

Не винаги.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група