Архитект

04.10.2011, 16:32 8422 4

04.10.2011, 16:32
Публикации: 4 / 0
Здравейте!
Имам няколко въпроса към специалистите тук и ще съм много благодарен за евентуалната им помощ:
Моя приятелка е архитект с пълна проектантска правоспособност. В момента работи на трудов договор (като "проектен мениджър", с осигурителен доход близък до максималния) във фирма, чиято дейност не е в сферата на строителството или архитектурата.. Има изгледи в скоро време да й бъде възложено от външно лице да проектира малка жилищна сграда. Въпросите ми са следните:
1. Необходимо ли е да се регистрира по БУЛСТАТ като лице, упражняващо свободна професия?
2. Ако не - как е удачно да бъдат оформени документалните й взаимоотношения с Възложителя?
3. Осигуровките ще са въз основа на граждански договор с Възложителя (50% НПР) или самоосигуряващо се лице?
Благодаря предварително за отделеното време и се извинявам, ако съм изнервил някой!
Поздрави и успешна седмица!
#1 | 05.10.2011, 00:23
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Здравейте,

Започвам отговорите подред на номерата:
1. Не е задължително
2. С договор за възлагане
3. Зависи каква форма сте избрали

a) Ако е с граждански договор и не е самоосигуряващо се лице, то нормативно признатите разходи са 25%. Възложителят удържа данъка, след придсадането на НРП, доосигурява я до 2000 лева и издава СИС в 2 екземпляра по този формат: http://www.kik-info.com/calculators/civil_contracts.php. Тя трябва да подаде годишна данъчна декрация и подава единия екземпляр от СИС приложено.

б) Ако е самоосигуряващо се лице с ЕИК, то тя се самоосигурява до 2000 лева. В този случай авансовия данък се внася от нея на тримесeчие. И съответно пак подава ГДД.

От нейна гледна точка мисля, че е по-изгодно да е вариант (а), защото в този случай една част от осигуровките ще се поемат от възложителя. Дайте реални цифри, ако искате да го проверим с калкулаторите и при двата варианта.

Трябва да се внимава за:
1. Ограничението при разплащането в брой до 15 000 лева (като не може да раздробите на части под 15 хил. в брой)
2. Дали няма да надвишите, задължителния оборот за регистрация по ЗДДС, който е 50 000 лева.
#2 | 05.10.2011, 19:31
Публикации: 4 / 0
Много благодаря! :flower:

Вероятно ще избере граждански договор, но тогава възникват още няколко въпроса:
1. Има ли значение, че договорът е със срок на изпълнение два или повече месеца? В момента тя се осигурява на 1400 лв/месечно.
2. С проектантите по инженерните части (конструкции, електро и т.н.) кой трябва (ако трябва) да сключи персонални граждански договори - тя или Възложителя?
Пример:
Целия проектантски хонорар е 5 000 лв и той се изплаща на архитекта, като водещ проектант. От него 1 500 лв са за архитектура, а останалите се разпределят условно по равно на 5-има инженери (по 700 лв). Ако архитектката сключи договори с тях, как ще си оправдае разходите за техните хонорари?
Благодаря отново!
#3 | 12.10.2011, 18:38
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
1. Има значение. Разделете сумата по месеци и ползвате калкулатор Гр. Договор, за да си изчислите по-точно сметките за всеки от двата месеца.
2. Възложителят ще сключи дотговор с всяко от лицата. Съпругата ви не може да приспада разходи в данъчната си декларация по описания от Вас начин. Тя ще ползва НРП 25% на нейния доход.
#4 | 12.10.2011, 22:16
Публикации: 4 / 0
Благодаря за помощта и търпението!
Бъдете здрави!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група