Бонуси управител

24.11.2016, 11:12 10401 7

24.11.2016, 11:12
Публикации: 85 / 1
ВИП АКАУНТ КОНСУЛТ ЕООД
Здравейте,

фирма иска да намали печалбата си, като начисли годишен бонус на управителя за постигнати резултати, който да начисли и изплати в м.12.2016 г. Управителят е и едноличен собственик на капитала и се осигурява като СОЛ. Отделно се осигурява в друго дружество по ДУК на 500 лв. Въпросът ми е:
1. В този случай няма ли това да се третира като скрито разпределение на печалбата според ЗКПО.
2. Как стои въпроса с осигуровките върху тази сума. Следва ли това възнаграждение да се разпредели поравно за цялата година и да се довнасят осигурителни вноски до размера на максималния ОД.

Благодаря предварително на коментиралите.
#1 | 24.11.2016, 12:12
Публикации: 11932 / 2174
За да избегнете "подводните" камъни , свързани с тези въпроси и да бъдете най-оптимални във финансово отношение раздайте си просто дивидент. Данъчната ставка на данъка е възможно най-ниската .
#2 | 24.11.2016, 12:31
Публикации: 85 / 1
ВИП АКАУНТ КОНСУЛТ ЕООД
Да, за мен също е така. Облага се печалбата с 10 %, и после 5 % дивидент. Аз лично за себе си правя така и смятам, че това е най-евтиния и чист вариант. Но нали знаете идеите от рода " казаха ми че... или един приятел прави така и няма проблем".  Искам просто да видя мнението на колеги, или ако някой "прави така и няма проблем", на какво стъпва.  :smile1:
#3 | 24.11.2016, 12:37
Публикации: 11932 / 2174
#4 | 24.11.2016, 13:12
Публикации: 6403 / 1129
Фирмата иска на намали печалбата, а не да раздаде обложена такава.
ЗКПО:
5. (изм. - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) "Скрито разпределение на печалба" са:
а) (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) сумите, несвързани с осъществяваната от данъчно задълженото лице дейност или превишаващи обичайните пазарни нива, начислени, изплатени или разпределени под каквато и да е форма в полза на акционерите, съдружниците или свързани с тях лица, с изключение на дивидентите по т. 4, букви "а" и "б";
б) начислените разходи за лихви (освен ако условията на заема не са уговорени в изпълнение на изисквания, предвидени в нормативен акт), когато са налице поне три от следните условия:
аа) заемът превишава собствения капитал на платеца на дохода към 31 декември на предходната година;
бб) изплащането на заема или на лихвите по него не е ограничено с фиксиран срок;
вв) изплащането на заема или на лихвите по него или размерът на лихвите е в зависимост от наличието или от размера на печалбите на платеца на дохода;
гг) изплащането на заема е в зависимост от удовлетворяване исканията на други кредитори или от изплащането на дивиденти.

По мое мнение, един пазарен бонус не е скрито разпределение на печалбата, защото кой, ако не собственикът, е главният "виновник" за успешната дейност, довеле до печалба?! Т.е. въпросът е в размера на бонуса. Около 20% от печалбата може да е много приемлив бонус.

Бонусът, като еднократно начислен, не би следвало да се разпределя на цялата година. Но нека кажат специалистите по осигуряване. :smile1:
#5 | 24.11.2016, 13:28
Публикации: 1187 / 228
И аз така мисля, още повече при положение, че върху бонуса бъдат начислени осигуровки и данъци.  И без оливане с размери, разбира се...
#6 | 25.11.2016, 20:30
Публикации: 85 / 1
ВИП АКАУНТ КОНСУЛТ ЕООД
Ами то за мен си е възнаграждение за положен личен труд, само че получено през декември. Може би в решение на едноличния собственик, в което е определено месечното възнаграждение в размер на 420 лв, да бъде определено годишно възнаграждение в размер на еди колко си процента от годишния оборот например, платимо в края на годината. Ако има оборот - има възнаграждение, ако няма - няма. Проблема не са данъците, а осигуровките. Дали трябва да се изравнява само до месечния размер на макс.ОД, или да се разхвърля за 12-те месеца???
#7 | 26.11.2016, 08:37
Публикации: 11932 / 2174
Вземете ли решение да е в годишен размер ще разпределяте по месеци на упражняване на дейността и ще изравнявате помесечно. Ако не искате да е така вземете Решение за еднократно възнаграждение за личен труд през декември и изравнявайте само за декември. Добре аргументирайте този си избор. Важни са месеците на полагане на труда съгласно взетото Решение за заплащане на личен труд, а не еднократното заплащане на същия.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група