Здравейте.
Много съм объркана.Получавам различни отговори и не мога да разбера кой е верния.Даже и в тази тема има противоречиви отговори.В края на крайщата зп, който е на ТД на колко трябва да се осигурява-на 240 лв. или на 420 лв?Ще съм изключително благодарна, ако някой найстина внесе яснота.Имам един такъв зп и не знам какво да му кажа.
Здравейте, по посочения ви проблем има становища на МТСП, както и разяснения на НАП. Едно едно такова:
Отговор на МТСП от 31.08.2011 г. във връзка с чл. 4, ал. 3, т. 4 от Кодекса за социално осигуряване
МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА ДИРЕКЦИЯ "ТРУДОВО ПРАВО И ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ"
Въпрос: Работя на постоянен трудов договор. Искам да се регистрирам като земеделски производител. Мога ли и какви осигуровки ще плащам?
Отговор: Регистрираните земеделски производители се осигуряват на основание чл. 4, ал. 3, т. 4 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) - за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт.
Земеделските производители дължат авансово и за своя сметка осигурителни вноски през календарната година върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определени със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година (чл. 6, ал. 7 от КСО). Срокът за внасяне на осигурителните вноски е до 10-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят (чл. 7, ал. 4 от КСО).
За 2011 г. минималният месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители е 240 лв., а максималният месечен осигурителен доход е 2000 лв. за всички лица.
Регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, произвеждащи непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност (чл. 6, ал. 9 от КСО).
Съгласно разпоредбата на чл. 6, ал. 10 от КСО, за лицата, които получават доходи от дейности на различни основания по чл. 4 от КСО, осигурителните вноски се внасят върху сбора от осигурителните им доходи, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, по следния ред:
1. доходи от дейности на лицата по чл. 4, ал. 1 и 2 (в т.ч. от трудови правоотношения);
2. осигурителен доход като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски или в неперсонифицирани дружества, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители;
3. доходи за работа без трудово правоотношение.
Няма пречка да работите и по трудово правоотношение, и да сте регистрирана като земеделски производител по съответния ред, но следва да имате предвид, че в този случай следва да се осигурявате и на двете основания (ако осигурителният Ви доход не надвишава 2000 лв.), като за дейността като земеделски производител е необходимо да внасяте авансово осигурителни вноски върху месечен осигурителен доход не по-малък от 240 лева.
==================================
Относно промяната от 01.03.2012 г. в НАРЕДБА за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица, касаеща:
чл. 2(3) (Нова - ДВ, бр. 15 от 2007 г., доп., бр. 17 от 2008 г., изм., бр. 2 от 2010 г., в сила от 1.01.2010 г., доп., бр. 16 от 2012 г. , в сила от 1.03.2012 г.) Самоосигуряващите се лица, които извършват дейности на различни основания, внасят авансовите си вноски за едно от основанията по избор на лицето.
Лицата, регистрирани като земеделски производители или тютюнопроизводители, когато едновременно с тази дейност упражняват и дейности по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване, се осигуряват върху минималния осигурителен доход, определен за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1 и 2 от Кодекса за социално осигуряване. Промяната на основанието или идентификационния код, по който се провежда осигуряването, се декларира по реда на чл. 1, ал. 2.
От КСО чл. 4 ал. 3: Задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са:
1. лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност;
2. (доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г.) лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица - членове на неперсонифицирани дружества;
Лицата назначени на трудов договор /както е във вашия случай/ попадат в чл. 4, ал. 1, т. 1 "работниците и служителите, наети на работа за повече от пет работни дни, или 40 часа, през един календарен месец, независимо от характера на работата, от начина на заплащането и от източника на финансиране" и за вас тази промяна не се отнася.