Безработна бременна-въпрос?

08.01.2012, 17:50 41685 27

08.01.2012, 17:50
Публикации: 3 / 0
здравейте, моят случай е следния: От 1.01.2012 съм съкратена от работа и се записах на Борсата, защото имам право на обезщетение (никога не съм ползвала досега). Вчера обаче разбрах,че съм бременна. Въпросът ми е- колко време мога да стоя на борсата,преди да намеря работодател, който да ме осигурява, за да ползвам 2-те год.платено майчинство? По-добре ли е да започна веднага някаква работа- но като кажа,че съм бременна,могат ли да ме освободят,по време на изпитателния срок? Рабрах,че ако остана на Борсата,ще получавам само 1 год. по 100лв.-от социалните. Моля ви за съвет, ако трябва ще дам повече подросбности за стажа и осигуровките си- за да ме посъветвате най-доброто в случая
#1 | 08.01.2012, 21:01
Публикации: 3145 / 253
1. Най-добре е да си намерите работодател
2.По време на изпитателен срок могат да Ви освободят, когато си пожелаят. Не се ползвайте под защитата на чл.333 от КТ
#2 | 10.01.2012, 16:23
Публикации: 3 / 0
Ако си в изпитателен срок и излезеш в болнични- пак ли могат да те съкратят? Моя бременна колежка ме посъветва,че най-доброто било да си намеря фиктивен работотдател- още сега и да карам на болнични до раждането. Възможно ли е това- някой знае ли колко ще "струвам" на познат работодател- примерно ако съм на 500лв.осигуровки? Понеже мисля аз да си поема разходите, ако реша за този вариант. Иначе най-късно 1 седмица, преди 45-дневния болничен трябва да намеря работодател, за да ползвам 2-те години платено майчинство,нали? Извинявам се за многото въпроси, но не съм запозната с тези подробности
#3 | 10.01.2012, 16:40
Публикации: 5497 / 371
Ако си намерите работодател и непрекъснато сте в болнични, ще му струвате около 20-тина лв. на месец. Това е сума за здравно върху болнични.
Ако не си намерите, най-късно един ден преди 45-дневния болничен трябва да се водите някъде на работа.
#4 | 11.01.2012, 12:06
Публикации: 3 / 0
Здравей, да се включа и аз
1. Ако започнеш работа и си на изпитателен срок, могат да те съкратят по всяко едно време/особено ако разберат, че си бременна/. При изпитателен срок не ползваш закрила при уволнение.
2. Ако излезеш в болнични до настъпване на 45 дни преди раждането, имай предвид, че ако си в началото на бременноста, може да не ти достигнат дни. Имаш право на 180 дни непрекъснат болничен за годината/ до тези 45 преди термин/
3. Що се отнася до това, колко ще струваш на работодателя - зависи на какъв доход ще се договорите да те осигурява - по форумите има най-различни калкулатори за изчисляване на дохода-може да провериш сама.
4. От тази година имай предвид, че се променят периодите, от които се изчислява обезщетението- при болнични се взема дохода 18 м. назад а за майчинство - 24 месеца назад. Тук във форума има отговор на мое запитване по повод това, кой доход се взема предвид при изчисляване на болнични- МРЗ или обезщетението за безработица?
5. Ако си безработна и получаваш добро обезщетение /аз например вземах 9 мес.по около 400 лв/, а сега работодателя ще те осигурява на МРЗ-прецени си кое те устройва повече. При всички положения за да имаш право на обезщетение, трябва да си назначена някъде на работа и да имаш 12 мес. трудов стаж назад във времето/поне последно беше толкова/, независимо кога е придобит. Т.е.  може да те назначат на работа фиктинво, но трябва да отработиш поне 1 ден/за да е в сила ТД/, след което да излезеш в болнични или направо в майчинство.
Дано да съм ти помогнала малко
#5 | 11.01.2012, 13:38
Публикации: 3 / 0
благодаря много за отговорите- разбира се,че всеки съвет ми е полезен- :-). Аз от борсата имам право на обезщетение, което ще е 420лв. (още не са ми го изчислили, но бях на 700лв. осигуровки- 60% дават). Обаче на няколко места четох, че без значение, колко обезщетение получава човек от борсата- после при изчисление на майчинските, за времето, когато съм била безработна се взима МРЗ (аз така разбрах). Ще имам предвид и това за болничните, за да не би да не ми стигнат. Може би ще се възползвам няколко месеца от Борсата и после ще търся да ме назначат- така ми се струва най-удачно. А за размера на майчинските- здраве да е. важното е да си ползвам 2-те години. Първото си го гледахме с 240лв. майчински. Още веднъж благодаря много за отговорите.
#6 | 23.11.2012, 11:16
Публикации: 3 / 0
Здравейте,
бих искала да се включа и аз в темата с един казус. В момента работя на 6 месечен ТД, който изтича края на януари 2013. Трябва да изляза по майчинство на 23 април (т.е. около 3 месеца няма да имам ТД) Тъй като фирмата не може да ми продължи договора и нямам възможност да намеря друга фирма мога ли да си извадя булстат и да се самоосигурявам докато изляза в майчинство? И ако да, къде мога да прочета повече?
#7 | 23.11.2012, 11:32
Публикации: 3326 / 256
Вие може да си направите фирма, обаче след като започнете да имате болнични трябва да имате назначен прокурист(ако е ЕТ) или в Търговски регистър да се впише друг управител (ООД и ЕООД), но и в двата случая трябва да има човек във фирмата, който да управлява фирмата докато ви няма и да му се плащат осигуровки, защото след време НОИ ще иска да връщате получените пари. :)
#8 | 23.11.2012, 11:33
Публикации: 3 / 0
По скоро си мислех за упражняващ свободна професия
#9 | 23.11.2012, 11:34
Публикации: 11960 / 2182
Вие може да си направите фирма, обаче след като започнете да имате болнични трябва да имате назначен прокурист(ако е ЕТ)

Елена -С , прокуристът се назначава след 410 ден и то ако във фирмата има наети лица и се извършва дейност.
#10 | 23.11.2012, 11:36
Публикации: 11960 / 2182
№ 94K-1305-1 от 10.09.2008 г. относно условията за отпускане на парично обезщетение за бременност и раждане на самоосигуряваща се майка - едноличен търговец
НАЦИОНАЛЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ИНСТИТУТ
чл. 40,

чл. 50,

чл. 53 КСО,

чл. 21 ТЗ
На основание чл. 40, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) осигурените лица за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица имат право на парично обезщетение вместо трудово възнаграждение за времето на отпуск поради временна неработоспособност, ако имат най-малко 6 месеца осигурителен стаж.

Съгласно чл. 50, ал. 1 от КСО осигурената за всички осигурени социални рискове майка има право на парично обезщетение при бременност и раждане за срок 315 календарни дни, от които 45 дни преди раждането.

На това основание самоосигуряващите се майки могат да получават парично обезщетение за бременност и раждане в случай, че са изпълнени следните условия:

- първо - към деня на започването на отпуска за бременност и раждане майката трябва да е осигурена за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица;
- второ - да е налице най-малко 6 месеца осигурителен стаж с участие в осигуряването във фонд "Общо заболяване и майчинство";


- трето - през периода на отпуска за бременност и раждане и отглеждане на малко дете майката да не упражнява трудова дейност като самоосигуряващо се лице.


При спазването на посочените условия за периода на бременност и раждане (до 315 дни) на осигурената за всички осигурени социални рискове без трудова злополука и професионална болест и безработица самоосигуряваща се майка се изплаща парично обезщетение за бременност. За този период не се изисква управлението на едноличния търговец да се възложи на прокурист.


Посочените условия трябва да са изпълнени и с оглед изплащането на обезщетение за отглеждане на малко дете до двегодишна възраст след изтичането на периода от 315 дни (чл. 53 от КСО). Ако майката - едноличен търговец, не упражнява трудова дейност във фирмата, но фирмата не е преустановила дейност, парично обезщетение за отглеждане на малко дете се изплаща при условие, че предприятието се управлява и представлява от друго лице - прокурист по чл. 21 от Търговския закон. Ако няма сключен договор за прокура с друго лице, се приема, че майката упражнява трудова дейност по повод управлението на фирмата и няма право на парично обезщетение по чл. 53 от КСО.
#11 | 23.11.2012, 11:36
Публикации: 3326 / 256
Елена -С , прокуристът се назначава след 410 ден и то ако във фирмата има наети лица и се извършва дейност.

Да, така е, но НОИ искаше да се връщат парите и по време на болничен, затова и го казах.
Ако и се занимава после да ги съди да го направи след това.
#12 | 23.11.2012, 11:40
Публикации: 11960 / 2182
и още нещо по-актуално
#13 | 23.11.2012, 11:48
Публикации: 3326 / 256
delphine, на мен ми е ясно, че трябва да има прокурист или управител след 410 дни.
Въпроса е, че миналата година на едно самоосигуряващо лице в ЕООД назначен управител след 410 дни, НОИ написа предписание да се върнат парите и тази декларация до 410 дни. Собственичката ги съди, спечели делото на Върховен съд, но сега НОИ я съди като физическо лице и същата тази жена дори детето и да боледува не си взема болничен, защото НОИ не и плаща нищо като тези пари и ги приспада от задължението.
Друг случай със собственичка на ООД тя се посъветва с адвокат и за да си "върже" гащите смени в ТР управителя още преди да излезе в болнични.
Затова и написах така на жената, един ден да не се стресне. В НОИ много неща си противоречат.
В още един случаи искаха майка да връща пари защото в личното и досие в декларациите пишело в текста "....на пълна държавна издръжка", а такова понятие нямало от 2006година, нищо че дори в техните декларации, дори и сега присъства това понятие :)
#14 | 23.11.2012, 11:52
Публикации: 3 / 0
а как стои въпроса при свободните професии, т.е когато няма ЕТ, ЕООД ит.н
#15 | 23.11.2012, 11:57
Публикации: 11960 / 2182
Регистрирате се, подавате декларация за започване на дейност, осигурявате се за общо заболяване и майчинство, подавате в необходимите срокове болничните си и други, предвидени в законодателството документи, свързани с тях в НОИ и щом имате 12 месеца осигурителен стаж имате право на обезщетение за бременност и раждане, а впоследствие и на такова за гледане на дете до две години.
#16 | 23.11.2012, 12:01
Публикации: 11960 / 2182
Елена - С, аз мисля, че трябва да си отстояваме правата, дадени ни от закона, защото НАП и НОИ с противоречивата си практика ни карат да имаме поведение, съобразено с тях дори и когато не са прави. Затова и често те губят дела по различни поводи в съда. В местното НОИ примерно мога да кажа, че дават правилни и компетентни съвети относно майчинството и ситуацията с прокуриста , което дава възможност хората да имат доверие в институциите. Не винаги обаче е така.
#17 | 14.04.2016, 17:25
Публикации: 2 / 0
Здравейте, при мен ситуацията е такава. разбрах че съм бременна и тепърва ми предстои нова работа. По скоро съвет. Тъй като първите 9 месеца от пърата година съм била на борсата и работила  в европейския съюз, ще ми ги изчислят на минималното. Сега още 6 бях безработна и тъкмо да почвам нова работа и разбрах че съм бременна. Както и да ги смятам с калкулаора не се завишава много майчинствоото. Намерила съм фирма която да ме назначи. Но незнам по време на болничния кой плаща осиуровките-държавата или работодателя/в случая за моя сметка/. И дали ще мога да излезна в болничен от началото на бременноста без проблем
#18 | 14.04.2016, 17:31
Публикации: 3326 / 256
По време на болничния имате само здравно,  което е за сметка на работодателя и го плаща фирмата. Обезщетението се изплаща от НОИ. Можете да започнете с болничните от началото на бременността само е нужно да имате 1 ден в осигуряване в фирмата, като първия болничен ще има 3 дни за сметка на работодателя и за него ще има осигуровки, които ги плаща фирмата. Всеки следващ болничен, който продължава от предходния се изплаща изцяло от НОИ, като здравни се дължат през цялото време в болнични.
#19 | 14.04.2016, 17:56
Публикации: 2 / 0
А как се изчислява болничния- средно дневно  за 6 месеца назад, или за по малко
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група