Протокол по чл.117, във връзка с чл.82

07.11.2017, 14:21 18876 23

07.11.2017, 14:21
Публикации: 29 / 2
Здравейте, ние сме дружество регистрирано по ДДС в България. Ползвахме услугите на немски адвокат, който не е регистриран по ДДС в Германия, с кантора в Америка. Имам фактура без начислено ДДС в нея, и без никакъв идентификационен номер на лицето. Питането ми е :
- Трябва ли фактурата ми да мине през дневника по ДДС?
-  Трябва ли да начисля с протокол по чл.117, 20% ДДС и в дневника на покупките и в дневника на продажбите, за получената услуга.
#1 | 07.11.2017, 15:21
Публикации: 93 / 20
Тъй като не ни давате достатъчна информация, ще предположим, че предоставените услуги са изключени от обхвата на чл. 21, ал. 4 ЗДДС, мястото на изпълнение е на територията на БГ.

В този случай, на осн. чл. 82, ал. 2, т. 3, данъкът е изискуем от получателя по доставката (т.е. Вашето дружество). Фактурата не включвате в отчетните регистри, а издавате протокол по чл. 117, който следва да бъде включен в дневника за продажбите.
Имате право на данъчен кредит, ако получените услуги се използват за целите на облагаемите доставки на Вашето дружество и не е налице някое от ограниченията по чл. 70 ЗДДС. Това става като включите протокола в дневника за покупките – до 12 месеца.

Много хубаво приложение за проверка са изготвили в сайта:
https://www.kik-info.com/proverki/proverka-za-miasto-na-izpulnenie-pri-usluga-vat.php
#2 | 07.11.2017, 17:15
Публикации: 64 / 7
Това е вярно, ако изобщо имаше идентификационен номер...
Тъй като не ни давате достатъчна информация, ще предположим, че предоставените услуги са изключени от обхвата на чл. 21, ал. 4 ЗДДС, мястото на изпълнение е на територията на БГ.

В този случай, на осн. чл. 82, ал. 2, т. 3, данъкът е изискуем от получателя по доставката (т.е. Вашето дружество). Фактурата не включвате в отчетните регистри, а издавате протокол по чл. 117, който следва да бъде включен в дневника за продажбите.
Имате право на данъчен кредит, ако получените услуги се използват за целите на облагаемите доставки на Вашето дружество и не е налице някое от ограниченията по чл. 70 ЗДДС. Това става като включите протокола в дневника за покупките – до 12 месеца.

Много хубаво приложение за проверка са изготвили в сайта:
https://www.kik-info.com/proverki/proverka-za-miasto-na-izpulnenie-pri-usluga-vat.php

В крайна сметка, трябва да изясните, услугата откъде е извършена Америка или Германия и най-добре да уточните с получателя, къде ще декларира прихода си, за да не го прецакате!
#3 | 08.11.2017, 09:43
Публикации: 29 / 2
Здравейте, получател на услугата е нашата фирма, регистрирана по ДДС, на територията на България. Услугата е извършена on-line, ако това е от значение, но лицето -извършител на услугата,  се намира в Америка. Издателя на фактурата, ще декларира прихода си в Америка. Точно това и мен ме смути - липсата на идентификационен номер. Затова реших да питам.
#4 | 08.11.2017, 10:31
Публикации: 93 / 20
Това е вярно, ако изобщо имаше идентификационен номер...
В крайна сметка, трябва да изясните, услугата откъде е извършена Америка или Германия и най-добре да уточните с получателя, къде ще декларира прихода си, за да не го прецакате!

Мястото на изпълнение при доставка на услуги се определя според разпоредбите на чл. 21 ЗДДС.  Оттам следват и другите задължения. Няма значение дали услугата е предоставена от доставчик в Германия или Америка, има или няма номер.
#5 | 08.11.2017, 11:13
Публикации: 144 / 13
Дали въобще няма значение има или няма номер ..?
В дневниците не се включва най-малкото защото нямате данъчен документ. По-скоро е интересно дължи ли се данък при източника.
#6 | 08.11.2017, 11:44
Публикации: 93 / 20
Ама как адвокатът ще бъде ЮЛ?
В България адвокатите имат номер - Булстат, ДДС номер... но това не означава, че са юридически лица.
Адвокатското дружество, обаче, е ЮЛ.
#7 | 08.11.2017, 11:53
Публикации: 29 / 2
Вижте, никъде не съм казала, че адвоката е ЮЛ. Предполагам, че извършва услугите си като свободно практикуващ. Затова поясних, че няма идентификационен номер. Със сигурност не е адвокатско дружество, а е просто лице упражняващо правото си на свободна професия.
#8 | 08.11.2017, 12:04
Публикации: 93 / 20
Вижте, никъде не съм казала, че адвоката е ЮЛ. Предполагам, че извършва услугите си като свободно практикуващ. Затова поясних, че няма идентификационен номер. Със сигурност не е адвокатско дружество, а е просто лице упражняващо правото си на свободна професия.

Разбира се. Коментарът ми беше насочен по-скоро към колегите, които имат съмнения за удържане  на данък при източника, а това може да се случи за доходи, реализирани от чуждестранни ЮЛ.
#9 | 08.11.2017, 12:32
Публикации: 144 / 13
Данък при източника само на чуждестранни ЮЛ ли се удържа ..?
#10 | 08.11.2017, 12:50
Публикации: 93 / 20
Защо само с въпроси комуникирате, дайте конкретен отговор, но в контекста на изложения казус. Ще бъде полезно за всички, включително и за мен.
#11 | 08.11.2017, 12:54
Публикации: 144 / 13
Като гледам категоричноста на мненията Ви се съмнявам, че имате нужда от дискусия.

Аз бих прочел СИДДО, а ако не ми се чете щях да го обложа направо с 10% данък при източника като възнаграждение за технически услуги.
#12 | 08.11.2017, 14:09
Публикации: 64 / 7
http://www.nap.bg/document?id=4732

Няма нищо лошо във въпросите, ако това кара хората да мислят...
Мен лично първия ми стаж в счетоводството беше с главна счетоводителка, която нито веднъж не ми отговори на въпросите, а само задаваше въпроси и казваше “прочети си“. Първоначално ми се видя гадно, но скоро си дадох сметка, че беше най-полезното което можеше да направи за мен.
#13 | 08.11.2017, 15:03
Публикации: 29 / 2
А сега... След като изчетох СИДДО и писмото на НАП, излезе че  освен да си самоначисля  ДДС- с протокол по чл.117, трябва и да начисля 10% данък при източника . Правилно ли съм разбрала??
#14 | 08.11.2017, 15:39
Публикации: 144 / 13
Бих се въздържал от протоколите. Споделям мнението на irenabrill в съседната тема относно невключването на хартишки от нерегистрирани лица в дневниците. Някак мисълта в дневника за покупки да си начисля 20% ДК от лице с дан № с 9999... би ме изпълнила с недоверие към такъв протокол и правото на кредит, та дори и 0% да е ДК ...
Но 10% на адвоката бих удържал или по-скоро внесъл над чистото му възнаграждение, доколкото ми се струва, че ще вдигне пушилка.
#15 | 08.11.2017, 16:08
Публикации: 93 / 20
Интересна дискусия се получи.
hulian, вероятно ще трябва да начислите окончателен данък по чл. 37 ЗДДФЛ, а не данък при източника по чл. 195 ЗКПО, който се удържа единствено от ЮЛ.

Издаването на протокол по чл. 117 ЗДДС, както и включването му в дневника за продажбите е  задължително. Изключения по чл. 82, ал. 2 не са предвидени ако доставчикът няма идент. номер.
За дан. кредит и включване в дневника за покупките още не сме говорили.
#16 | 08.11.2017, 16:13
Публикации: 29 / 2
Да, наистина се получи доста интересна дискусия.Тъй като става въпрос за консултантски услуги за създаване на дъщерно на нашето дружество в Германия, затова прецених , че разхода е свързан с основната дейност на фирмата ни. Затова реших, че трябва да го включа и в двата дневника. Моля, поправете ме, ако греша.
#17 | 08.11.2017, 16:49
Публикации: 93 / 20
Струва ми се, че няма проблем да ползвате ДК.
С оглед новата информация - че регистрирате ЮЛ, обръщам внимание и на чл. 32 ЗКПО.
#18 | 08.11.2017, 17:34
Публикации: 64 / 7
Нещо май започнах да се губя. A_V_A за ползване на данъчен кредит при изплатени доходи на нерегистрирано по ДДС в ЕС физическо лице ли говорим? Съжалявам, че и аз с въпрос ама да съм сигурна, че съм разбрала правилно изречението преди да коментирам
#19 | 09.11.2017, 10:25
Публикации: 93 / 20
Не, говорим за ДК при доставка на услуга от ДЗЛ (ФЛ), което не е установено на територията на страната (в случая то е установено в САЩ), при което данъкът е изискуем от получателя, тъй като място на изпълнение е в БГ. А в случая става въпрос за не какво да е ФЛ, а за данъчно задължено ФЛ. Има разлика.

Получателят има задължение да си самоначисли ДДС, защо да няма никакво право да ползва ДК? Нали идеята на данъка върху добавената стойност е данъчното задължение да се понесе от крайния потребител, каквито биха били клиентите на БГ дружество?

При внос на стоки, с доставчик от ФЛ от трети страни, да не би да нямаме право в никой случай на ДК за платеното ДДС?

Един въпрос и от мен: посочете ми принципната норма, която ограничава правото на ДК в настоящият случай?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група