Или:
Скрит текст :
Документиране на доставки от ДЗЛ регистрирани по чл. 97а от ЗДДС
Публикувано на 02.06.2015
Лиляна Панева, данъчен консултант
В бр. 6/2014 г на сп. „Форум на счетоводителя”,Лиляна Панева, данъчен консултант, отговаря на следния въпрос: Как се документират доставките, извършвани или получавани от данъчно задължени лица (ДЗЛ), регистрирани по чл. 97а от ЗДДС?
Когато едно ДЗЛ (физическо или юридическо лице) е регистрирано на основание чл. 97а от ЗДДС, при продажбите си то не начислява ДДС и не си приспада ДДС за закупените стоки или услуги. За сделките си с място на изпълнение територията на страната, по които е доставчик, то действа така, както би действало, ако не е регистрирано по ДДС. По силата на чл. 79, ал. 2, т. 2 от {#}ППЗДДС за тези доставки то издава фактури без начислен ДДС, а като основание за това посочва в документа „чл. 113, ал. 9 от ЗДДС“.
По същия начин процедират с издадените от тези лица фактури и получателите на техни доставки с местоизпълнение на територията на страната. Техните фактури се регистрират и осчетоводяват както фактурите, издадени от нерегистрирана по ДДС лица.
Във фактурите, издавани на получатели на услуги с местоизпълнение на територията на държава членка, регистрираните по чл. 97а лица също не начисляват данък, а съгласно чл. 114, ал. 4 от ЗДДС като основание за това посочват в документа „обратно начисляване“.
Регистрираните по реда на чл. 97а от закона лица, следва да имат предвид, че те се третират като лица платци на данъка по този ред, независимо дали доставките на услуги, на които са получатели, са предназначени за облагаемата им дейност, за дейност извън независимата им икономическа дейност, или за освободени доставки. Те следва да начислят данък за получените доставки с протокол по чл. 117, ал. 2 от ЗДДС, като по силата на чл. 81, ал. 6 от {#}ППЗДДС са задължени да издават такъв и в случаите, когато получената доставка е освободена (данък не следва да се начислява), но са изпълнени условията на чл. 82, ал. 2, т. 3 от ЗДДС.
Съгласно чл. 124, ал. 2 от ЗДДС лицата, регистрирани по чл. 97а, отразяват данните от протоколите, с които са си самоначислили данък, в дневника си за продажби в данъчния период, през който протоколите са издадени. Те може да не изготвят дневник за покупките (чл. 113, ал. 3 от {#}ППЗДДС), в такива случаи подаваният от тях магнитен носител на дневника за покупки трябва да съдържа един единствен запис със стойности нула за числовите полета и интервал за символичните такива.
Данните от протоколите се отразяват в отчетните регистри на лицата и в справките им декларации, както следва:
а) от протоколи за облагаеми доставки и доставки, облагаеми с нулева данъчна ставка: данъчната основа на такива доставки се посочва в колона 14 (данъчна основа на получени доставки по чл. 82, ал. 25 от ЗДДС), а начисленият ДДС за нея в колона 15 (начислен ДДС за получени доставки по к. 14), в справкатадекларация съответно в клетка 12 (данъчна основа на получени доставки по чл. 82, ал. 25 от ЗДДС) и в клетка 22 (начислен ДДС за получени доставки по чл. 82, ал. 25 от ЗДДС). Когато доставката е облагаема с нулева данъчна ставка в колона 15 на дневника за продажби се попълва нула.
б) от протоколи за получени освободени доставки: данъчната основа на получена освободена доставка на услуга се отразява в колона 14 (данъчна основа на получени доставки по чл. 82, ал. 25 от ЗДДС) и тъй като за нея не е начислен ДДС, в колона 15 (начислен ДДС за получени доставки по колона 14) се посочва нула. Данните за доставката се отразяват съответно в справкатадекларация в клетка 12 (данъчна основа на получени доставки по чл. 82, ал. 25 от ЗДДС) и клетка 22 (начислен ДДС за получени доставки по чл. 82, ал. 25 от ЗДДС).
По силата на „обратното начисляване“, прилагано при ВОТ, данъкът за доставките на услуги с местоизпълнение на територията на държави членки, различни от тази, в които е установен доставчикът им, е изискуем от техните получатели. При доставки на услуги, предназначени за лица, установени на територията на други държави членки, доставчиците имат задължение да декларират услугата си с VIESдекларация, която се подава само за тези данъчни периоди, в които са осъществени такива доставки. Съгласно чл. 117, ал. 8 от {#}ППЗДДС, доставка на услуга по чл. 21, ал. 2 от закона може да не се включва във VIES декларацията, когато доставката на тези услуги е освободена в държавата членка, където е местоизпълнението й.