Връщане на работа по време на болничен за бременност и раждане

23.05.2018, 08:07 4520 14
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

23.05.2018, 08:07
Публикации: 86 / 3
Здравейте, моля да ми дадете съвет как да се действа в следната ситуация:
Сол е във временно неработоспособност поради бременност и раждане , не са изтекли 135-те дни остават 48 дни за които е издаден болничен лист. СОЛ желае да се върне на работа, тоест да извършва дейност. Има ли право на 50% от обезщетението преди да изтекат 135-те дни или това може да стане след 135-те дни. Кое е най правилно да се назначи управител ли? Много ви благодаря.
#1 | 23.05.2018, 14:00
Публикации: 1296 / 173
Не може да се върне преди да е изтекъл болничният лист.  :no:
Нали знаете процедурата за прекратяване на б.л. и преждевременно завръщане на работа?
Ако не я знаете, в НМЕ е описана в чл. 18 (1) и чл. 19 (1), но това не се прилага за болничните при бременност и раждане.
След 135-тия ден може да се върне и да ползва обезщетение по текста от КСО.
Ако се налага да назначите управител няма пречка да го направите с временен ТД или ДУК до завръщането на майката.
Стига някой да се съгласи...  :good:
#2 | 23.05.2018, 18:38
Публикации: 86 / 3
Много благодаря, но възможно ли е да назнача управител на ТД или само по ДУК може, тъй като праговете за управител с много високи, тук става въпрос за два месеца. и след 135-ят ден майката може ли да ползва 50% от обезшетението. Търся най доброто и практично решение.:)
#3 | 20.08.2018, 17:53
Публикации: 3 / 0
Здравейте, имам следния казус. Майка трябва да се върне на работа  след изтичането на 135 ден от болничния. Като при тази ситуация детето ще бъде отглеждане от детегледачка, а майката ще получава 50 процента от майчинството. Въпросът ми е втората година отпуска за отглеждане на дете може ли да бъде използван от бащата при положение, че майката е прекратила отпуска си за бременност и раждане.
#4 | 21.08.2018, 09:35
Публикации: 1533 / 168
Предполагам, че тази детегледачка не е по програма, за да може майката да получава 50%, съгласно чл.50а, ал.3 от КСО.
Погледнете чл.46, ал.1 от НРВПО.
#5 | 22.08.2018, 12:48
Публикации: 3 / 0
Да детегледачката няма да е по програма. Въпроса ми по-скоро е майката след като е започнала работа може ли бащата през втората година да вземе отпуска за отглеждане на дете и да получава въпросните 380лв.
#6 | 22.08.2018, 14:34
Публикации: 1296 / 173
Чл. 164 ал. 3 от КТ  :good:

(ако е по трудово правоотношение!!!)
#7 | 22.08.2018, 14:38
Публикации: 1533 / 168
И после погледнете чл.164, ал.5 от КТ.
#8 | 11.10.2018, 17:03
Публикации: 1 / 0
 :wink1:
#9 | 25.11.2018, 07:23
Публикации: 1 / 0
Здравейте, имам следното питане - в момента съм в отпуск по майчинство за отглеждане на дете до 2г. т.е. взимам МРЗ. До преди това съм осигурявана на максимума и първата година получавах 2000 +. При какви обстоятелства ще мога да взимам “хубаво” обещетение при бъдещо второ дете?
#10 | 25.11.2018, 08:39
Публикации: 7033 / 1037
1. Работите 2 години с осигуровки на максимума и тогава раждате.
2. Минимизирате времето, когато през което вземате МРЗ и раждате.
3. Радвате се на любов и здрави дечица и не си правите тънки сметки.
#11 | 26.11.2018, 10:53
Публикации: 5998 / 529
Вземате МРЗ? Какви са тези привилегии? Другите майки за гледане на дете до 2-годишна възраст вземат 380 лева. Раждате второто дете преди първото да е навършило 2 години и за първата година на второто дете ще получавате същото обезщетение каквото сте получавали за първото дете (ако не променят през това време някой закон или наредба).
#12 | 12.12.2018, 15:30
Публикации: 8 / 0
Здравейте, да използвам темата :)  Понеже за първи път ми се налага, моля за инф. какви документи представя майката пред работодателя и съответно работодателя пред НОИ, когато се върне на работа непосредствено след 135 ден? Необходимо ли е изрично заявление, че няма да използва отпуск по чл. 163 от КТ? Благодаря :) 
#13 | 12.12.2018, 16:16
Публикации: 5998 / 529
Изрично заявление не е необходимо. След като майката не подава необходимите документи за отпуската по чл.163 няма нужда от заявление. Тя ще има право на 50% от обезщетението, съгласно чл.50 а. За това е необходимо подаване на приложение № 2 а.
#14 | 02.05.2019, 18:17
Публикации: 1 / 0
Здравейте, аз имам следният казус:
Тъй като болничните ми за бременност и майчинство изтичат скоро, се замислям дали да се върна на работа по рано ( преди края на първата година). Въпросът ми е:
  - ако се върна на работа след 135 ден,  мога ли след това да си използвам отново отпускът по майчинство преди края на първата година ( респективно, как би се изплащал? )
  - мога ли да си изпозлвам отпускът по майчинство от 135 ден до навършване на 6месечна възраст на детето, но да го прекъсна и от 6тия месец на детето да се върна на работа? Тогава ще получавам ли отново 50% от майчинските, както ако се върна на 135 ден?
 
Благодаря предварително!
  -
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове