Отпуск при смърт на родител с казус

14.09.2011, 12:23 31055 14

14.09.2011, 12:23
Публикации: 1202 / 120
Служителка е била на погребение - 2 р.д. Починалият е втори съпруг на майка й с 30 годишен брак, но не е роднина по права линия /родител/! Има ли основание да се признае отпуск по чл. 157, ал.(1), т. 3  (по сватовство да речем или....)  :hmmm:?
#1 | 14.09.2011, 14:42
Публикации: 5497 / 371
3. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) при смърт на родител, дете, съпруг, брат, сестра и родител на другия съпруг или други роднини по права линия - 2 работни дни;

Не може да ползва отпуск по чл.157, защото не са роднини по права линия
#2 | 15.09.2011, 08:19
Публикации: 1202 / 120
3. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) при смърт на родител, дете, съпруг, брат, сестра и родител на другия съпруг или други роднини по права линия - 2 работни дни;

Не може да ползва отпуск по чл.157, защото не са роднини по права линия


Здравейте! Благодаря за мнението! Бързам да поясня, че нямам проблем с текста на нормативните документи. Казус има т.к. в свой отговор по подобен въпрос Министерство на труда казва следното:
"Съгласно чл. 157, ал. 1, т. 3 от Кодекса на труда (КТ) работникът или служителят има право на 2 работни дни платен отпуск при смърт на близък роднина по права линия или по сватовство. Кръгът на лицата, смъртта на които е основание за ползване на този отпуск от работника или служителя обхваща: 1) родител, дете, съпруг, брат, сестра, родител на другия съпруг; 2) други роднини по права линия. Този вид отпуск е с целево предназначение и се използва на самостоятелно правно основание. Съгласно чл. 50, ал. 1 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските работникът или служителят има право на отпуск за деня на съответното събитие и за следващия го работен ден. Когато денят на събитието съвпада със седмичната почивка, отпускът се ползва в първите работни дни след нея. От изложеното е видно, че документите, необходими за ползване на този вид отпуск, следва да доказват факта на смъртта и наличието на връзка на родство или сватовство между починалото лице и лицето, което има право да ползва отпуска. Такива документи са смъртен акт, удостоверение за наследници, удостоверение за граждански брак. Посочените документи се издават от служба “Гражданско състояние” към Общинската администрация. ЛТ" (цитат от м.10.2009 г.)   
Когато се използва термин като "казус" би следвало да става ясно, че е необходимо да се произнесе или юрист или колега, който има в практиката си решен подобен случай. Става дума именно за това дали в случая служителката би се появила в у-ние за наследници по линия на сватовството. На ясно съм и с широката практика да не се изисква такова у-ние, а да се декларира на гърба на акта за смърт  родствената връзка.
Моля и за други мнения т.к. съм след отпуск и съм затрупан с изостанали дела, а във форума сме именно за да си помагаме!
#3 | 15.09.2011, 09:33
Публикации: 3145 / 253
Според мен тук няма никакво сватовство. Сватовството е роднинската връзка на единият съпруг с роднините на другият съпруг, т.е с роднините на съпруга й на вашата служителка, а не за вторият съпруг на майка й.
Няма право на отпуск по чл.157 от КТ.
#4 | 15.09.2011, 11:07
Публикации: 1202 / 120
Благодаря на всички! Затварям темата. Говорих с юрист. Мисля, че отговора ще ви е интересен: "Освен правото съществува и морал. Според правото формално приложено - няма право на отпуск по член 157. В удостоверение за наследници може и да се появи може и да не се появи - в "ГС" ще гледат  (ако са починали и двамата - и майка й и вторият и съпруг при катастрофа например) до час кой кога е починал, че да определят наследствените права и тогава ще опишат наследниците и пак е относително. Морално погледнато тия хора са достатъчно близки за да го възприема като баща независимо, че не е биологичният й родител."
Така, че драги ми колеги аз оставям въпроса на морала на шефа - все пак той разписва документите!
#5 | 26.10.2017, 07:31
Публикации: 2 / 1
Здравейте, имам ли право на 2 работни дни отпуск за погребението на свекър ми, при положение, че нямам брак със сина му, но живеем заедно и имаме дете?
#6 | 26.10.2017, 09:35
Публикации: 1705 / 207
От изчетеното излиза, че не може да докажете родство по сватовство след като нямате сключен брак.
2. Правно значение
И новият Семеен кодекс от 2009 г., както и предходната уредба, предвижда, че сватовството има правно значение само в предвидените от закона случаи. В семейното право го виждаме, макар и не изрично назовано, в уредбата, която СК ’09 дава на отношенията между детето и съпруга на родителя - чл. 122, ал. 3 и чл. 124, ал. 4.Семейният кодекс от 2009 г. изрично определя, че родството по сватовство се прекратява с прекратяването на брака.

Източник: Родство и сватовство по новия Семеен кодекс

Такива документи са акт за смърт - удостоверяващ случая на смърт на лицето, актове за раждане - удостоверяващи родствената връзка на починалото лице и лицата по чл. 157, ал. 1, т. 3 по права линия, свидетелство за сключен граждански брак - удостоверяващо родствената връзка по сватовство.

Източник: Отпуск при смърт на близък
#7 | 26.10.2017, 09:48
Публикации: 261 / 41
Чл. 157. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Работодателят е длъжен да освобождава от работа работника или служителя:
3. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) при смърт на родител, дете, съпруг, брат, сестра и родител на другия съпруг или други роднини по права линия - 2 работни дни;

и

(3) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 133 от 1998 г., изм., бр. 25 от 2001 г., предишна ал. 2, бр. 52 от 2004 г.) През време на отпуските по ал. 1 на работника или служителя се изплаща възнаграждение, както следва:
 1. по т. 1 - 3 - според предвиденото в колективния трудов договор или по споразумение между работника или служителя и работодателя;

Дори и да имахте платеният отпуск е условен, работодателят е длъжен да Ви пусне, но не и да плати за тези дни. Другият мит е, че за присъствие на погребение се полага допълнтелен платен отпуск и всички общинички пускат разни нелепи бележки
#8 | 26.03.2018, 13:33
Публикации: 19 / 0
Здравейте, имам следния казус: Лице е в болнични и през това време умира близък роднина. Полагат му се 2 дни по чл. 157, ал. 3 от КТ. Но болничния изтича 5 дни след погребението. Има ли право лицето да ползва тези два дни след изтичане на болничния?
#9 | 26.03.2018, 13:35
Публикации: 1302 / 183
Не.
#10 | 28.09.2018, 00:08
Публикации: 5 / 0
Здравейте! Ще съм благодарна ако някой може да ми съдейства за разясняване на казус.. дядо ми почина на 08.08, в това време майка ми беше в отпуск. Полагат ли й се двата дни за смърт на родител след изтичане на отпуската й?
#11 | 28.09.2018, 10:22
Публикации: 4400 / 737
Не, полагат се "за деня на съответното събитие и за следващия го работен ден".
#12 | 28.09.2018, 13:53
Публикации: 5 / 0
Но тя е била в годишен отпуск по това време, не би ли трябвало да й ги дадат след изтичане на отпуската, както ако се случи почивен ден, се взема първите работни дни?
#13 | 28.09.2018, 14:25
Публикации: 4400 / 737
Цитирах ви норматива, който е написан ясно и в прав текст. Идеята, общо взето, е работникът да бъде освободен за деня на смъртта и за деня на погребението, което обикновено е на следващия ден. За ползването на този вид отпуск ото "Обреди" дават бележка, удостоверяваща датата на смъртта и правото на ползване на отпуска.
#14 | 28.09.2018, 14:26
Публикации: 1302 / 183
Трябвало е да подаде заявление за прекратяване на отпуска, който е ползвала в момента (разбира се, ако не е болничен!),
да подаде следващо заявление за ползване на отпуск по чл. 157 (1) т. 3 от КТ, придружено със съответния документ,
след което да подаде заявление за продължаване на предишния отпуск или най-малкото да е записала това свое желание в заявлението за прекратяване.

Това е процедура, осъществявана по желание на лицето, не се прилага автоматично.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група