1-ви БЛ 45 дни преди раждане в Б-я, раждане в САЩ и Д1

25.10.2016, 11:24 2936 3

25.10.2016, 11:24
Публикации: 6 / 0
Здравейте,
имаме майка, на която 1-вия болничен 45 дни преди термина (02.09.16 - 23.10.16) и го издаде лекарят и в България. В момента тя е с мъжа си в САЩ, и на 24.10.16 е било раждането. В 12/2016 те ще са в България, за да легализират документите, да изкарат ЕГН и акт за раждане на бебето и гражданство в България. От НОИ казаха, че след като има с апостил и превод всички документи личният и лекар трябва да издаде останалите болнични листи след първия и тогава ще ги представим в НОИ„ след което ще изплатят обезщетението за тези болнични на майката.
Въпросът ми е обаче как я водя - нямам болничен, но от НОИ ми казаха, че е нормално да я водя все едно има болнични, щом имаме документ (1-я болничен), че бремеността е започнала.
Но сега за 10/2016 до 12/2016, когато евентуално ще издаде лекаря болничните мога ли да я водя в останалите болнични 2-ри и 3-ти и така да подам Декл.1 - в болнични?
Защото тя реално е наш служител. не можем да не и подаваме декл.1 и да и прекъснем осигуряването, но правилно ли е така - да подаваме декл.1 в болнични, съответно да внасяме ЗОВ за болничните?
Благодаря!
#1 | 25.10.2016, 11:37
Публикации: 11974 / 2191
НАЦИОНАЛЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ИНСТИТУТ
 СТОЛИЧНО УПРАВЛЕНИЕ"СОЦИАЛНО
 ОСИГУРЯВАНЕ"
Скрит текст :
Може да направите и писмено запитване до НОИ.
#2 | 27.10.2016, 14:51
Публикации: 6 / 0
delphine, благодаря! Лошото е, че тя този месец е родила и трябва да направя заплатите за 10/2016г. скоро, плащаме ги на последно число на месеца т.е. на 31.10.2016г. А от НОИ лицето което ми обяснява каза,д а я водим и по Декл.1 като, че има болничен, т.е. здравни за временна неработодпособност. От НАП казват, че какво да има в  декларацията не е от тяхната компетенция. Дискусия във връзка с раждане в чужбина, извън ЕИП, извън ЕС, за САЩ намерих само по форуми с майки, пишат там съветът е да си пуснат неограничено дълго - няколко месеца молба за неплатен и така, като се върнат вече болнични. Ама на мен не ми се струва нормално да я караме молба за неплатен с примерно 3-4 месеца и така да подаваме декл.1, после да правя корекция. И в крайна сметка като е издаден I-я болничен и лицето от НОИ ми каза, ясно е че е започнал период на бременност, няма как да е в друг вид отпуск.
Та в декларация 1 докато легализира всичко (през 12/2016) за периода част от 10/2016-12/2016 как да я водя, аз мисля като в болнични за бременност и раждане. Просто ще и изплатят обезщетенията след като им ги представим документите ние в НОИ (което пък ще стане след като родителите занесат документите при лекаря на майката легализирани и той и издаде следващите два болнични). Никой ли не е имал майка, родила в чужбина, как я води докато си изкара документите и лекарят и издаде болничните??
#3 | 27.10.2016, 15:31
Публикации: 5497 / 371
Та в декларация 1 докато легализира всичко (през 12/2016) за периода част от 10/2016-12/2016 как да я водя, аз мисля като в болнични за бременност и раждане. Просто ще и изплатят обезщетенията след като им ги представим документите ние в НОИ

Така ми се струва най-разумно, още повече рано или късно майката ще представи болнични за този период
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група