Недеклариран заем от собственика

12.03.2016, 19:22 4703 8

12.03.2016, 19:22
Публикации: 7 / 0
През 2014 съдружник е  заел средства на дружеството по чл.134 ТЗ,  но не са декларирани в ГДД чл.92  ...... сега салдото си стои същото, нищо не е върнато защото фирмата е почти без дейност.

Чудя се дали да ги декларирам тази година или аз също да не ги посоча. От декларацията ще се види, че почти няма дейност и изведнъж да се появи този заем ..... а от друга страна пък трябва да се посочат
#1 | 13.03.2016, 15:17
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте,
а какво е мнението на собственика?
Според мен е коректно да обсъдите въпроса с него.
#2 | 13.03.2016, 15:26
Публикации: 7 / 0
Здравейте,

ще попита кое е "по-малкото зло" :) точно това и аз се чудя
От една страна ако не декларирам заема не е добре. Между другото каква е санкцията за това?

От друга страна ако го декларирам, ще се види, че миналата година не е деклариран, тъй като фирмата почти няма обороти тази година
#3 | 13.03.2016, 15:52
Публикации: 6403 / 1129
Санкцията е:
Чл. 262. (1) Данъчно задължено лице, което не подаде приложение към годишната данъчна декларация или посочи неверни данни или обстоятелства в него, се наказва с имуществена санкция в размер от 100 до 1000 лв.

#4 | 13.03.2016, 15:56
Публикации: 7 / 0
Благодаря

права сте, че той трябва да си реши, а тук като че ли няма "по малко" зло. Макар че ако не е подадена две поредни години става повторно нарушение, а и догодина пак ще се чудя същото .....
#5 | 13.03.2016, 16:02
Публикации: 6403 / 1129
Ами ако сега декларирате, не вярвам да привлечете вниманието на селекциите за ревизии и ще си осигурите спокойствие, че всичко е декларирано, а значи няма за какво да ви санкционират.
Ако не декларирате и не са ви хванали, няма повторно нарушение. Брои се като първо онова, за което са ви хванали, а вероятността да попаднете в селекция без дейност и без заеми е също минимална.
По мое мнение, терзанията Ви са безпочвени и затова нямам мнение.
Просто не сте в беда :smile1:
#6 | 13.03.2016, 16:08
Публикации: 7 / 0
Сигурно сте права, вероятно преигравам с филмите  :smile1: :smile1:
Благодаря  ви много за точните отговори!
#7 | 13.03.2016, 19:09
Публикации: 11932 / 2174
През 2014 съдружник е  заел средства на дружеството по чл.134 ТЗ,  но не са декларирани в ГДД чл.92  ...... сега салдото си стои същото, нищо не е върнато защото фирмата е почти без дейност.

Чудя се дали да ги декларирам тази година или аз също да не ги посоча. От декларацията ще се види, че почти няма дейност и изведнъж да се появи този заем ..... а от друга страна пък трябва да се посочат

Озаглавили сте темата си "Недеклариран заем от собственика" , а става ясно, че имате предвид вноски по чл.134 от ТЗ . Вероятно става дума и за попълване на справката за свързани лица към декларацията по чл.92 .Доколкото невърнатите вноски са задължения към свързани лица те следва да бъдат упоменати в тази справка.
Ако въпросът Ви е принципен дали трябва да отразите тези суми като задължения към свързани лица - да, трябва.
Ако въпросът Ви е дали може да не направите нещо, което трябва да направите, то няма как да отговорим вместо Вас . Вие ще си прецените. :smile1:
#8 | 18.03.2016, 21:34
Публикации: 7 / 0
Въпросът ми беше по - скоро след като не са декларирани миналата година (а е трябвало да ги декларират), дали аз сега да ги посочвам в декл за тази година
Фирмата е почти без дейност през 2015 и  като ги посоча, става ясно че ги е имало и в 2014, а не са посочени в декларацията. irenabrili ми помогна много в чуденката, за което и благодаря :)
Декларирах ги, за да не се чудя същото нещо и догодина, а и собственикът е съгласен, и предпочита да се изправят нещата.
Неправилно може би съм употребила думата "заем", става въпрос за вноска от съдружника по чл.134 ТЗ

Благодаря ви за отговора!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група