Часова ставка по трудов договор за определени дни

21.02.2017, 14:38 9353 7

21.02.2017, 14:38
Публикации: 1187 / 228
Здравейте, скъпи другарки и другари!
Мога ли да се допитам до вас за някаква практика по въпроса какви са практическите възможности за почасово заплащане при трудов договор за определени дни? Не става дума за дребнави андрешковски избягвания на осигуровки и данъци, а за практическа ситуация при сключване на трудов договор за определени дни)и респективно - часове). Подобни моменти са изрично регламентирани в общото и националните законодателства на повечето страни от ЕС с определянето на минимални часови ставки, докато в нашето подобна категорична уредба липсва... Като оставим настрана, че това създава потенциален конфликт между отделните норми, ще съм благодарен, ако ме насочите към някакви указания на МТСП и НОИ по въпроса. Лично според мен, проблемите произтичат по-скоро от КТ, отколкото от КСО...
#1 | 21.02.2017, 14:48
Публикации: 4367 / 719
Това не става ли?

Член единствен. (1) Определя от 1 януари 2017 г. нов размер на минималната месечна работна заплата за страната 460 лв. и на минималната часова работна заплата 2,78 лв. при нормална продължителност на работното време 8 часа и при 5-дневна работна седмица.
#2 | 21.02.2017, 15:01
Публикации: 1187 / 228
Зная го този чУен, обаче ме смущава допълнителното определение "при нормална продължителност на работното време 8 часа и при 5-дневна работна седмица." .

Вероятно, ако мислех и четях по-пестеливо, щях да съм избавен от подобни дълбокомислени терзания...  :lol:
#3 | 11.05.2017, 12:27
Публикации: 148 / 10
Използвам тази тема, за да попитам за трудов договор по чл. 114 за работа в определени дни от седмицата, примерно понеделник и вторник, на 8 часов работен ден,
как да се определи трудовото възнаграждение в ТД? Имам предвид, че отработените дни всеки месец са различни и съответно трудовото възнаграждение също. Ако се запише часова ставка, трябва ли да се въведе СИРВ? Работното време е точно определено в ТД.
#4 | 11.05.2017, 13:13
Публикации: 1187 / 228
Ами... часовата ставка е един удобен вариант в подобния случай, при това без да е необходимо да се въвежда СИРВ, тъй като двете неща не са непременно взаимосвързани. Въпрос в известна степен смущаващ в случая е може ли по трудов договор  да бъде договорена часова ставка на заплащане? В нормалния свят, където престирането на труд е изключително гъвкаво, това е нещо съвсем естествено и нормално. У нас, ако се осланяме на министерстките постановления, установяващи МРЗ, е възможно, тъй като те визират "минималната часова работна заплата", обаче с уточнението "при нормална продължителност на работното време 8 часа и при 5-дневна работна седмица", което създава условия за някаква неопределеност и неуреденост и различни тълкувания.
Ако месечната договорена сума за заплатата за тези дни така или иначе е по-висока пропорционално от МРЗ нямате проблеми, аако е обвързана с нея, вариант е(макар е не най-изяще)  да разчетете фиксирана сума, която да сте сметнали така, че при всяко положение да надхвърля МРЗ, без значение колко са понделниците и вторниците(примерно във вашия случай) в часово изражение, спрямо месечния норматив часове на определена база...
#5 | 11.05.2017, 13:39
Публикации: 148 / 10
Благодаря за отговора.
#6 | 11.05.2017, 14:23
Публикации: 132 / 13
Използвам тази тема, за да попитам за трудов договор по чл. 114 за работа в определени дни от седмицата, примерно понеделник и вторник, на 8 часов работен ден,
как да се определи трудовото възнаграждение в ТД? Имам предвид, че отработените дни всеки месец са различни и съответно трудовото възнаграждение също. Ако се запише часова ставка, трябва ли да се въведе СИРВ? Работното време е точно определено в ТД.

Е то и всеки месец е с различна продължителност, понякога имаш 18р.д., понякога 23, ама основната заплата си е все същата.  Същото според мен е и при договор за определени дни, както дойде.  :smile1:
#7 | 11.05.2017, 14:59
Публикации: 1187 / 228
Точно затова обърнах внимание - ако сме на минимална заплата и разчетем 10 работни дни (повече понеделници и вторници в един месец няма как да има) при най-малък брой работни дни месечно - 18 ще имаме месечна норма от 144 часа, или за 10 дни по 8 часа - 80 часа. Това прави разчет на база МРЗ 460/144 = 3.20 лв/час. За 80 часа(10 работни дни по 8 часа) - 80Х3.20 = 256 лв. Така никога няма да попаднем в ситуация да договорим заплата пропорционално под МРЗ с последващи колизии. Естествено, ако си напишем директно 500 лева няма да имаме подобни занимавки.
Много по прецизен е варианта да договорим в трудовия договор клауза от сорта "Основна месечна часова работна заплата в размер на(примерно) 3.25 лв. за всеки отработен час.".
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група