Голямо възнаграждение за личен труд или дивидент

03.02.2015, 12:17 4054 3

03.02.2015, 12:17
Публикации: 298 / 14
Здравейте,

От вчера разсъждам по - темата - Как е по - добре СОЛ да получава големи суми от фирмата си - като дивидент или под формата на възнаграждение за личен труд?

Измислих следното:
1. Ако парите се взимат под формата на дивидент собственикът плаща 14,5% данъци - корпоративен + дивидент + осигуровки като СОЛ през годината + ДОО за наем + личен (в моя случай ги има и двете) + изравнителни осигуровки върху сумите от наем и личен труд следващата година. Надявам се правилно да разсъждавам.

Сега идва чуденето ми.
Възможно ли е СОЛ да направи следното
2.  Осигурява се върху 2600 - тоест осигурителния доход е 2600 (не 550), изплаща си примерно една голяма сума пари 8000 или 10 000 лева възнаграждение за личен труд (не знам дали е позволено, но не виждам да е забранено). Личния труд го полага за месеци, за които прецени през годината. Накрая в ГДД реално изравняване няма, понеже реално СОЛ се осигурява върху тавана 2600 лева. И фактическите разходи са осигуровките през годината + ДОО, който се плаща през годината. И ДОО за наемът, всяко тримесечие.

Не знам дали ме разбирате. Интересува ме дали не е по изгодно СОЛ да полага личен труд, вместо да разпределя дивидент и да плаща корпоративен данък + осигуровки и ДОО отделно.
Не знам също дали не пропускам някакви други данъци или облагания. Ще се радвам, ако вземете отношение по темата.

Благодаря предварително.
#1 | 03.02.2015, 12:28
Публикации: 2976 / 397
Изравнителни върху наем?!
#2 | 03.02.2015, 12:33
Публикации: 298 / 14
Изравнителни върху наем?!
За това не съм сигурен, благодаря за корекцията. Имам ГДД за 2013 (не съм сигурен, там СОЛ какви доходи е получавал), освен 550 за СОЛ, има и Доходи, получени за работа без трудови правоотношения извън декларарираните в колони от 5.1 до 5.5 (не ги знам какви са тези доходи, затова предположих, че са личен труд и/или наем), като изравняването е най - вече заради тях.
След корекцията от твоя страна, да кажем че има в случай 1 (с дивидента) имаме изравняване от доходите за положен личен труд.
А в случай 2 където осигурителния доход е 2600 не правим никакво изравняване (поне така предполагам).


Пак остава въпросът, кое би било по - изгодно?
Възможен ли е втория вариянт с голямо възнаграждение за личен труд?
И дали не пропускам някакви други данъци?
#3 | 03.02.2015, 12:51
Публикации: 298 / 14
За това не съм сигурен, благодаря за корекцията. Имам ГДД за 2013 (не съм сигурен, там СОЛ какви доходи е получавал), освен 550 за СОЛ, има и Доходи, получени за работа без трудови правоотношения извън декларарираните в колони от 5.1 до 5.5 (не ги знам какви са тези доходи, затова предположих, че са личен труд и/или наем), като изравняването е най - вече заради тях.
След корекцията от твоя страна, да кажем че има в случай 1 (с дивидента) имаме изравняване от доходите за положен личен труд.
А в случай 2 където осигурителния доход е 2600 не правим никакво изравняване (поне така предполагам).


Пак остава въпросът, кое би било по - изгодно?
Възможен ли е втория вариянт с голямо възнаграждение за личен труд?
И дали не пропускам някакви други данъци?

Намерих си дискутирана вече тема, така че тази отпада!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група