Несъответствия по Балансите на две свързани фирми

17.07.2014, 12:07 7862 12

17.07.2014, 12:07
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте,

Имам нужда от свеж страничен поглед върху следната ситуация:

Има две фирми (свързани лица), в Балансите на които има несъответствие.
В баланса на фирма "Б" по сметка "клиенти по аванси" фигурира партида на фирма "А"с определено салдо, но в баланса на фирма "А" фирма "Б" не фигурира като доставчик по аванси. Т.е. по баланса на фирма "Б" виси задължение към фирма "А", но в баланса на фирма "А" няма вземане от фирма "Б".

Не разполагам с хронологичен регистър на операциите довели до такива крайни салда, а само със справка за крайните салда.

Как може да се закрие това салдо във фирма "Б"?

Моля, пишете каквото ви хрумне, колкото и абсурдно да звучи :smile1:
#1 | 17.07.2014, 12:16
Публикации: 11934 / 2174
Излиза, че съгласно балансите на двете фирми А не очаква пари от Б, но Б дължи пари на А. А коя е правилната постановка ? Ако наистина се дължат тези пари - Б да си ги преведе на А и така да си закрие салдото , а тогава в А да мислят при тях как ще се оправят. Ако не дължи тези пари то те или са платени / и пак касова операция / или не е имало такава сделка и следва да сторнира начислението им.

Все едната страна е в грешка.......
#2 | 17.07.2014, 12:22
Публикации: 6403 / 1129
Благодаря, че се включваш, delphine :give_rose:

Проблемът е, че нито мога да проследя по какви фактури и за какво се е формирал този аванс, нито дали е платен към Б, а Б не е идвършила доставката.

Историята е много стара и собствениците нямат спомен за сделката.
Мисля дали да не закрия салдото в Б по чл. 46 от ЗКПО (отписване на задължения) ...
#3 | 17.07.2014, 12:25
Публикации: 11934 / 2174
Ами виж, Ирена, то и така евентуално може да го направиш, но си мисля, че щом няма салдо в едната фирма, то тази сделка е приключила за тях - начислена и платена и при тебе сега остава нереализирано само плащането. Една касова операция би свършила работа си мисля - не е платена по банка, защото иначе би се закрила сумата.
#4 | 17.07.2014, 13:21
Публикации: 6403 / 1129
Сумата е сериозна и не е за каса.
А и от друга страна, понеже няма салдо по 411 във фирма Б по партидата на фирма А, логично е операцията да е била
50 / 412, 4532 :hmmm:

От тази гледна точка ми се вижда логично да го закрия като непризнат навремето приход. И мисля да не го поправям за минало време за сметка на увеличение на неразпределена печалба, а да го изпиша и да призная приход сега. Просто защото нямам идея кога да отнеса прихода в минало време. :(

#5 | 17.07.2014, 13:27
Публикации: 11934 / 2174
След като сумата е сериозна и не е за каса, то и за приход ще да си е големичка .... :smile1: Стига собствениците да не са против да платят тези пари от признаването на приход / ако това е по-малката беля в сравнение с касовата операция / на тази сума си взела за себе си съответното решение.
#6 | 17.07.2014, 13:56
Публикации: 6403 / 1129
Благодаря за подкрепата!
Да разбирам, че има логика в расъжденията ми?....
#7 | 17.07.2014, 14:00
Публикации: 11934 / 2174
 :good:
#8 | 17.07.2014, 14:08
Публикации: 2966 / 392
Предполагам, не си водила ти счетоводството отпреди?
Много счетоводители авансите ги нямат за нищо, възможно е просто да не е приключен. :)
Възможно е и ако ситуацията е много стара (преди закона за ограничаване плащанията в брой) просто касовата бележка да не е стигнала от т. А до т. Б.
И което е най-вероятно - цялата фактура, приключваща сделката да не е стигнала до клиента. Ако ти се преровят издадените фактури от ф. А, може и да я намериш :)
#9 | 17.07.2014, 14:18
Публикации: 6403 / 1129
Точно в това е проблемът,  Pupeshche

Не съм водила счетоводството, когато е възникнало това салдо и гадая въз основа на какво е възникнало :smile1: ... с намерение да го закрия, защото няма салдо в баланса на контрагента.

Рових из старите фактури. Фактури всякакви, но една единствена с такава сума няма. Най-лошото е, че не разполагам с хронологията... Фирмите са свързани и винаги имат един общ счетоводител.
#10 | 17.07.2014, 14:23
Публикации: 6 / 0
Не разбрах, за салдо по сметка "доставчици/клиенти по аванси" ли става въпрос?
По принцип доста колеги не отчитат авансите като вземания/задължения, а директно признават приход/разход.
Знам, че може би не е вариант, но няма ли как да се свържеш с предишния счетоводител и да го попиташ?
#11 | 17.07.2014, 14:27
Публикации: 2966 / 392
То реално няма как да знаеш сумата на приключващата фактура. Единственото за което се сещам е да обърнеш дневниците по ДДС на ф. А за всички фактури издадени към Б. Ако ти се занимава :)
Ти пак си добре, на мен предпоследната фирма, която ми предадоха, имаше трудови досиета, които се състояха само от едно факс копие на лична карта :)
#12 | 17.07.2014, 14:47
Публикации: 6403 / 1129
Към machoДа, става дума за салдо по "клиенти по аванси" - 412 (доставчици по аванси водя в 402).  Вариант да взема информация от предишната колежка няма.

Към Pupeshche
Честито на печелившите! :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група