Раждане в чужбина, декл.1 през това време, болнични листи

08.09.2016, 11:34 9323 14

08.09.2016, 11:34
Публикации: 326 / 22
Здравейте,
бременна служителка ми представи 1 б.л. за 45 дни преди термина.
Раждането ще стане в чужбина обаче, а тя ще е в България около 2 месеца след раждането. 1 б.л. за 45 дни е издаден тук от наблюдаващия лекар, до 14.10.16 е.
за периода, който обхваща този болничен си го подавам в НОИ, подавам си нормално и декларация 1. Имам при мен Приложение 1 за банковата сметка.
Въпросът ми е за следващите II и III б.л. - на време тук в България няма да могат да се издадат. В НМЕ е написано Чл. 48. Болничен лист за раждане, станало в чужбина, се издава от личния лекар въз основа на следните документи:
1. акт за раждане на детето;
2. декларация, че детето е живо и не е дадено за осиновяване;
3. документ за ползвания отпуск при бременност;
4. служебна бележка от осигурителя, че лицето работи и се осигурява, или осигурителна книжка
Искам да попитам за документите първо:
1.акт за раждане - достатъчно ли е да го сканира, от тук да го дадем за лицензиран превод, с апостил по документа за раждането на детето в чужбина
2. декларация, че детето е живо и не е дадено за осиновяване - това е Приложение 1, но той не се ли дава с III б.л., или тук се има предвид собственоръчно написана такава?
3. Документ за ползване на отпуска - това трябва да са болничните листи, които в чужбина няма да и издадат а тук, нали?
4. Сл.Бел., че лицето работи и се осигурява - ОК ще издадем такава.
Останалите II и III б.л. може ли тук да отидем с пълномощно при личния и лекар, акта за раждане в чужбина, превод с легализация, апостил, декларация от майката, че е родено и е живо и да се отиде при личния лекар и той на време да издаде II б.л. и съответно III б.л.? Защото четох, че II б.л. и III б.л. се издават при представяне тези документи на личния лекар и НОИ изплаща обезщетенията със задна дата? А ако личния лекар ги издаде на време чрез упълномощено лице, което да му занесе всичко нужно, не може ли?
И последно, за мен доста важно - след като изтече I б.л. за времето на II б.л. и III б.л. по ведомост и съответно декл.1 как да ги подавам - че лицето е в болничен, нормално ли, а съответно наистина НОИ да изплатят обезщетението когато бъдат издадени болничните? Въпреки, че не е и ок да я заведа и подам декл.1 в болнични, когато нямам документ (т.е. II и III б,л.) но пък с акта за раждане е ясно, че си продължава отпуска за бременност и раждане... Четох и мнения да си пусне служителката молба за платен отпуск за по-дълго време, да я водим така и после като се върне и издадат II и III б.л. да правя корекции и да подавам декл.1 с болнични. Но си мисля, че като в България ти е издаден I б.л. 45 дни преди термина, съответно се водиш в отпуск за бременност и раждане, имаш преведен с апостил акт за раждането на детето, е много ясно, че си още в този отпуск за бременност и раждане, а не от датата на раждане да се водиш в неплатен отпуск? Моля споделете мнение, не съм убедена, че ако се обадя в НАП за декл.1 и в НОИ за б.л. и кога да ги нося, ще ми отговорят нещо смислено. Благодаря предварително!
#1 | 08.09.2016, 11:43
Публикации: 6682 / 662
Я обяснете на майчето, че е сложно и да си ражда в България:)
#2 | 08.09.2016, 11:48
Публикации: 326 / 22
Казах и... за сложното, но за раждането нямам думата  :smile1: ще минем през тази процедура, но не ми е ясна и ме притеснява декл.1 както и дали можем от тук да издействаме личния и лекар на време да издаде 2 и 3 б.л. ..съответно в НОИ на време да си подадем документите, защото веднъж да я водим в неплатен по желание на служителя, а после корекции за болничен за бременност... ми изглежда като да си измисляме друг вид отпуск а 4-те страни (майката, работодателя, л.л. и НОИ) да знаем, че лицето е почнало отпуск за бременност и си е в този същия
#3 | 08.09.2016, 11:50
Публикации: 6682 / 662
Вие ще я водите неплатен отпуск, но в един момент след 30 работни дни той ще бъде без стаж и след това един господ знае какво ще се завихри в НОИ.
#4 | 08.09.2016, 11:51
Публикации: 6682 / 662
Най-добре тя да говори с личния си лекар може ли упълномощено лице да предвижи необходимите документи за легализиране на акта за раждане и за издаване на болничните.
#5 | 08.09.2016, 12:09
Публикации: 326 / 22
Ако се съгласи л.л. супер, макар, че не знам дали е правилно за него да го прави, но въпросите ми са ако не може на време, чрез упълномощено лице да отиде и да и издадат II и III болничен лист какво правя - как я водя, декл.1, документи в НОИ кога? А какъв е проблема да я водя все едно е в болнични за НОИ и декл1 а те ще изплатят обезщетението и без това до 10-то число на месеца следващ този в който представя документите и тогава ще си получи парите, но от декл.1 да си е правилно всичко..
#6 | 08.09.2016, 12:14
Публикации: 6682 / 662
В коя държава мисли да ражда майчето?
#7 | 08.09.2016, 12:16
Публикации: 326 / 22
САЩ
#8 | 08.09.2016, 12:20
Публикации: 1705 / 207
Малко опит от svetulka3:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=408570.60;topicrefid=20
Майката се е върнала, за да издадат на детето ЕГН.
#9 | 08.09.2016, 12:31
Публикации: 326 / 22
n_alex76, много благодаря! Т.е. преди личния лекар да поискаме да издаде II и III б.л. ще трябва не само легализация на акта за раждане и апостил, ами и БГ акт за раждане.. интересно ако и за това направим тук пълномощно, можем ли да му изкараме такъв или само лично присъствие на майката и/или бащата?
#10 | 08.09.2016, 12:34
Публикации: 6682 / 662
Сега ще питам една дружка. Работи в ГРАО.
#11 | 08.09.2016, 12:43
Публикации: 326 / 22
Добре а за ЕГН на детето пише, че в 6-месечен срок от издаване на акта за раждане в чужбина, "Гражданите могат да предоставят и направо в съответната българска община легализирания акт за раждане, със заверен превод на български език, извършен от български дипломатически или консулски представител, или от фирма за преводи, имаща договор с МВнР на България. Заверката на подписа на българския преводач се прави в дирекция "Консулски отношения" на МВнР на адрес: София, ул. "Алфред Нобел" № 2" ... http://www.mfa.bg/bg/pages/106/index.html
Т.е. за получаване на ЕГН и съответно БГ акт за раждане ако тук има упълномощено лице може да занесе, легализира, направи апостил може да стане и така, нали?
#12 | 08.09.2016, 12:46
Публикации: 6682 / 662
Може с упълномощено лице. Разбрах, че документа за раждане, издаден от САЩ трябва да е с апостил. След това тук се превежда и легализира и упълномощено лице може да подаде необходимите документи за издаване на акт за раждане. Голяма мъка ще Ви е.
#13 | 08.09.2016, 12:53
Публикации: 1705 / 207
Считам и това за важно и го споделям:
9000 българчета, родени зад граница, имат проблем с издаване на ЕГН
Проблемът е, че от Главната дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване" (ГД „ГРАО") към Министерството на регионалното развитие и благоустройството има въведена практика да отказва издаване на единен граждански номер (ЕГН) на децата, които нямат вписано бащино име в акта за раждане, оформен в чужбина, защото там изискванията са други.
#14 | 08.09.2016, 14:31
Публикации: 326 / 22
Оф ужас, но пък човек и с такива казуси научава много практика :) глледам от хубавата страна, какво да се прави.
Та, значи разбирам, че може ако имаме нотариално пълномощно можем:
- да получим документите от САЩ с акта за раждане от там и документ от болницата
- да го дадем в България за легализация, официален превод, с апостил
- да искаме в документа за раждане (престоя в болницата в САЩ) да е изписан освен датата на раждане и термина
- да има име, презиме, фамилия в документа от САЩ, т.к. тук ако няма такъв е проблем
- да има официална молба от майката (декларация явно някаква) и може би копия на л.к. кой е постоянния адрес на майката и по него да стане издаването на акт, паспорт и на детето
- да имаме попълнена от нея - подписана по-точно Приложение 1 (за банковата сметка с I б.л.) и още едно Приложение 1 за III б.л., че детето е живо родено и не е дадено за осиновяване
- с тези документи отиваме при личния лекар, който издава II б.л. и III б.л.
- ние подаваме документите като работодател към НОИ, на 10-то число на месеца следващ месеца в който ни се представи (разбирай издаде) II б.л. и III б.л...
и всичко това ще стане без да са тук родителите ... леле дано.
Само не разбрах за времето докато това стане, т.к. може би ще ни трябва време повече, т.к. и в САЩ докато им издадат нужното чета че минава време..
та аз за периода в който тече II б.л. или и вкл. III б.л. (но още не сме успели да го издействаме от л.л.) как подавам декларация 1 - че лицето е в болнични от НОИ дни ли?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група