Изчисляване на нетна заплата с ТЕЛК

09.01.2020, 15:02 31826 49

#40 | 09.01.2020, 15:02
Публикации: 4368 / 719
Разбирам, че декемврийската заплата вече е платена, а служебната бележка е донесена по-късно?
Ако да - кажете й, че е закъсняла с предоставянето на бележката, ведомостта за заплати е утвърдена, заплатата е платена, данъците удържани и внесени. Прехвърлете вината към нея.
#41 | 09.01.2020, 15:57
Публикации: 52 / 0
Вината е основно в нея, но тя продължава да занимава всички. Това е от понеделник и е до този момент продължава да е във вихъра си. От управителя, до регионалния мениджър всички са с главоболие и продължава. Изписах един тон мейли и обяснения и тя Не, та Не, та Не.
Били сме я ощетявали, не сме й прилагали телк решението и прочие.
А всичко е ок. Всичко е спазено, провилно начислено, приспаднато, удържано.
Всичко е наред, но тя се запъва и продължава и продължава.
Казва че е сме в грешка и че я ощетяваме.  И иска тези пари.
Хора вече ми е лошо честна дума.
Ако ви напиша HR ката какъв мейл ми изпрати ще припаднете, честно.

"Може ли да  обясниш как точно се калкулира това данъчно облекчение? Въпроса ми се генерира от следното - ако за годишна база необходимата за възстановяване сума е 389 лв.(това е грешната сума от системата) то чисто математически значи че 389/12= 32 * 8 мес.при нас=  - 256 реално а по ведомост -66. Моля да ме коригирате ако имам грешка или има нещо което изпускам.
Това за което служителката също  ме информира е че по закон до 7600 годишен доход следва на месечна база  данъците да се покриват от държавата,  , в случай че доходите и са по-големи вече се начислява данък на стойност 10% тъй като е с телково решение и ползва съответното право.Моля ако има разминаване тук или обновяване на някаква законова рамка да ни се цитира или да се насочим към източник от който може да почерпим информация."

Кажете ......просто кажете какво мислите професионално и човешки...
#42 | 09.01.2020, 16:09
Публикации: 668 / 83
Трябва да намерите подходяш подход на разговорите си с нея. По притеснително, може да стане, ако си търси правата по разни институции.

според закона, ако ще се обяснявате:

Данъчно облекчение за лица с намалена работоспособност

Чл. 18. (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) (1) Сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 за лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган, се намалява със 7920 лв., включително за годината на настъпване на неработоспособността и за годината на изтичане срока на валидност на решението.
(2) Месечната данъчна основа по чл. 42, ал. 2 за доходи от трудови правоотношения на лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност се намалява с 660 лв., включително за месеца на настъпване на неработоспособността и за месеца на изтичане срока на валидност на решението.

#43 | 09.01.2020, 16:13
Публикации: 2966 / 392
Ако предишния работодател е удържал данък, не смятам, че е ваша работа да го възстановявате.
На лицето се полага 660 лв на месец данъчно облекчение от данъчната основа. Сумата над това се облага. Какви корекции се очаква да правите - правилно ли е изчислена месечната заплата?
#44 | 09.01.2020, 17:00
Публикации: 52 / 0
Да, всечко е правилно изчислено.
Аз лично изчислих на ръка всичко от Май месец до сега всички осигуровки, облекчения и удръжки и всичко е наред.
Но тя продължава да не иска да разбере, че всичко е точно.
Ние работим според закона. И наистина го спазваме, но ето какво се получава.

Не разбирам, защо тя не желае да си подаде годишна декларация, това остава загадка за мен.
При положение, че предишният й работодател й е удържал данък, може би все още не е имала това телково решение, то според мен тя 100% трабва да подаде декларация за да й бъде възстановен вече взетият данък, нали?
#45 | 09.01.2020, 17:29
Публикации: 364 / 42
Вие също можете да и възстановите надвнесения данък до 31.01.2020г. - чл.49, ал.6 от ЗДДФЛ. Стига да има тъкъв и да ви представи Решение на ТЕЛК, което си преснимайте и приложете в досието.
#46 | 09.01.2020, 17:33
Публикации: 52 / 0
Как трябва да стане това ?
Аз вече съм направила годишно изравняване на ДОД, декември е приключен и изплатен.
#47 | 09.01.2020, 17:45
Публикации: 364 / 42
Направете само за нея изчисляване на годишния данък на база данните от Служебната бележка, която е представила от другия работодател и всички данни от вашата фирма за календарната 2019г. Надвнесената сума включете при превеждане на данък доход  за януари 2020г. със минус естествено, т.е. намалете нейното надвнесено от общата сума за превод.Вижте целия чл.49 и по точно ал.7
#48 | 10.01.2020, 08:44
Публикации: 314 / 38
Момичето писа, че се отчитат в чужбина, което най-вероятно вече са направили. Служителката, щом е цитирала толкова текстове и срокове, трябва да е на ясно, че изравняването на дохода става преди превеждането на заплатите, а в същото време не е представила в срок служебната бележка. Все пак няколко месеца е получавала заплата в определен срок. Да си извади ПИК и да си види доходите.  Сега като подадем справките по чл. 73 ще й излезе всичко в НАП и може да си види кой какво е удържал и внасял и да си подаде ГДД.
#49 | 10.01.2020, 14:19
Публикации: 2966 / 392
Ако нямате копие от решението за ТЕЛК, какви облекчения правите? На честна дума ли?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група