Прехвърляне от УПФ към НОИ

20.10.2015, 15:36 6104 6

20.10.2015, 15:36
Публикации: 42 / 5
Здравейте,

Как мислите да процедирате с възможността за прехвърлянето на партиди от УПФ към НОИ и обратно?

Аз се чудя дали да не накарам работниците да ми напишат по една декларация как ще се осигуряват и ако решат да си местят осигуряването да се задължат да ме уведомяват. Също и на новопостъпилите – да декларират дали се осигуряват за ДЗПО или не.

Някой правил ли е нещо по тоя въпрос?
#1 | 20.10.2015, 15:53
Публикации: 9327 / 1567
По първият въпрос - мисля, че щом едно нещо е задължително, то трябва да се администрира от държавата. Вярно, пенсионният фонд на НОИ е продънена кошница, но да не забравим, че само преди 1-2 години се канеха да продадат един от големите частни пенсионни фондове на офшорка... В края на краищата - всичко е въпрос на личен избор. Основно правило е, че  по-голямата доходност е свързана с по-висок риск
По вторият въпрос - работодателят няма право да агитира работниците си. Те не са длъжни да го уведомяват в кой УПФ са се записали. Това по никакъв начин не интересува работодателя.
#2 | 20.10.2015, 16:07
Публикации: 42 / 5
Колега/колежке,
нещо не си ме разбрал/а ми се чини. Аз не искам да знам в кой фонд ще се осигурява даден човек нито пък искам да агитирам някой за нещо си. Аз моя избор съм си го направил.  Искам да знам дали ще е в частен фонд или в НОИ и от кога. Защото има значение за начисленията това нещо. А както знаете от 04.09. вече могат да се подават заявления за прехвърляне на партиди.
#3 | 20.10.2015, 16:41
Публикации: 9327 / 1567
Няма никаква разлика в начисленията. Вижте наредбата. Разпределянето на вноските между фондовете се извършва служебно. От НАП или от НОИ - не помня. За работодателя е все едно
#4 | 20.10.2015, 17:27
Публикации: 261 / 41
Вие ще си ги изплащате по сметката за УПФ, а пък от нап, в зависимост от избора на човека, ще ги прехвърлят към частен УПФ или към държавният фонд. Тоест тези промени с упф-та не касаят по никакъв начин работодателите и не променят с нищо досегашният начин на работа
#5 | 21.10.2015, 08:33
Публикации: 42 / 5
ОК, но моя софтуер за заплати извежда начисленията за ДЗПО на различни редове във ведомостта в зависимост от избора. Говоря чисто като справка. И все си мисля, че е по-добре да си се вижда реалното положение на нещата. Но както и да е. Всеки да си действа както му е угодно. Ще видим какво ще стане :) И без това съм сигурен че едно 90% от хората въобще нямат представа за тия прехвърляния.
#6 | 21.10.2015, 08:52
Публикации: 9327 / 1567
Актуализирай си софтуера, а не се занимавай с администриране на излишни лични данни.
Ако искаш да си полезен на работниците си - запознай ги с правата им по ДЗПО, но не ги питай за решението им. Още по-малко - в писмен вид.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група