Имате в случая две фирми , регистрирани по ЗДДС и двете български. Мястото на изпълнение е България / чл.21 ал.2 ЗДДС / и ставката е 20 % .
Мястото на изпълнение е в България, но това не предопределя автоматично ставка от 20%.
Какво казва ЗДДС?
Скрит текст :
чл. 30. (1) (Предишен текст на чл. 30 - ДВ, бр. 108 от 2007 г., в сила от 19.12.2007 г.) Облагаема доставка с нулева ставка е превозът на стоки, когато превозът се извършва:
1. от място на територията на страната до територията на трета страна или територия или до територията на островите, образуващи автономните области Азори и Мадейра, или
2. от територията на трета страна или територия или от територията на островите, образуващи автономните области Азори и Мадейра, до място на територията на страната, или
3. между две места на територията на страната, когато е част от превоз по т. 1 и 2.
И ето какво казва Ивайло Кондарев по аналогичен въпрос:
Скрит текст :
Ивайло КОНДАРЕВ - данъчен консултант
Въпрос: Моля да бъда консултиран относно начисляването и облагане с ДДС на транспортни услуги по релациите България - Турция, Турция - България, България - Турция - България, Турция - България - Турция.
Доставчикът на услугите е български търговец с лиценз за извършване на международен транспорт. Същият е данъчно задължено лице, регистрирано по ЗДДС.
Получатели на услугите са:
а) българска фирма, ДЗЛ, регистрирано по ЗДДС. Място на икономическата є дейност - в България;
б) турска фирма, ДЗЛ, регистрирано по ЗДДС. Място на икономическата є дейност - в Турция.
Отговор: Както се разбира от въпроса, в случая се извършват превози (на товари) по направления България - Турция и Турция - България. На основание чл. 30, ал. 1, т. 1 и 2 от ЗДДС облагаема доставка с нулева ставка се явява превозът на стоки, извършван от място на територията на България до трета страна, както и от територията на трета страна до България. А именно за такива услуги става въпрос.
Ето защо въпросните транспортни услуги се облагат с нулева ставка на данъка. За целта обаче доставчикът им трябва да разполага с документите по чл. 23, ал. 1 от {#}ППЗДДС, а именно:
- лиценз за извършване на международен превоз на товари, тъй като, както предполагам, транспортът е автомобилен; този документ е налице;
- международни превозни документи, в които българският търговец е вписан като превозвач - в случая - товарителница (ЧМР); такава ще бъде съставяна за всеки един конкретен превоз на товари;
- фактура за услугата; тя трябва да съдържа реквизитите по чл. 114, ал. 1 от ЗДДС, като в нея като основание за прилагане на нулевата ставка трябва да се впише нормата на чл. 30, ал. 1, т. 1 или т. 2 от закона.
За отбелязване е, че данъчният режим на интересуващите ни доставки на превозни услуги не се влияе от това дали получателят им е установен на територията на България, в Турция или в която и да е друга държава членка или трета страна. Ще е така, разбира се, ако доставките бъдат удостоверени като износ с документите по чл. 23, ал. 1 от правилника. В противен случай мястото на установяване на получателя - данъчно задължено лице, ще е от съществено значение за режима им по ЗДДС, защото от него ще зависи местоизпълнението на услугите.