ТК

24.11.2011, 22:28 9556 13

24.11.2011, 22:28
Публикации: 3145 / 253
Трябва ли да се връщат ТК по пощата?   :smile1:

Цитат от нета :
"Аз на какви глупости съм се нагледал - в една строителна фирма да се пазят десетки и десетки, цел шкаф, трудови книжки и във всяко джобче да присъства обратна пощенска разписка, че видиш ли, ние сме се опитали да ги върнем надлежно на притежателите им, когато на цигането или на българЕто никога през живота не му е требвАла такава хартия и никога през живота си не се е интересувал от нищо друго освен парите в кеш, че никой никога не би узнал дали му е върната при започване на трудовото правоотношение след сваляне на необходимите данни или се е съхранявала във фирмата, при положение че този човек отдавна си е отдал труда, завършил е обекта и си е теглил чертата..., ама нА, глупави моми - учат се на ТРЗ... "


Та дали момите са глупави или изказването на господина или госпожата, който се прави на голямо ТРЗ :)

Ето това ме накара да пусна темата.

Според вас как се процедира с ТК на напусналите?

#1 | 24.11.2011, 22:53
МамаБожка
абе според мен тя не трябва изобщо да стои в работодателя, ама в случай че все пак работника си е дал съгласието да е там, ТК се дава веднага, а не както на моята щерка, дето 2 месеца не може да си я вземе >:(
#2 | 25.11.2011, 08:45
Публикации: 530 / 19
Не съм фенка да се връща по пощата с обратна разписка. Всичко може да има в плика, ама не и ТК. На място срещу подпис, че си е получил книжлето. Ако не иска да дойде с нотариална покана.
Една приятелка така беше я върнала по пощата с обратна разписка, служителя си я беше взел, после пуснал жалба в ИТ, че не са му върнали ТК и беше голямо ходене по мъките, доказа все пак, че му я е върнала, ама от тогава никога по пощата не праща.
#3 | 25.11.2011, 08:59
Публикации: 3145 / 253
Не става въпрос за фенство, а как трябва да е .
НТКТС чл.6
(3) Когато трудовата книжка не бъде получена от работника или служителя, работодателят му съобщава с писмо с обратна разписка да се яви, за да я получи лично. Тя може да бъде изпратена по пощата или предадена на определено от него лице само ако за това има писмено съгласие.

Ако нямате такова писменно съгласие и не дойде да си я получи, след като сте го поканили, просто я съхранявате 50г. :)
#4 | 25.11.2011, 09:25
Публикации: 530 / 19
Така де, момите дет се мъчат с тва ТРЗ не са толкова глупави, ама на по презумция щом е жена значи е тъпа, средновековно закостеняло мислене. :011:
#5 | 25.11.2011, 11:32
Публикации: 60 / 3
И аз съм в стротелния бранш и последните 2 години се сблъсквам не с непотърсени трудови книжки ,а с хора по на 35-45г ,които ми декларират ,че нямат такива. >:(Стигнала съм до изводи в 3 направления
1.Или имат дисциплинарно уволнение и не искат това да се знае от новия работодател
2.Или са трудоустроени и не искат първоначелно работодателя да знае/съвсем скоро имах такъв случай/
3.Или не помнят в кое предприятие последно са работили -за да отидат да си я вземат.
Относно втория случай,направо бях изтрещяла ..когато 2 месеца след назначение ми донесоха Протокол от ТЕЛК от м2.2011 за 50 % инвалидност.Хубавото бе ,че успях да му оправя на човека ДОД с приспадане в третия месец,лошота бе - че управителя го уволни на 3я месец. И господина дошъл да претендира ,че бил под защита на закона и не можело да му бъде прекратен ТД.Жена му работела в НОИ и сега чакам проверки .
Може би е добре ,че винаги настоявам за новопостъпили да се назначават по чл.70ал.2-договор със срок на изпитване в рамките на 6 месеца в полза на работодателя ,без право на предизвестие от страна на работника . Дано и това в тоя случай ми помогне при евентуални сблъсъци по проверките.
Някой имал ли е подобен казус?
#6 | 25.11.2011, 11:35
Публикации: 260 / 61
wytny, има възможност и лицето да е било СОЛ или ДУК
#7 | 25.11.2011, 11:37
Публикации: 3145 / 253

Относно втория случай,направо бях изтрещяла ..когато 2 месеца след назначение ми донесоха Протокол от ТЕЛК от м2.2011 за 50 % инвалидност.Хубавото бе ,че успях да му оправя на човека ДОД с приспадане в третия месец,лошота бе - че управителя го уволни на 3я месец. И господина дошъл да претендира ,че бил под защита на закона и не можело да му бъде прекратен ТД.Жена му работела в НОИ и сега чакам проверки .
Може би е добре ,че винаги настоявам за новопостъпили да се назначават по чл.70ал.2-договор със срок на изпитване в рамките на 6 месеца в полза на работодателя ,без право на предизвестие от страна на работника . Дано и това в тоя случай ми помогне при евентуални сблъсъци по проверките.
Някой имал ли е подобен казус?

Протокол от ТЕЛК ли или решение от ТЕЛК? Колко месеца, как сте го освободили ?
#8 | 25.11.2011, 11:38
Публикации: 5497 / 371
wytny, по време на изпитателния срок, няма закрила по чл.333
#9 | 25.11.2011, 11:41
Публикации: 60 / 3
Решение от ТЕЛК за 50 % инвалидност -с възможност да работи по специалността си .Поне аз така го прочетох.
Освободих го по чл.71 от КТ...в срока на изпитване ,работодателя не го е харесал как работи.
Какво да направя-даже не съм виждала въпросния човек.

Да четох 2 дни КТ... >:(
#10 | 25.11.2011, 11:49
Публикации: 3145 / 253
Няма закрила и нека се оплаква на арменския поп ако иска, щом сте го освободили по чл.71 от КТ.  :thumbup:
#11 | 25.11.2011, 11:55
Публикации: 530 / 19
Че няма да направи нищо ясно, ама стига да ти скъса нервичките за няколко дена. Ама това защото сте много меки и позволявате да ви се качват на главата. При мен такива номера, няма да казвам какви, не минават. ;D
#12 | 25.11.2011, 14:38
Публикации: 60 / 3
Ядосвах се,че е прикрил факта за ТЕЛК. Ядосвам се ,че няма база данни в НОИ, в която да можеш да провериш дали лицето което наемаш на работа  ,не работи някъде другаде или има Решение на ТЕЛК. Защото и такъв случай имах  приди 2 г.При мен на 8 часа на ТД,ама и в още една фирма на 8ч на ТД, а и пенсионер отгоре на всичко.Питам го човека -защо не си ни казал,като си подал молба за назначаване?А той ми се заобяснява как искал да си качи пенсията...направо бях потресена.Естествено 2рата фирма си го отнася при една проверка.А като не мога да проверя -какво правим?
Силно се надявам и това да стане някой ден.
#13 | 25.11.2011, 14:52
Публикации: 3145 / 253
За да си сигурна за ТД и да не ти се налага да правиш след това гимнастика с уведомленията и Д1. Пращаш го преди да го назначиш, да ти донесе справка за трудовите му договори от НАП. Само за 10мин става номера. И по нея ще се ориентираш как да го назначаваш.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група