Министерство на финансите публикува проект на нов Закон за счетоводството

22.06.2015, 16:49 56288 74

#20 | 22.06.2015, 16:49
Публикации: 320 / 26
След като са отпаднали изискванията за образование и стаж, може ли собствениците на фирмите да подписват сами отчетите, така както аз като собственик на счет.фирма ЕООД смятам, че трябва да мога да подпиша отчета на моята фирма.
#21 | 22.06.2015, 17:27
Публикации: 149 / 36
Според мене трябва АД-тата да се освободят от одит, освен ако не покриват тези така и така приети минимални изисквания. - 4 млн. приходи, 2 млн активи, 50 служители.
Както и да се въведат някакви изисквания за съставителите било то - образувание, стаж и т.н.т.
#22 | 22.06.2015, 18:38
Публикации: 214 / 40
точно в същата връзка бих предложила в становището на АССП да се включи следното предложение:
корекция на чл.38, ал.1, т.5 - нов текст
5. предприятия, за които това изискване е установено със закон, при условие че към 31 декември на текущия период надвишават показателите по т.1


Мотиви: по този начин ще се спази духа и принципа на Директива 2013/34/EС за въвеждане на счетоводни изисквания към предприятията НЕ според правната им форма, а според критериите за оборот, сума на активите и брой персонал (което е описано дори в Мотивите към настоящия законопроект, на стр.2). В настоящата редакция на посочената точка на задължителен одит ще подлежат и акционерни дружества, само заради правната си форма, за която в Търговския закон е поставено изискване за независим одит, но които от гледна точка на Директивата и проекта за нов Зсч са микро-предприятия.
#23 | 22.06.2015, 18:49
Публикации: 214 / 40
и още:

Прецизиране на чл.18 и/или на чл.73 за административно-наказателната санкция за нарушаване на чл.18
В настоящия вид на двата члена няма нарушение по чл.18, което да бъде санкционирано - от самия текст на чл.73 е видно, че нарушението едва ли не се състои във "възлагане на текущо счетоводно отчитане", което на практика означава възникване поне на облигационно правоотношение, което е допустимо по чл.18. При липса на всякакви основни или допълнителни изисквания към лицата, на които би могло да бъде възложено воденето на счетоводна отчетност и съставяне на финансови отчети, административно-наказателната санкция се обезсмисля.
#24 | 22.06.2015, 20:11
Публикации: 332 / 38
-Да се въведат изискванията за съставител на финансови отчети .
Мотиви: казани са в темата:
  - обезсмисляне на чл.18
  - предпоставка за развитие на сивия сектор в пазара на счетоводни услуги
  - понижаване доверието на кредитори и инвеститори в информацията посочена във финансовите отчети
Съставител на финансов отчет може да бъде лице, което отговаря на посочените изисквания за задължителна минимална степен на завършено образование и съответстващ към него професионален стаж, както следва:
1. (изм. - ДВ, бр. 33 от 2006 г.) с висше счетоводно-икономическо образование и стаж в областта на счетоводството, външния, вътрешния одит и финансовата инспекция, данъчните ревизии или като преподавател по счетоводство и контрол, съответно:
а) при магистърска степен - 2 г.;
б) при бакалавърска степен - 3 г.;
в) при степен "специалист" - 4 г.;
2. (изм. - ДВ, бр. 33 от 2006 г.) с друго висше икономическо образование и 5 г. стаж в областта на счетоводството, външния, вътрешния одит и финансовата инспекция, данъчните ревизии или като преподавател по счетоводство и контрол;
3. със средно икономическо образование и 8 г. стаж като счетоводител.
В приложение към закона да се изброят висшите учебни заведения и специалностите, които отговарят на дефиницията "счетоводно-икономическо образование".
Мотиви- понятието "счетоводно икономическо образование" няма ясна дефиниция и затруднява тълкуването и прилагането на закона.
Да се добави степен "професионален бакалавър"
Мотиви - липсва регламентация за завършилите такава образователна степен.
Да се премахне т.3. като се запазят правата на съставители на заварените случаи при условие че имат 15 г. стаж в областта на счетоводството.
Мотиви- Не е актуална в настоящите условия /вече всички записват висше образование/ и е трудно да се дефинира понятието средно-икономическо образование. Уронва престижа на професията.
Да се запази текста:
(2) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Съставител на финансов отчет може да бъде лице, което не е осъждано за престъпление от общ характер по глава пета и по раздел I на глава шеста от Особената част на Наказателния кодекс.
#25 | 24.06.2015, 18:11
Публикации: 629 / 129
Ами аз не бих подкрепила тези мотиви. Интересно как се уронва престижа на счетоводната професия от практикуващите със средно - икономическо образование. А цяла върволица във форума очаква отговор на въпросите си именно от такива колеги.
#26 | 24.06.2015, 18:28
Публикации: 629 / 129
Откакто се запознах с новата редакция на проектозакона се замислих за мотивите за включване на изисквания за съставители.
Всъщност отговорността да наеме професионалист е прехвърлена на ръководителя на предприятието. С всички произтичащи от резултата последици за него.
Смятам че всички се увериха в неефективността на настоящата разпоредба в частта с изискванията за съставител. Нито някой проверяваше дали са изпълнени критериите, нито собствениците на фирми се интересуваха. В повечето случаи кандидатите за работа минават през серия тестове подготвени от професионалисти, а ССП не могат да си позволят некачествена работа, за да защитят името си.
#27 | 24.06.2015, 20:36
Публикации: 332 / 38
Ами аз не бих подкрепила тези мотиви. Интересно как се уронва престижа на счетоводната професия от практикуващите със средно - икономическо образование. А цяла върволица във форума очаква отговор на въпросите си именно от такива колеги.
Не казвам че колегите със средно образование уронват престижа на професията, а самия текст в закона за счетоводството. Има колеги със средно образование които са добри професионалисти но в миналото не е било необходимо да си вишист за да започнеш работа като счетоводител и много по-малко хора са учили висше образование. Вижда се пренебрежителното отношение към съставителите на финансови отчети /пример споровете относно закона за адвокатурата/. Ако в миналото текста е имал смисъл в сегашните условия той е морално остарял и непотребен. Днес каква част от започващите кариерата си на счетоводител са със средно образование? Колко работодатели биха те наели за счетоводител със средно образование и без стаж? Каква е реалната функция на този текст? - никаква освен да дава повод за пренебрежително отношение към съставителите на представители на други гилдии и да дава мотив всички да бъдем поставени под общ знаменател "среднисти".
А това че отговорността за организацията на счетоводството е прехвърлена на управителите е безумие! За да организираш счетоводната система на предприятието са ти необходими задълбочени познания и опит в сферата на счетоводството, което не е присъщо за повечето управители. Как може да си отговорен за нещо от което не разбираш и нямаш необходимата компетентност да извършиш?
#28 | 24.06.2015, 23:04
Публикации: 629 / 129
Днес каква част от започващите кариерата си на счетоводител са със средно образование? Колко работодатели биха те наели за счетоводител със средно образование и без стаж?

Аз като работодател бих наела кадърен човек, независимо от това дали е със средно, или висше образование. Не ми трябва някой фръцльо с диплома, който по цял ден ще ми се суче и ще омаже пейзажа, и трима да вървят след него да оправят грешки, а знаещ и можещ човек. Затова минава на тест при кандидатстване. Ако има нужните умения и се справи - ще бъде нает,ако не - отива да се снима с дипломата.
Като ръководител на предприятие по повод вменените ми задължения ще имам още по-силен мотив да наема професионалист, за да не отнеса в  последствие глобите. Това означава освен завишен контрол на входа, и последващо поддържане на професионалната компетентност на персонала чрез допълнителни обучения, абонаменти и консултации.
Интересно как преди 2002г. при липса на изисквания за съставителите въобще е имало счетоводна отчетност?

А пренебрежителното "среднисти" въобще няма да го коментирам.

Ако позволите някой да се отнася пренебрежително с вас, той ще го прави при всеки удобен случай. Просто го поставете на мястото му. Почти всеки ден ми се налага  да обяснявам на адвокати колко са зле в нашата материя.

#29 | 24.06.2015, 23:18
Публикации: 16 / 8
Без значение дали ще се приемат критерии за съставителите или не в този закон, при тая нарастваща задлъжнялост в икономиката все по актуален ще става въпроса с качеството на финансовите отчети. Аз мисля, че е въпрос на време тази професия да стане регулирана в България, по един или по друг начин.
#30 | 24.06.2015, 23:56
Публикации: 332 / 38
Аз като работодател бих наела кадърен човек, независимо от това дали е със средно, или висше образование. Не ми трябва някой фръцльо с диплома, който по цял ден ще ми се суче и ще омаже пейзажа, и трима да вървят след него да оправят грешки, а знаещ и можещ човек. Затова минава на тест при кандидатстване. Ако има нужните умения и се справи - ще бъде нает,ако не - отива да се снима с дипломата.
Като ръководител на предприятие по повод вменените ми задължения ще имам още по-силен мотив да наема професионалист, за да не отнеса в  последствие глобите. Това означава освен завишен контрол на входа, и последващо поддържане на професионалната компетентност на персонала чрез допълнителни обучения, абонаменти и консултации.
Интересно как преди 2002г. при липса на изисквания за съставителите въобще е имало счетоводна отчетност?

А пренебрежителното "среднисти" въобще няма да го коментирам.

Ако позволите някой да се отнася пренебрежително с вас, той ще го прави при всеки удобен случай. Просто го поставете на мястото му. Почти всеки ден ми се налага  да обяснявам на адвокати колко са зле в нашата материя.
Вие като работодател колко души със средно образование приехте на работа след проведения тест?
Образованието в България няма ли стойност?
А за отговорността е все едно да се приеме - Пациента е отговорен за организацията и методиката на лечението и предписаните му медикаменти! Нека пациента избере най-добрите специалисти в медицината за да спаси живота си в противен случай отговорността и вината ще са си само негови!
#31 | 25.06.2015, 00:00
Публикации: 629 / 129
Ами реално е точно така. Пациентът избира лекарите, които го лекуват. Последиците от неадекватно лечение са си изцяло за него. Затова избира тези, които са се доказали като можещи и са му препоръчани, а не ги подбира по диплома и стаж.
#32 | 25.06.2015, 00:18
Публикации: 332 / 38
Ами реално е точно така. Пациентът избира лекарите, които го лекуват. Последиците от неадекватно лечение са си изцяло за него. Затова избира тези, които са се доказали като можещи и са му препоръчани, а не ги подбира по диплома и стаж.
За да си лекар е необходимо да имаш диплома и стаж! Гаранция поне за нещо минимално! Естествено че пациента ще избира измежду всички с диплома и стаж. Но какво би станало ако се премахне изискването за диплома и стаж при лекарите? Колко жертви ще има в следствие на тази промяна? Ако беше така нямаше да има нужда от професии, а просто физическите лица без значение дали са дееспособни или не, дали са осъждани или не ще излезнат свободно на пазара и ще предлагат услугите, които смятат, че могат да извършват добре.
#33 | 25.06.2015, 00:22
Публикации: 629 / 129
Въртим се все в кръг с този стаж и тези дипломи.

Пак повтарям - дори 6 милионна тълпа кандидати да счетоводстват вземе та  се изсипе изневиделица, ще избера този, който е кадърен и няма да ми навлече глоби. Какво да правя с дипломата и стажа му, ако е некадърник?


#34 | 25.06.2015, 01:00
Публикации: 629 / 129
 Аз мисля, че е въпрос на време тази професия да стане регулирана в България, по един или по друг начин.

Регулацията ще си я направи пазарът. По естествен начин ще отпаднат некадърните. Едва ли съществува ръководител на предприятие, който е склонен да плаща глоби.
#35 | 25.06.2015, 07:03
Публикации: 6403 / 1129
И аз изцяло подкрепям аргументите на MariyaPavlova.
Има вишисти с купена диплома.
Има колеги със стаж само във фирми "Купил Пешо - продал Пешо"
Т.е. дипломата и стажът не са гаранция за качество.
Да се въведат изпити? То изпитите в училище се оказаха опорочени, та когато се отнася до изпити за придобиване на права, които носят дивидент, ли няма да има пороци?
А, както писах и по-горе, изискванията към съставителите са функция на изискванията към отчетите. Който не може да съставя отчети просто ще отпадне от съставянето им. Който може - няма значение каква диплома и стаж има. Ясно е, че без специални познания и опит не може да се справи дори ядрен физик от ранга на Айнщайн :smile1:

И ми е странно, че пак дискутираме само изискванията към съставителите, а никой не повдига въпроси за новостите при отчетите.
#36 | 25.06.2015, 10:07
Публикации: 68 / 58
Каквото и да си говорим, имаме по-скоро един бутафорен проектозакон, който не променя нищо съществено, цели максимално запазване на статутквото и всички да са доволни.
#37 | 25.06.2015, 10:20
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Какво му е лошото на това "всички да са доволни"?
Нали това е идеята - всички да са доволни. :)
#38 | 25.06.2015, 10:49
Публикации: 68 / 58
Аз пък си мислех, че идеята е да се транспонира новата счетоводна директива, а от нея освен определенията за микро, малки, средни и големи предприятия нищо друго май няма.
За мен най-скандалното е, че микро АД и малки предприятия ще подлежат на одит.
Незначителната регламентация на статута на съставителя дава аргументи на одиторите за широкия кръг одитирани предприятия, с оглед "гарантиране на качеството на финансовите отчети".
За мен идеята "всички да са доволни" е равносилна на популизъм и трудно осъществима в дългосрочен план.
По-горе беше споменато, че икономическата реалност в дългосрочен план е твърде вероятно да наложи необходимостта от по-строга регулация на професията. Все по-склонен съм да се съгласявам с подобни мнения. Счетоводната услуга не бива да се разглежда само през призмата на пазара, защото възложителят и ползвателят на финансовите отчети имат противоположни интереси, а по средата е съставителят. Доверието във финансовия отчет минава през доверието в съставителя.
#39 | 25.06.2015, 11:17
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Така де, при транспониране на директивата - всички да са доволни. Не виждам нищо лошо в това.

За микро АД на одит, мисля, първа писах открито и неанонимно по въпроса. Факт.

Относно другото: Забравете всякакви мераци за лицензиране с изпити. Тази работа няма да стане, нищо, че шепа хора продължават да я спрягат.

Няма да се съглася някои хора да получат лиценз априори (без изпит) и те да изпитват другите. Или всички на изпит, или никой. И затова по-скоро ще е никой. Защото тези с мараците за изпитване не искат да се явяват на изпит.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група