Здравейте,
Майка ми придоби право на пенсия на 06.07.2014 г. Но продължи да работи, тъй като работодателя и (бюджетно предприятие) не искаше да я остави на работа като пенсионер. Началото на декември работодателя се съгласи да я остави на работа, прекрати и се трудовия договор за 3-4 дни за да може да спре осигуряването и да покрие условията за отпускане на пенсия, после я назначи отново. Януари вече имаме УП-та, подаваме заявлението за пенсиониране, но ни казват, че от 1 януари има промяна в чл. 94 от КСО (отменена е ал. 2), като остава в сила чл. 1 който гласи
"Пенсиите се отпускат от датата на придобиване на правото, ако заявлението с необходимите документи е подадено в 6-месечен срок от тази дата. Ако документите са подадени след изтичане на 6-месечния срок от придобиване на правото, пенсиите се отпускат от датата на подаването им."
С други думи, майка ми ще получи право на пенсия не от началото на декември (датата на прекратяване на осигуряването - според стария текст), а от края на януари (датата на подаване на заявлението, която е по-късна от 6-месечния период от придобиване право на пенсия), като инспекторката изхожда от новите промени, в сила от 01.01.2015 г. Т.е. губи почти 2 пенсии.
Може ли да възразим по някакъв начин и каква е процедурата. Все пак е спряла осигуряването преди промените (заварено положение), освен това от 01.01.2015 г. се увеличава и пенсионната възраст с още 4 м., т.е. този 6-месечен период няма да е изтекъл. Щом датата на отпускане на пенсия се определя по новия текст, би трябвало и пенсионната възраст да се определя също според новите промени.
Моля за съвети как да си търсим правата!