Относно несъществуваща голяма касова наличност

20.02.2016, 08:59 7283 8

20.02.2016, 08:59
Публикации: 152 / 5
Здравейте!Преди време бях писала за  касова наличност по документи от около 500 000лв. на ЗП,натрупана за около 10тина години.Това според мен са парите на ЗП,които ги е ползвал за собствени нужди.Счетоводителката обаче твърди ,че за всичко трябва да има документи и ги е вкарвала в Каса.Облага се на 60% разходи и според мен данъците на тези пари са платени.Сменихме счетоводителката и сега други ще приключват година 2015.Те предлагат постепенно през годината да прехвърлят суми с разходни касови ордери в с-ка Неразпределени печалби от минали години.За месец това щяло да бъдат около 3-4 пъти по 10 000лв. и така докато се изчисти Касата.Правилен ли е този подход според вас?Благодаря!
#1 | 20.02.2016, 10:28
Публикации: 9297 / 1557
Има нещо в цялата работа, което не мога да разбера  - защо тези пари, след като са обложени с данък не са прехвърлени в разчет със собственика /ЗП/, а са оставени като неразпределена печалба или каквото е друго? Защо това не е направено навреме от предходната счетоводителка? Или защо не се направи сега? Не мога да разбера и сегашната Ви счетоводителка - първо : защо ще прехвърля сумата в  с-ка Неразпределени печалби от минали години? И второ: ако го пpави, защо ще го прави на части?

ПП Не мога да Ви дам конкретен отговор, защото нямам никакво понятие как стоят конкретните неща при Вас. Давам Ви само тема за размисъл.
#2 | 20.02.2016, 10:37
Публикации: 152 / 5
Ами,незнам защо това не е правено през годините.Преди месец,два разбрахме за тази касова наличност.ЗП си е теглил парите и тя ги е пращала в касата.Така излиза.После каза,че за всичко е трябвало да има документи.Аргументите на новата счетоводителка са,че до 10 000лв ще се изписват от касата,няколко пъти месечно,да не е по банков път,а пък с-ка разчети със собственика  се ползвала,когато собственика внася във фирмата собствени средства.
#3 | 20.02.2016, 10:53
Публикации: 9297 / 1557
Или нещо не сте разбрали, или счетоводителсата Ви бърка. Как ще "изписва" пари /пари в брой!/ от касата към сметка "неразпределени печалби от минали години" /разчет/?  Да не бърка ЗП с разпределянето/изписването/ на дивиденти?
Първо да направи анализ от къде са се натрупали парите в касата. "От банката" не е най-верния отговор. Ако през годините е плащан данък върху дохода, какво е станало с обложените средства? а) Отчетени са като печалба от текущата година? - тогава да се прехвърлят в сметката на собственика, защото след облагането са си НЕГОВИ ЛИЧНИ средства. б)Отчетени са като печалба от текущата година, а после са отнесени като неразпределена печалба? - пак същото  - праща ги в сметката на собственика. в) оставени са като пари в касата? - тогава минава през т.а) и всичко пак в сметката на собственика. Накрая взема пари от касата и плаща на собственика всичко, което му дължи по разчет. Понеже парите са си на човека, няма ограничение за плащането в брой.
Анализилайте нещата според документите и ГДД. Вижте къде какво е пропуснато и направете нужните корекции. От тук с нищо повече не можем да Ви помогнем.

Прегледах и по-старата Ви тема. Видях, че съл дала същите съвети. И не само аз.
http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,16642.msg99969.html#msg99969
Похвално е желанието Ви да поемете счетоводството на семейството, но трябва  повече четене.
#4 | 20.02.2016, 11:11
Публикации: 152 / 5
Благодаря!Да знам,че така ми отговорихте.Новите консултанти,които наехме да приключат годината,обаче решиха да действат по гореописания начин.Затова попитах дали е правилно.А аз ,разбира се,ще се заема със счетоводството,когато съм готова.
#5 | 20.02.2016, 11:20
Публикации: 152 / 5
А коя е тази сметка на собственика?
#6 | 20.02.2016, 11:35
Публикации: 9297 / 1557
Която си наречете. Напр. 101, 497... Ако искате можете да й сложите и момер 5. Сметкопланът е индивидуален.
Важното е по нея да водите разчетите /задължения и вземания/ със собственика.


ПП След като сте избрали облагане с признаване на НПР, защо въобще водите двустранно счетоводство?
#7 | 20.02.2016, 11:40
Публикации: 152 / 5
Благодаря за отзивчивостта и разясненията! :smile1:
#8 | 20.02.2016, 11:57
Публикации: 152 / 5
Защото сме регистрирани по ДДС.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група