Здравейте,
Дълго се колебах дали да се обърна към Вас с въпрос ,относно Запор върху РЗ. От Януари 2017 г. във връзка със Заповед за Запор , Работодателят ми ми удържа и превежда по банка 50 % от нетната РЗ / според чл.446 от ГПК-по негово обяснение / . РЗ варира ,защото е изградена на база МРЗ -460 лв. и бонусна схема. Чистата нетна сума е между 630 и 750 лв. От това 50% е сумата ,която отива вече 7 месеца по банка за ЧСИ. Това е за просрочие по банков кредит от 2006 год. Задължението е минало през 3-ма ЧСИ и 2 Колекторски фирми ,поне доколкото можах да проследя нещата. Основните суми са по обслужване на техните разходи. Освен това е запорирана и банковата сметка ,по която ми превеждат Единствено и само РЗ , други банкови сметки нямам и ЧСИ е запознат с това. Направено му е съответно извлечение от сметката.
Т.е. аз получавам остатък,равен на преведения по запора: напр. 315; 320; 340лв. Понеже имам 30 год. трудов стаж и получавам Клас Прослужено време, при мин. бонус РЗ ,която ми се образува моментално надвишава 600 лв. и съответно ми се удържат 50% от нетното възнаграждение. Не можахме да стигнем до консенсус по въпроса ,че има Несеквестируем минимум,който се определя от размера на МРЗ . Според Работодателя ми 50% е за лице без деца,или с такива над 18 год. , т.е. -моят случай. Не мога да си позволя да наема адвокат,защото това са всичките ми доходи ,а и живея под наем,който е 190 лв.+ режийните,едва ми остават средства да оцелявам,още повече ,че задължителната сума ,която плащам за лекарства на месец е мин. 60 лв. Налага се дори до работа и обратно да вървя пеш, защото не мога да си позволя този разход - 8 спирки,независимо от сезона. С тези обстоятелства работодателят ми е запознат .
Питането ми е : Имам ли изобщо някакви права в случая и важи ли формулата за изчисляване след приспадане от нетната заплата Несеквестируемия минимум? И коя формула точно ,защото има варианти ?
Благодаря за отговора предварително.