Тристранна сделка- лизингов автомобил

18.07.2017, 14:48 4589 9

18.07.2017, 14:48
Публикации: 37 / 1
Здравейте,
през март е изплатена последната вноска по лизингов договор за мпс, след което дружеството не придобива автомобила, а решава да го продаде на физ.лице. През юни  се сключва договор между лизингодателя, лизингополучателя и физ.лице. МПС-то е собственост на ФЛ.
НО физическото лице иска  фактура от дружеството??
Първото, което ми хрумна е да издадем фактура за услуга/ продаваме правото на собственост/.Само , че ние сме платили през март, сделката е през юни, а вече сме средата на юли?

Моля за съвет и насоки.


#1 | 18.07.2017, 15:33
Публикации: 6403 / 1129
Според мен не следва да издавате фактура на физическото лице. Според цитирания от Вас тристранен договор кой е доставчик на автомобила?
#2 | 18.07.2017, 15:50
Публикации: 11932 / 2174
Здравейте,
през март е изплатена последната вноска по лизингов договор за мпс, след което дружеството не придобива автомобила, а решава да го продаде на физ.лице. През юни  се сключва договор между лизингодателя, лизингополучателя и физ.лице. МПС-то е собственост на ФЛ.
НО физическото лице иска  фактура от дружеството??
Първото, което ми хрумна е да издадем фактура за услуга/ продаваме правото на собственост/.Само , че ние сме платили през март, сделката е през юни, а вече сме средата на юли?

Моля за съвет и насоки.


http://qwerty1/1468-prehvyrljane-na-avtomobil-ot-lizingodatel-na-treto-lice/
#3 | 18.07.2017, 15:52
Публикации: 37 / 1
1.Продавач/доставчик - Лизингодател
2.Купувач- ФЛ
3. Фирмата- Лизингополучател

Проблема е , че в договора пише че купувача ще заплати определена сума, която реално е платена от фирмата през март. И така излиза, че физическото лице я придобива без да плаща нищо?!
#4 | 18.07.2017, 16:02
Публикации: 11932 / 2174
Проблема е , че в договора пише че купувача ще заплати определена сума, която реално е платена от фирмата през март. И така излиза, че физическото лице я придобива без да плаща нищо?!

Сума за какво ?
#5 | 18.07.2017, 16:12
Публикации: 37 / 1
Грешно съм прочела , текста е
1.Лизингодателя продава на купувача  собствено МПС за сумата от 2000 лв., която сума лизингодателя заяви, че е получил напълно при сключване на настоящия договор.
2. Купувачът заяви, че купува МПС при посочените условия и за посочената цена, изплатена напълно на продавача.

Сега като го написах , излиза че ние го продаваме за въпросните 2000 лв, т.е фактурата трябва да бъде на тази стойност, така ли е?
#6 | 18.07.2017, 16:40
Публикации: 11932 / 2174
От това, което пишете разбирам , че вие сте лизингополучателя. не сте придобили собственост върху МПС-то и сте го изплатили напълно. В този случай няма как да продавате автомобил на ФЛ понеже автомобилът не е Ваша собственост. Можете да прехвърлите / евентуално / само правото на придобиване на собственост.
Прочетете материала в линка, надявам се да е полезен.

http://qwerty1/1468-prehvyrljane-na-avtomobil-ot-lizingodatel-na-treto-lice/
#7 | 19.07.2017, 06:24
Публикации: 37 / 1
Препратката е наистина полезна, фактура трябва да има , но трябва да се съобразя с пазарната оценка на автомобила.
Благодаря Ви:)
#8 | 20.07.2017, 14:00
Публикации: 13 / 1
Колеги, според дипломиран експерт- счетпводител правото за придобиване на актива не е задължение и не може да се определи цена за този отказ от лизингополучателя.При мен балансовата стойност на отписания актив е над 5000 лева ,която не мога да я срещна и с една стотинка приход.Посъветваха ме само да подпишем тристранното споразумение.Първоначалн ата стойност на актива приблизително  е 48 хил.лева.Вчера го регистрирахме.Сделката беше този месец.Имам още време да мисля.Но пазарната  цена на актива ще надхвърли 50 хил.лева
#9 | 20.07.2017, 16:11
Публикации: 11932 / 2174
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група