Важи ли срока на изпитване при назначаване за втори път в рамките на 6 месеца?

17.07.2018, 10:51 2370 11
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

17.07.2018, 10:51
Публикации: 3 / 0
Здравейте,

Имаме следното чудене: Един работник е прекратен по чл. 71 ал. 1 две седмици след назначаването му. Сега бившия работодател се обажда и иска да го назначим отново на същата длъжност. Имаме ли право отново да го пуснем със срок на изпитване за оставащия период до 6-те месеца или трябва да го назначим на постоянен договор?

Благодарим!
#1 | 17.07.2018, 10:56
Публикации: 3 / 0
По принцип и ние сме на мнение, че не може, но чухме и такова, че имало право да се продължи срока, та започнахме да се съмняваме...
#2 | 17.07.2018, 11:45
Публикации: 127 / 21
По принцип и ние сме на мнение, че не може, но чухме и такова, че имало право да се продължи срока, та започнахме да се съмняваме...
Колко по-ясно от това:
Кодекс на труда
Трудов договор със срок за изпитване
Чл. 70.(5) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) За една и съща работа с един и същ работник или служител в
едно и също предприятие трудов договор със срок за изпитване може да се сключва само веднъж.
#3 | 17.07.2018, 13:28
Публикации: 3568 / 516
...да го пуснем със срок на изпитване за оставащия период до 6-те месеца или трябва да го назначим на постоянен договор?

А защо омешвате "срок на изпитване" и "постоянен договор"? Както се разбра, нямате право на ново изпитване, но може да имате право на срочен договор. Та, двете понятия не са алтернативни - или едното или другото.
#4 | 17.07.2018, 14:03
Публикации: 1300 / 181
...ако предишният не е бил срочен със срок на изпитване, защото пак ще са в нарушение...  :smile1:
#5 | 17.07.2018, 15:07
Публикации: 3 / 0
А защо омешвате "срок на изпитване" и "постоянен договор"? Както се разбра, нямате право на ново изпитване, но може да имате право на срочен договор. Та, двете понятия не са алтернативни - или едното или другото.

Явно в бързината не сме се изразили много разбираемо. Под "постоянен договор" се има предвид безсрочен такъв, за неопределено време. Както казах, наясно сме, че не може втори път да изпитваш някого за същата длъжност, но когато някой оспори дадено твърдение и казва друго, малко или много възникват съмнения. Та решихме да се консултираме за всеки случай!

Благодарим на всички, които са взели отношение!
#6 | 17.07.2018, 17:28
Публикации: 3568 / 516
Да, аз разбрах, че имате предвид, че постоянен = безсрочен, просто бележката ми беше, че срокът на изпитване е независима клауза, която не зависи от това, дали ТД е срочен или безсрочен.
Ако може да се изразя по-цветно изразът "или със срок на изпитване или на постоянен договор" е все едно да кажем "или червен или квадратен" :)
#7 | 18.10.2021, 10:58
Публикации: 7 / 0
Здравейте,

Служител при постъпването си на работа е назначен на втори трудов договор на 4 часа, тъй като към момента на назначаването е имал основен на 8 часа при друг работодател. Сега, месец по-късно напуска основната си работа и при нас минава на осн. тр. договор на 8 часа. На същата длъжност. Договора е до завръщането на титуляра, на който му предстои майчинство. Първият договор на 4-те часа е със срок на изпитване 6 месеца. При новата ситуация отпада ли тази опция или може да продължи до изпълване на 6 месеца? Знам, че по Кодекс за една и съща длъжност при един и същ работодател не може да се прилага втори път срок за изпитване, но тук ситуацията е малко по-различна. Тъй като няма как да мине без прекратяване и ново назначаване, затова е притеснително, че срока за изпитване може да отпадне.
#8 | 18.10.2021, 11:16
Публикации: 6372 / 587
С прекратяването на договора се прекратява и срока на изпитване. При повторно назначаване на същата длъжност - няма срок на изпитване вече.
#9 | 18.10.2021, 12:55
Публикации: 231 / 29
Хм, аз бих продължил срока до получаване на общо 6 месеца. Ако по първият договор е работил 3 месеца служителя, след промяната новият договор за още 3 месеца
#10 | 18.10.2021, 13:08
Публикации: 7718 / 1161
Хм, аз бих продължил срока до получаване на общо 6 месеца. Ако по първият договор е работил 3 месеца служителя, след промяната новият договор за още 3 месеца
Аз пък не бих го направила. Споделям мнението на МарПан. И в КТ така е записано.
Бих се замислила дали не може да "мине" друга "врътка": вместо прекратяване на единия иэсключването на нов ТД, да се направи промяна в основанието на договора чрез ДС.
#11 | 18.10.2021, 15:35
Публикации: 2569 / 299
Каквото сте го изпитали по първото правоотношение, това е. Идеята е да изпиташ - ако си го назначил втори път на същата длъжност или със сходни задължения, очевидно си преценил, че се е доказал.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група