Има ли ликвидационен дял при напускане на съдружник

15.04.2015, 19:29 12487 22
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

15.04.2015, 19:29
Публикации: 118 / 0
Здравейте,
съдружник напуска доброволно ООД и продава дяловете си на другия съдружник.

1. Как се определя делът на съдружника? на база на основния капитал /например основен капитал 1000 лв, дял 50% - 500лв/   или на база на нетната стойност на активите от баланса или пък на цена, която те си определят помежду си?

2. В параграф 1 т.6 буква "б" от ДР на ЗДДФЛ пише, че това е  ликвидационен дял а в чл.38(4) пише как се облага: "Окончателният данък за доходите от ликвидационни дялове се определя върху положителната разлика между стойността на ликвидационния дял и документално доказаната цена на придобиване на дела в дружеството/кооперацията" . Как се доказва тази цена на придобиване, при положение че те са внесли по 500 лв всеки при учредяването на дружеството и имат да кажем активи за 10 000лв??

Във форуми четох, че това даже не е ликвидационен дял, но пък в ЗДДФЛ ясно си го пише че е така ........ моля имащите практика по въпроса да споделят
#1 | 15.04.2015, 21:17
Публикации: 6314 / 1026
За целите на облагане на дохода от продажба на дела в дружество, ликвидационният дял (според цитираната от Вас буква "б" от Т.6 на §1 от ДР към ЗДДФЛ) е "паричната равностойност на дела от имуществото, начислена на съдружник при прекратяване на членство в дружество". С други думи, това е представена в пари изплатена част (може да му е даден, например, имот, но той е оценен в парично изражение).

Обикновено сделката се документира нотариално и там е отразено каква сума получава напускащия сътрудник. От значение е начисляването, а не ефективното получаване на сумата.

Документално доказаната цена на придобиване на дела е тази, която съдружникът е заплатил. Тя може да е встъпителна вноска или документ за закупуване на дял от вече съществуващо дружество. Ако съдружникът е внесъл 500 лв., то това е документално доказаната цена на придобиване на дела.
Наличието на активи от 10 000 лв., например, не означава нищо. Нали срещу тях в пасива не стои гола печалба, а има и някакви други пасиви, в.т.ч. задължения към кредитори.... :smile1: Но това последното вече ни отклонява от зададения въпрос.
#2 | 16.04.2015, 07:32
Публикации: 118 / 0
това значи ли, че ако има активи за 10 000, загуба да кажем 2000, кредит 5 000, то сумата в договора за продажба на дял трябва да е   неговият процент от  3 000/ 10 хил. - 2 хил. - 5 хил/ ?  Например ако са 50:50, сумата в договора трябва да е 1 500лв и  в този случай ще се плати данък 5%  (1 500 - 500)?
#4 | 16.04.2015, 07:54
Публикации: 118 / 0
Благодаря ви, и двете съм ги чела, както и други статии, но са ми много полезни мненията ви тук.
Значи ликвидационния дял се изчислява логически като изчислението от предишния ми пост и се плаща данък върху него.
После се подава декларация по чл.55 от дружеството, а съдружникът като ФЛ подава ли декларация по чл 50 ЗДДФЛ на края на годината?
#5 | 16.04.2015, 08:04
Публикации: 9517 / 1616
" съдружник напуска доброволно ООД и продава дяловете си на другия съдружник "

Мисля, че така създадените обстоятелства формират отношения между две физически лица и фирмата няма общо с тези взаимоотношения. Едно физическо лице продава дела си на друго. В статията на Български законник  е обяснено как се изчислява дружествения дял , който едното лице продава на другото. Лицето, продало дела си следва да подаде и ГДД. Така мисля.
#6 | 16.04.2015, 08:31
Публикации: 118 / 0

Ето какво още намерих по въпроса:

http://trudipravo.bg/index.php?option=com_content&view=article&id=128:mat20&catid=13:fipbest&Itemid=35

тук пише, че се подава декларация по чл.55  от дружеството, а по чл.50 не се подава от лицето на края на годината .............
#7 | 16.04.2015, 08:38
Публикации: 9517 / 1616
Струва ми се, че в тази статия става дума за изплащане на дела на съдружник от дружеството, а не за продажба на дела на един съдружник на друг в същото дружество.
#8 | 16.04.2015, 08:45
Публикации: 118 / 0
Обърках се ...... това не са ли два етапа на един процес? Когато напуска той  продава дела си и  му се полага част от "имуществото"
Точно тук зациклям - задължително ли е да му се изплати неговата част от "имуществото"? Защото ако да, както излиза - тогава стигаме до изчисляване на ликвидационен дял, данъци и т.н.
А иначе ще продаде дела си за 500 лв колкото е внесъл в капитала при учредяването и няма да има данък и се получава супер ....... но може ли ? ?  :smile1:
#9 | 16.04.2015, 08:55
Публикации: 9517 / 1616
надявам се този линк да доизясни въпросите

http://www.kik-info.com/forum/index.php?topic=9273.0
#10 | 16.04.2015, 17:37
Публикации: 118 / 0
след дълги размишления и консултации стигнах до следния извод,:

1. облага се разликата между нетните активи и сумата, която е внесъл съдружника при учредяването.  Ставката е 5% ако разликата е положителна величина. В някои статии пише 10% ....... не знам защо. В чл.46 ал.3 си пише 5 на сто

2.delphine е права  - това е сделка между две физически лица и  Декларация по член 55 подава напускащият съдружник като получател на дохода

3. Според мен се подава и декларация по чл50 ЗДДФЛ - в това още не съм сигурна

благодаря за помощта на всички
#11 | 16.04.2015, 17:57
Публикации: 1871 / 374
По т.3 от горния пост на Калина Петрова

Физическото лице , продало дяловете, декларира това в ГДД по чл.50, независимо от нулевия /обикновенно/ резултат от сделката.
#12 | 16.04.2015, 19:04
Публикации: 6314 / 1026

1. облага се разликата между нетните активи и сумата, която е внесъл съдружника при учредяването.  Ставката е 5% ако разликата е положителна величина. В някои статии пише 10% ....... не знам защо. В чл.46 ал.3 си пише 5 на сто

:question: :question: :question:

И къде го пише това?
Доколкото се употребява терминът "нетни активи", с него се обозначават Активи минус Привлечен капитал, което на практика е Собственият Капитал. В него освен вноската на съдружника влиза неразпределена печалба/непокритата загуба и резерви. Интересно ми е, според Вашето разбиране, какво ще се облага при отрицателна стойност на "нетните активи" и продажба на дялове срещу сумата от 10 000 лв, които са купени за 500 лв?

Нека пак си припомним текста:
Окончателният данък за доходите от ликвидационни дялове се определя върху положителната разлика между стойността на ликвидационния дял и документално доказаната цена на придобиване на дела в дружеството (чл.38, ал.4)
Ликвидационният дял е паричната равностойност на дела от имуществото, начислена на съдружник при прекратяване на членство в дружество. (ДР)

Продава се за сума "Х" нещо купено за сума "У". Облага се "Z"= Х - У, когато е положителна величина. :smile1:
#13 | 16.04.2015, 19:26
Публикации: 6314 / 1026
А при продажба на дялове е в сила съвсем друг текст от ЗДДФЛ!
   
Скрит текст :
             
Калина Петрова започва темата с:
"Здравейте,
съдружник напуска доброволно ООД и продава дяловете си на другия съдружник. "


Трябваше да спрем да четем до тук и нямаше да се развие съвсем ненужната, по отношение на основния въпрос, дискусия.
#14 | 16.04.2015, 20:50
Публикации: 118 / 0
Имах предвид, че ясно пише, че ставката е 5%.
На въпроса за отрицателната стойност на нетните активи - нали веричината Z /облагаема сума/ = Х /нетна стойност на активите от баланса/ -У /цена на придобиване/. Може ли да се пише в договора за продажба на дял сума, различна от величината  X? т.е. това което му се полага вследствие на "развитие" на частта от капитала, който той първоначално е внесъл.  Например нетната стойност на активите е 5 000лв, а той продава дела си за 1 000лв...... не ми се вързва, но и честно казано съвсем се обърках. В този случай излиза, че продажната цена е изкуствено занижена.
Темата може би се усложни, но нямам нищо против, защото всички коментари са ми полезни :smile1:
#15 | 17.04.2015, 07:14
Публикации: 6314 / 1026
Калина,
Темата не се усложни, а първоначално тръгна смесване на два казуса - облагане на доход от ликвидационни дялове и облагане на доход от продажба на дялове. Аз през цялото време мислех по втория казус, защото него поставяте в началото като въпрос, а Вие непрекъснато ни връщате към изчисляването на ликвидационен дял.
#16 | 17.04.2015, 13:07
Публикации: 118 / 0
А каква е разликата в двата казуса?

1. Облагане на доход от ликвидационни дялове - в кои случаи е това,  само при ликвидация на предприятието ли? Нали при напускането на  съдружник пак му се начислява дял от имуществото на дружеството и това е ликвидационен дял .

2. При продажба на дялове - не трябва ли в договора за продажба да се запише сумата на нетните активи, които той действително получава като доход? и оттам да се изчисли сумата на която ще се обложи с 5%.

3. Нали данъка е 5% ?

irenabrili, явно сте наясно с това, бихте ли разяснили
#17 | 17.04.2015, 13:49
Публикации: 6314 / 1026
Ако, независимо от това дали съдружник напуска дружеството поради изключване, ликвидация, смърт и други неща не по негова воля или си продава дяловете по своя воля, нямаше разлика, то нямаше да има и два текста за облагане на дохода по чл. 33 и по чл. 38 от ЗДДФЛ.

ПРЕКРАТЯВАНЕ НА УЧАСТИЕ В ДРУЖЕСТВОТО

Чл. 125. (1) Участието на съдружника се прекратява:

1. при смърт или поставяне под пълно запрещение;

2. при изключване;

3. при прекратяване с ликвидация - за юридическите лица;

4. при обявяване в несъстоятелност.

(2) Съдружникът може да прекрати участието си в дружеството с писмено предизвестие, направено най-малко 3 месеца преди датата на прекратяването.

(3) Имуществените последици се уреждат въз основа на счетоводен баланс към края на месеца, през който е настъпило прекратяването.


ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА ДЯЛОВЕ

Чл. 129. (1) Дружественият дял може да се прехвърля и наследява. Прехвърлянето на дружествения дял от един съдружник на друг се извършва свободно, а на трети лица - при спазване на изискванията за приемане на нов съдружник.

Скрит текст :

(2) Прехвърлянето на дружествения дял се извършва с нотариално заверени подписи на договора и се вписва в търговския регистър.






#18 | 17.04.2015, 16:37
Публикации: 118 / 0
Аз не казвам, че няма разлика, аз просто не знам  :noexpression:

Значи
 - ако прекратява участието си в дружеството си по някой от случаите по чл.125 - данъчното облагане е по чл.38 и данъка е 5%

- ако прехвърля дяловете си по чл.129 ТЗ - облагането е по чл.33 ЗДДФЛ, т.е. ставката е 10%

Правилно ли съм разбрала този път?
#19 | 17.04.2015, 16:55
Публикации: 118 / 0
Аз не казвам, че няма разлика, аз просто не знам  :noexpression:

Значи
 - ако прекратява участието си в дружеството си по някой от случаите по чл.125 - данъчното облагане е по чл.38 и данъка е 5%

- ако прехвърля дяловете си по чл.129 ТЗ - облагането е по чл.33 ЗДДФЛ, т.е. ставката е 10%

Правилно ли съм разбрала този път?




Явно пак не ...... http://zakonnik.bg/document/view/qanda/128509/183296
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове