Е то точно това казва и vesi7, че връщането става чрез продажба и като ще продава, защо да минава през физическото лице "себе си", а да не продава директно.
Скрит текст :
според мен за да бъде продаден на друго лице, един актив собственост на ФЛ ползван като лично имущество в ЕТ или ЗП, първо трябва да бъде изваден от имуществото на ЕТ или ЗП. т.е. както ал. 5 казва: за данъчни цели се смята че това е продажба, която поражда формиране на облагаем доход за ФЛ собственик. Реално този облагаем доход се явява признатите пазходи за амортизация на актива по време на използването му в дейността на ЕТ или ЗП.
След като се извърши така нареченото изваждане на актива, той може да бъде продаден от ФЛ - собственик, както казва ал. 7 "Пазарната цена по ал. 5 се приема за цена на придобиване при последваща продажба или замяна на вещта от физическото лице - собственик......
По принцип в този казус става въпрос за ФЛ собственик и регистрирано ЗП (чл. 29а зддфл), което означава, че ЗП ползва ЕГН-то на ФЛ като ЕИК.
Друг е въпросът ако ФЛ има и рег. ЕТ. Реално са едно и също лице, но ако ФЛ използва лично имущество в своето ЕТ, това не означава че имуществото е собственост на ЕТ. Как ЕТ ще извърши директна продажба на използваното лично имущество собственост на ФЛ, като се има в предвид че документите за покупка на това имущество са на името на ФЛ, не на ЕТ. За това мисля че първо трябва да се премине през така нареченото "изключване " на имуществото от ЕТ, чрез "продажба" от ЕТ на ФЛ, която не е реална, но се извършва за данъчни цели. След това от името на ФЛ - собственик да се извърши реалната продажба на актива