Въпрос: Ако служителка в предприятие А в момента е в отпуск по майчинство и в същото време работи на граждански договор в предприятие Б, за възнаграждението по гражданския договор предприятие Б следва ли да вземе предвид доходът й по трудовия договор в предприятие А и ако надвишава максималния осигурителен доход да внася осигуровки само върху остатъка до тази граница?
Взема ли се предвид този доход, когато не се получава от работодателя и за него няма удръжки, а има само обезщетение от НОИ?
Пример: максимален осигурителен доход - 2000 лв.
Осигурителен доход от трудов договор (в майчинство) – 1400 лв.
Осигурителен доход от граждански договор - 700 лв.
За гражданския договор върху 700 лв. ли ще се внасят осигуровки или върху 600 лв.?
Отговор: Периодът, през което лицето получава парично обезщетение за временна неработосрособност поради бременност и раждане, се зачита за осигурителен стаж и осигурителен доход. За осигурителен доход се счита доходът, от който е изчислено обезщетението.
Съгласно чл. 9, ал. 2 от КСО, за осигурителен стаж, без да се правят осигурителни вноски, се зачита времето на платен и неплатен отпуск за отглеждане на дете, на платените и неплатените отпуски за временна неработоспособност и за отпуск за бременност и раждане.
Във Вашия случай, за времето, през което лицето получава обезщетение от ДОО, трябва да се има предвид осигурителния доход, от който е изчислено обезщетението – в случая е 1400 лв. Максималният размер на осигурителния доход, върху който следва да се внасят осигурителните вноски е 2000 лв., т.е. по гражданския договор следва лицето да бъде осигурявано върху 600 лв.( разликата до 2000 лв.).