Получаване на гориво от ЗП

17.02.2016, 11:16 4393 6

17.02.2016, 11:16
Публикации: 152 / 5
Здравейте!Вчера получихме фактура за гориво за 7000л.Днес я платихме по банков път и чакаме доставката.Кога трябва да  се уведоми  НАП?Нужно ли е издаването и на друг документ освен фактурата и пл.нареждане?Благодаря!
#1 | 17.02.2016, 15:24
Публикации: 93 / 4
От страницата на НАП - "Често задавани въпроси"
Въпрос:
Като земеделски производител получаваме гориво и го плащаме по банков път, изразходваме го само за нуждите на производството-на полето-трябва ли да предоставям информация на кои ниви е изразходвано и с какъв документ?
 И през почивните дни как ще ви бъде подавана информацията за полученото гориво-защото сега ще имаме такъв случай?
Отговор:
Земеделския производител, в този случай следва да подаде  ЕДП -  електронни данни от получател., за да потвърди получаването на горивото. Подаването на данните следва да се извърши на датата на данъчното събитие, т.е. когато реално горивото е пристигнало в обекта на получателя по доставката. Не е нужно да се описват нивите, които ще бъдат обработвани с машините, които използват гориво.
При доставка в наш обект, освен фактура ни издават и акцизен документ, където има УКН, необходим за подаване на данни от получател на течни горива в сайта на НАП.
#2 | 17.02.2016, 15:41
Публикации: 152 / 5
Благодаря!Днес пристигна горивото,но възможност на подаване на ЕДП имаме чак утре сутрин(счетоводителката я няма).Това проблем ли е?
#3 | 17.02.2016, 15:42
Публикации: 6679 / 661
Мисля, че имате 24 часа да го декларирате.
#4 | 17.02.2016, 16:02
Публикации: 1705 / 207
Според мен е проблем.
стр.30 от Ръководство за подаване на електронни данни от доставчик (ЕДД) и електронни данни от получател (ЕДП)
http://www.nap.bg/page?id=547
ЕДП се подава в рамките на деня, в който е извършена продажбата или в деня на настъпване на промяна в обстоятелствата.


И от Често задавани въпроси:
Скрит текст :
#5 | 17.02.2016, 16:04
Публикации: 93 / 4
Благодаря!Днес пристигна горивото,но възможност на подаване на ЕДП имаме чак утре сутрин(счетоводителката я няма).Това проблем ли е?
Случвало ми се е веднъж да подавам на следващия ден. Като в ЕДП в клетката дата на възникване на промяна в обстоятелствата писах предходния ден, в случая датата на доставка. Нямаше проблеми.
 
#6 | 17.02.2016, 16:21
Публикации: 152 / 5
Знам,че трябва да е на деня,но и ние така ще направим май-утре ще подадем ЕДП.Нямаме избор.Дано не е проблем
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група