Въпрос свързан с отчитане на РА

20.02.2015, 16:47 4400 5
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

20.02.2015, 16:47
Публикации: 40 / 0
Здравейте, фирмата ни има издаден РА от 2012 г който никога не е осчетоводяван от предишния счетоводител до сега ! Искам да го осчетоводя през 2014г, но ме интересува главницата и лихвите който се отнасят за ДДС,КД,СО дали да ги включа в ОПР ? В баланса ще ги посоча, обаче в ОПР несъм сигурен  дали трябва  както и в данъчната декларация в преобразуване на счетоводния резултат?
#1 | 20.02.2015, 17:31
Публикации: 628 / 90
Платен ли е РА и кои сметки са задължени при плащането.
#2 | 20.02.2015, 18:01
Публикации: 40 / 0
РА не е платен .Има плащане на ДДС само  през 2012г.
#3 | 20.02.2015, 21:17
Публикации: 6310 / 1018
Лихвите за просрочие на публични задължения са данъчно непризнат разход (чл. 26, т. 6) - постоянна данъчна разлика, с която се преобразува ФР в увеличение.

Главницата по ЗДДС може да се дължи на различни причини:

1. Ако е отказан ДДС и данъчната основа също е данъчно непризната, то съгласно чл. 26, т. 3, сумата на това ДДС ще е данъчно непризната и участва в преобразуването на ФР.

2. Ако е приложен чл. 177 от ЗДДС (случаи на злоупотреби), то ДДС няма да бъде данъчно признат на основание чл. 26, т. 10 от ЗКПО.

3. На основание чл. 26, т. 4:
3.1. Разходът за ДДС е данъчно непризнат, ако:
-  стойността на липсата или брака за корекция на ползван данъчен кредит е данъчно непризната;
- в Ревизионния акт е начислен ДДС на фирмата в качеството й на доставчик за неотчетени продажби или по-малка ДО.
3.2. Разходът Е данъчно признат, ако:
- е начислен ДДС в РА по повод ползване на актив за освободени доставки по ЗДДС.
3.3. Може да се признае, а може да не се признае разход за данъчни цели в два случая:
- при дарения - ако дарението е признато по ЗКПО и ДДС е признато
- при дерегистрация - ако активите се ползват от фирмата след дерегистрацията, разходът за начисленото в РА ДДС, което не е било начислено при дерегистрацията, се признава за данъчни цели.

Корпоративният данък е разход, с който се намалява счетоводният резултат преди данъци и поради тази причина с него не може да се намалява финансовия резултат за данъчно облагане. Обикновено начисления КД за минал период се отчита като разход за данъци за сметка на неразпределената печалба и с него не се прави преобразуване. Това е в съответствие с препоръчителния подход на СС-8:
Скрит текст :

Осигурителните вноски за сметка на осгурителя са данъчно признати и с тях не се преобразува ФР.
#4 | 23.02.2015, 13:45
Публикации: 40 / 0
В крайна сметка трябва ли да се посочи в ОПР отразяването на този РА от 2012г през 2014 г  ?  :smile1:
#5 | 23.02.2015, 19:01
Публикации: 6310 / 1018
В крайна сметка трябва ли да се посочи в ОПР отразяването на този РА от 2012г през 2014 г  ?  :smile1:
Зависи от осчетоводяването. Статиите за разходи, независимо дали са данъчно признати или не са, се отразяват в ОПР. С непризнатите после се преобразува данъчния резултат.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове