Дарение на земя

19.10.2011, 14:36 6705 4

19.10.2011, 14:36
Публикации: 1 / 0
Имам следният казус.Дарена е безвъзмездно земя от фирма на фирма.Ще дебитирам см.201, но не съм сигурна коя сметка да кредитирам.Получих различни мнения по въпроса, но кое е правилното?
#1 | 18.11.2011, 18:09
Публикации: 825 / 178
Приходна сметка. Не ти ли прилича на извънреден приход?
По интересно е, коя сума ще запишеш срещу сметките.
#2 | 01.12.2011, 15:05
Ако полученото дарение е условно се завежда като финансиране и се трансформира на части. Ако е безусловно - земи / други приходи, като вариант за сумата е данъчната оценка на земята.
#3 | 01.12.2011, 22:05
Публикации: 296 / 52
имам дарение на земя, от едно ФЛ на друго ФЛ (ЗП), като дареният е заплатил всички разноски по дарението и сега не съм съвсем сигурна да ги включа ли в стойността на земята по СС 16, защото :

4.1. Преки са разходите, които са необходими за привеждане на актива в работно състояние в съответствие с предназначението му. Те са:
д) разходи за хонорари на архитекти, инженери, икономисти и други, свързани с проекта, икономическата обосновка, поръчката и/или изграждането, доставката, монтажа, въвеждането в употреба и др. на дълготрайния материален актив;

Дали ще се разбере , че нещо и аз не се разбрах:
Значи дарението на земята е по данъчната оценка, но има и адвокатски хонорар и фактура от адвокат с платени такси 1,5% включени вътре- та за тези допълнителни разходи говоря.
#4 | 11.12.2011, 23:37
Публикации: 8 / 0
имам дарение на земя, от едно ФЛ на друго ФЛ (ЗП), като дареният е заплатил всички разноски по дарението и сега не съм съвсем сигурна да ги включа ли в стойността на земята по СС 16, защото :

4.1. Преки са разходите, които са необходими за привеждане на актива в работно състояние в съответствие с предназначението му.

По коректно е да се използва:
4.7. Дълготрайните материални активи първоначално се оценяват, както следва:
б) по справедлива стойност - когато са получени в резултат на безвъзмездна сделка;

 
И да не забравите данък дарение по ЗМДТ!!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група