Отпуск по чл. 169 от КТ

04.11.2014, 11:25 59372 21

04.11.2014, 11:25
Публикации: 14 / 0
Здравейте,
Трябва ли задължително съгласието за обучение по чл. 169 ал. 1 от КТ да бъде дадено в началото на обучението /при самото започване - първи семестър/  или се дава за всяка учебна година и къде е упоменато ако е така?
#1 | 04.11.2014, 14:03
Публикации: 5497 / 371



   Eмил  Мирославов - Директор дирекция "Трудово право и обществено осигуряване" 2009 г.   Отговор

 


Съгласно чл. 169, ал. 1 от Кодекса на труда, работник или служител, който учи в средно или висше учебно заведение без откъсване от производството, има право да ползва платен отпуск за обучение в размер на 25 работни дни за всяка учебна година, ако работодателят му е дал съгласие за това обучение. Учебното заведение трябва да има статут на такова, признат по установения ред. Съгласно чл. 169, ал. 3 от КТ учащите се по ал. 1 имат право еднократно и на платен отпуск от 30 работни дни за подготовка и явяване на зрелостен или държавен изпит, включително и за подготовка и защита на дипломна работа, дипломен проект или дисертация. Под обучение без откъсване от производството законодателят има предвид задочна, вечерна и дистанционна форма на обучение, т.е. учащите се редовно обучение нямат право на отпуск по чл. 169 КТ. За да има работникът или служителят право на платен отпуск за обучение трябва да бъдат изпълнени следните изисквания: - да учи в средно или висше училище без откъсване от производството и - да има съгласието на работодателя за това (съгласно чл.52 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските - НРПВО- съгласието на работодателя се дава в писмена форма). Съгласието на работодателя се дава еднократно. Веднъж дадено, ако са налице посочените по-горе изисквания, същото не може да се оттегли или да се откаже ползването на този вид отпуск. След ползуване на отпуск за присъствие на учебни занятия и явяване на изпити работникът и служителят е длъжен да представи студентска (ученическа) книжка или друг документ от учебното заведение за удостоверяване посещението на учебните занятия и явяването на изпит – чл. 51, ал. 2 от наредбата. МВ/
#2 | 06.11.2014, 11:32
Публикации: 14 / 0


   Eмил  Мирославов - Директор дирекция "Трудово право и обществено осигуряване" 2009 г.   Отговор

 


Съгласно чл. 169, ал. 1 от Кодекса на труда, работник или служител, който учи в средно или висше учебно заведение без откъсване от производството, има право да ползва платен отпуск за обучение в размер на 25 работни дни за всяка учебна година, ако работодателят му е дал съгласие за това обучение. Учебното заведение трябва да има статут на такова, признат по установения ред. Съгласно чл. 169, ал. 3 от КТ учащите се по ал. 1 имат право еднократно и на платен отпуск от 30 работни дни за подготовка и явяване на зрелостен или държавен изпит, включително и за подготовка и защита на дипломна работа, дипломен проект или дисертация. Под обучение без откъсване от производството законодателят има предвид задочна, вечерна и дистанционна форма на обучение, т.е. учащите се редовно обучение нямат право на отпуск по чл. 169 КТ. За да има работникът или служителят право на платен отпуск за обучение трябва да бъдат изпълнени следните изисквания: - да учи в средно или висше училище без откъсване от производството и - да има съгласието на работодателя за това (съгласно чл.52 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските - НРПВО- съгласието на работодателя се дава в писмена форма). Съгласието на работодателя се дава еднократно. Веднъж дадено, ако са налице посочените по-горе изисквания, същото не може да се оттегли или да се откаже ползването на този вид отпуск. След ползуване на отпуск за присъствие на учебни занятия и явяване на изпити работникът и служителят е длъжен да представи студентска (ученическа) книжка или друг документ от учебното заведение за удостоверяване посещението на учебните занятия и явяването на изпит – чл. 51, ал. 2 от наредбата. МВ/




Здравейте, на мен това ми е ясно, че се дава съгласие на служителя за обучение, но откъде става ясно, че самото съгласие се дава в началото на обучението, а не например в края /преди подготовка на димпломна работа например/. Защото тъй като в чл. 169 не е конкретизирано точно кога, считам, че би могло да се даде и в края на обучението. Идеята не е ли да се даде съгласие, за да може да се реализира ползването на отпуск, затова питам къде точно е описано кога. Ако е така, както казвате, то тогава всеки би могъл както му е угодно да си тълкува закона.
Моля Ви помощ по конкретния казус, защото нищо не успявам да открия.
Благодаря Ви за отделеното  време и внимание.
#3 | 06.11.2014, 11:40
Публикации: 5497 / 371
Ами аз като работодател, ако не съм ти дал съгласие, съответно няма да ти разреша да ползваш отпуск по чл.169, 170, 171
#4 | 06.11.2014, 11:47
Публикации: 14 / 0
Ами аз като работодател, ако не съм ти дал съгласие, съответно няма да ти разреша да ползваш отпуск по чл.169, 170, 171

Да, това е така, не го оспорвам, но считате ли като работодател, че това трябва да се направи в началото на обучението задължително?
#5 | 06.11.2014, 11:47
Публикации: 5497 / 371
Да, това е така, не го оспорвам, но считате ли като работодател, че това трябва да се направи в началото на обучението задължително?

А Вие как мислите? :)
#6 | 06.11.2014, 11:49
Публикации: 14 / 0
На мен проблемът ми е, че ме убеждават, че това съгласие задължително се дава в началото на обучението и искам да разбере къде е регламентирано.
#7 | 06.11.2014, 11:52
Публикации: 14 / 0
А Вие как мислите? :)

Аз как мисля няма значение, защото съм в ролята на служител, но не виждам пречка след като уведомиш работодателя /независимо кога/ /в моя случай накрая, защото досега не ми е била необходима отпуска/ да бъде разрешено, но явно не съм права щом и Вие мислите по същия начин.
#8 | 06.11.2014, 11:54
Публикации: 14 / 0
Но не считам за редно за един да се изисква задължително в началото, а за друг да се разрешава в края.  Затова се обърнах за мнение тук.
#9 | 06.11.2014, 15:53
Публикации: 1 / 0
Но не считам за редно за един да се изисква задължително в началото, а за друг да се разрешава в края.  Затова се обърнах за мнение тук.
Не е упоменато, защото няма значение кога ще се поиска съгласие.
Пример: започнал си магистратура, явяваш се на изпити по време на почивните си дни или по време нa платения си отпуск. Идва време за дипломна работа и едва тогава изпитваш необходимост да ползваш този ученически отпуск. Какъв е проблемa
Разбира се идеалния вариант е когато ти хрумне да учиш, първо да питаш, после да кандидатстваш, и т.н.
Фактор относно преценката на работодателя е и дали ще има някаква полза за него от повишаването на квалификацията\ образованието на работника \ служителя.
В заключение: Искането на съгласие е само заради отпуска (защото работодателя реално ще изплати една заплата (25 р дни пл.отпуск) повече, т.е ще финансира образованието, нали? Иначе правото да учиш, никой не може да ти го отмени\забрани. Ако пречи на работата - трябва да направиш избор.
#10 | 19.11.2014, 11:39
Публикации: 39 / 0
Може ли някой да напише как да изглежда (примерен текст) Молбата/Заявлението, с което се иска разрешение от Работодател за ползване отпуск по чл.169
#11 | 26.10.2016, 15:44
Публикации: 1 / 0
Здравейте, имам следния казус : Имам колега които защити степен"доктор", но все още е в отпуск по чл.169.ал.4 . Редно ли е или трябва да си я прекрати отпуската след защитата.
#12 | 27.10.2016, 14:59
Публикации: 33 / 2
Но не считам за редно за един да се изисква задължително в началото, а за друг да се разрешава в края.  Затова се обърнах за мнение тук.
Много странно си говорите тук ..."в началото"..... "в края..."
Би трябвало при започване на работа, ако вече учите някъде и смятате, че ще се наложи да ползвате такъв отпуск да уведомите още тогава работодателя и да сте наясно дали е съгласен и дали ще ви разрешава отпуск. Ако сте решили да учите във времето, в което вече сте на работа да направите същото. Няма как да се сърдите, че не ви дават учебен отпуск, щом не сте информирали работодателя в случаите, които описах горе,  това означава, че сте смятали, че няма да имате нужда от този отпуск и ще си ползвате платения годишен отпуск. Работодателя боб ли да хвърля и да гадае кой утре ще се появи и какво ще му скимне. Надявам се да не съм Ви обидила, аз всячески защитавам правата на учащите, дори съм се преборила при нас да дават платен отпуск и на редовните студенти, но всичко от самото начало е ясно как ще става и има разрешения.
#13 | 01.03.2018, 16:45
Публикации: 1 / 0
Здравейте.Служител съм на МВР,имам разрешение за ползване на ученическа отпуска от Областна Дирекция.2017 преминах от една дирекция в друга и сега директора не ми разрешава да ползвам.
Въпроса ми е следния
1 Вече един път разрешена ученическа отпуска(засочно обучение) може ли да бъде спряна????
2Какво може да се направи оттук,че да се ползва тази отпуска???
3Дадено веднъж съгласие от директор на една дирекция,спряно от директор на друга дирекция но под един работодател,МВР може ли да не бъде разрешено правото  :blush: :blush: :blush:ми на отпуск по 169 от КТ??
#14 | 04.05.2018, 11:59
Публикации: 2975 / 397
Повдигам старата тема със следния въпрос:
Разрешението, което работадател дава по чл. 169, ал. 1 КТ и чл. 169, ал. 4 КТ са две отделни, както аз го разбирам. Т.е. правото на 6 м. платен отпуск за докторантура се ползва само с изричното съгласие на работодател, независимо, че преди това е дал съгласие за ползване на отпуските по чл. 169, ал. 1?
#15 | 04.05.2018, 12:33
Публикации: 4400 / 737
В 169 (1) се говори за средно или висше училище, откъдето си правя извода, че е отделно, различно от 169 (4) за дисертацията. Оснен това, съгласието се споменава поотделно и в двете алинеи. Ако се разчиташе на съгласието на ал.1 нямаше да има разрешението по ал. 4 или можеше да пише "при получено съгласие по ал. 1 има право..." или нещо подобно. Но кой знае?!? :)
#16 | 04.05.2018, 13:40
Публикации: 2975 / 397
И моите разсъждения са такива :)
#17 | 02.10.2018, 09:40
Публикации: 6 / 0
Привет!
За всяка учебна година ли се иска разрешение за отпуск? В смисъл, карам магистратура и за миналата учебна ми разрешиха, но сега имаме нов директор. Той може ли да ми откаже, при положение, че веднъж вече е дадено съгласие?
#18 | 02.10.2018, 09:44
Публикации: 1705 / 207
Може да откаже. За всеки период се подава молба за отпуска и се ползва с разрешение от работодателя.
Скрит текст :
#19 | 02.10.2018, 10:03
Публикации: 6 / 0
Благодаря за бързиият отговор!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група