Искам да споделя, нещо, което искам да си изясня.
Според мен има разлика в двата вида договора, а именно:
-При ТД на прокурист(скл.съгласно КТ) има работно време и часове и МОД, който е 1-ва група може да се намали съобразно часовете.
-При ДУ за прокура, с лицето е скл.договор съгласно ЗЗД и същият е вписан в ТРегистър. Тук вече не важи работно време и часове и осигуряването трябва да бъде в/у МОД за 1-ва група според КИД.
Ето какво намерих-малко разсъждения от експерт и мнението на НАП:
"В становище на експертът от НОИ Румяна Станчева е изразено мнение, че трудовият договор за прокура може да бъде сключен за работа до 5 работни дни, или 40 часа месечно. Ако търговският управител няма сключен друг трудов договор, за който да подлежи на осигуряване по чл. 4, ал. 1, т. 1 от КСО, осигуряването е само за фонд “Пенсии” и фонд ”Трудова злополука и професионална болест” и се провежда по реда на чл. 4, ал. 2 от КСО.
Примамливото в сключеният по този начин договор (ДУК по КТ) е, че търговският управител изпълнява задълженията на непълно работно време и по тази причина минималният осигурителен доход се намалява пропорционално на отработените часове. При договора за управление без трудово правоотношение (ДУК по ЗЗД) не се определя работно време и минималният осигурителен доход не може да се намалява пропорционално на отработените часове.
От НАП обаче са категорични, че договор за прокура се сключва само на пълно работно време. Основание за това е, че прокуристът следва да управлява дружеството през целият месец, а не само през определени дни или часове от него.
Дали от НОИ или НАП са прави за сега не е ясно. Предвид факта обаче, че проверките относно социалното осигуряване се извършват от приходната агенция следва да заложа на тях. За всеки, желаещ да възползва от по-ниското осигуряване съветвам да отправи писмено запитване към ЦУ на НАП, от където следва да получи официално писмено становище."