Продажба услуга към ЕС нерегистриран по ДДС клиент

10.08.2017, 11:45 15979 12

10.08.2017, 11:45
Публикации: 98 / 0
Здравейте, издавам инвойс за ит услуга към страна в ЕС на клиент нерегистриран по ДДС, няма валиден VAT номер. Третирам продажбата с място на изпълнение извън територията на България. Не начислявам 20 % ДДС, не подавам и Vies, но в коя колона на дневник продажби ще отразя услугата? Предполоагам колона 23? Правилна ли ми е насоката, че сумата не е малка и има значение за едни 20 % ддс, ако трябва да начисля.
#1 | 10.08.2017, 12:50
Публикации: 11932 / 2174
bullet ,

предполагам, че аналогично на нашето законодателство това в съответната страна от ЕС изисква при получаване на услуга от страна от  ЕС фирмата/лицето - получател на услугата да се регистрира по ЗДДС / при нас това е по чл.97А /. При тази хипотеза Вие не начислявате ДДС , но подавате VIES - задължение на отсрещната страна е да се е регистрирала по ЗДДС и да си самоначисли данъка.
#2 | 10.08.2017, 13:15
Публикации: 2966 / 392
Реално към датата на фактурирането, лицето има ли Ват номер? Защото при нас по 97а се прави предварително
#3 | 10.08.2017, 13:37
Публикации: 11932 / 2174
 Защото при нас по 97а се прави предварително

Някои, " изненадани"  от обстоятелствата го правят и следварително...
#4 | 10.08.2017, 13:58
Публикации: 148 / 9
А това дигитална услуга ли е?
#5 | 10.08.2017, 14:29
Публикации: 98 / 0
Здравейте, направих запитване в НАП. Към момента на издаване на инвойса нямат VAT номер. Услугата е свързана с уеб дизайн и софтуер, нелицензиран, че и това има значение. Отговорът им беше, че по презумция мястото на изпълнение е на територията на получателя и трябва да поискам документ от тях, че са данъчно задължени лице. Все едно актуално от нашия Търговски регистър. Ако нямам такъв, то мястото на изпълнение е в България и начислявам 20 %. Това е отговорът им.
#6 | 10.08.2017, 14:58
Публикации: 11932 / 2174
В случая не регистрацията по ЗДДС ги прави данъчно задължено лице, а това, че извършват независима икономическа дейност. При всяко положение ще имат документ за това / както казвате удостоверение от служба, съответстваща на нашия ТР / . Фактът, че нямат регистрация по ЗДДС обаче ще Ви попречи да подадете ВИЕС и да изпълните задълженията си съгласно ЗДДС. Не знам обаче кой е законовия текст, който Ви задължава да начислите ДДС...
#7 | 10.08.2017, 15:24
Публикации: 2966 / 392
Преди разсъждението на НАП беше, че ако лицето няма ВАТ номер го третираме все едно е ФЛ, а не ЮЛ (поне това е крепкият ми опит).
#8 | 10.08.2017, 18:06
Публикации: 98 / 0
Моят скромен опит показва, че зависи на кой в НАП попадаш. Един проверяващ смята едно, другият съвсем друго. Даже са ме карали корекция да правя на подадена декларация, а следващият път са се чудили защо пък така го подавам. И сега се чудя и аз да начислявам ли 20 % или да го третирам с място на изпълнение в страната на получателя.
#9 | 10.08.2017, 19:32
Публикации: 11932 / 2174
Единственият аргумент , с който би трябвало да начислите ДДС е  , че фирмата / лицето " не е данъчно задължено лице, съгласно определението в ЗДДС ".

" Чл. 3. (1) Данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея."

Това, че насрещната страна не е изпълнила задължението си съгласно ЗДДС , ако е била длъжна да го направи , не следва да води до определяне на мястото на изпълнение на услугата в страната и начисляване на ДДС.
#10 | 10.08.2017, 20:03
Публикации: 2966 / 392
Аз съм съгласна с Делфинчето, просто казвам своят опит с практиката на НАП по въпроса. В различни становища са изказвали, че е необходимо да има валиден ВАТ номер /мисля, че даже в наръчника/, в друго - че не е, стига да е ДЗЛ.

Иначе:
53-00-228/06.04.2010 г.

От описаната в запитването фактическа обстановка е видно, че получател по доставката на услуги по преработка на софтуер е румънско юридическо лице, което е нерегистрирано по ЗДДС в Румъния.
 Въпреки, че няма регистрация по ДДС, получателят е данъчно задължено лице по е данъчно задължено лице по смисъла на чл.3, ал.1 от ЗДДС, поради което в случая ще се приложи разпоредбата на чл.21, ал.2 от ЗДДС, която регламентира, че мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
 На основание чл.114, ал.1, т.12 от ЗДДС във връзка с чл.79, ал.2, т.4 от ППЗДДС в издаваната фактура като основание за неначисляване на данък се вписва чл.21, ал.2 от ЗДДС.

Също така:
при определяне на мястото на доставката на услуга, извън случаите по чл.21, ал.4, т.1 от ЗДДС, следва да уточните статута на получателя, предвид чл.17 и чл.18 от Регламент 282/2011 на съвета от 15 март 2011 г., с оглед прилагане на чл.21, ал.1 от ЗДДС или чл.21, ал.2 от с.з.
 
Не ми се рови повече  :blush:
#11 | 10.08.2017, 20:07
Публикации: 11932 / 2174

Не ми се рови повече  :blush:

Малко нещо ли си изровила... :ok:
#12 | 14.08.2017, 11:03
Публикации: 298 / 14
Здравейте, направих запитване в НАП. Към момента на издаване на инвойса нямат VAT номер. Услугата е свързана с уеб дизайн и софтуер, нелицензиран, че и това има значение. Отговорът им беше, че по презумция мястото на изпълнение е на територията на получателя и трябва да поискам документ от тях, че са данъчно задължени лице. Все едно актуално от нашия Търговски регистър. Ако нямам такъв, то мястото на изпълнение е в България и начислявам 20 %. Това е отговорът им.
Аз пък защо си мисля, че точно за този тип услуги Вие сте длъжни да начислите ДДС-то в България, дори ако нямате рег. по ДДС, имаше специална регистрация.
В началото на 2016 вървеше една теория, че понеже няма как да се контролират клиентите физически лица в ЕС, тоест Вие тука не слагате ДДС, те не си слагат ДДС, един вид всички се "скатават", та Вие тука начислявате ДДС-то и го внасяте в 4месечен срок и от там НАП го превежда на съответната аналогична агенция в другата държата. Идеята бешее да има тотален контрол.

По другия въпрос, много е важно да си следите кога "другата страна" е била или не е била регистрирана по ДДС,защото от НАП обичат да се заяждат за такива неща.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група