Не е лошо счетоводителят все пак да си поприпомни КТ.
Според чл. 176 КТ уреждат случаите, в които ползването на ПГО може да се отлага за следващата календарна година са няколко, но за въпросния счетоводител е важен този:
- когато ползва друг вид отпуск (например отпуск за временна неработоспособност (поради болест), за бременност, раждане, осиновяване и отглеждане на малко дете (чл.163 и 164 КТ), като писмено искане за отлагане в този случай не е необходимо - чл. 38 НРВПО;
След което, когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през първите шест месеца на следващата календарна година след отпадане причината за отлагането му.
Право на работника или служителя сам да определи времето на ползване на платения годишен отпуск е уредено в чл. 176, ал. 3 КТ.
Що се отнася до отпуската по чл. 167а - Хрили е написал, тя е волеизявление и никъде не е написано, че работодателят трябва да я разреши.
Тя е право на майката.
До тук имаме две ясни заключения:
1. Майката може веднага след ползването на отпуската за ггледане на дете до 2 г. да подаде заявление за ползване на отпуск по чл. 167а от КТ.
2. Майката може да подаде заявление за ползване на редовния си ПГО, който е бил отложен и след него да ползва отпуска по чл. 167а.
Аз обикновено препоръчвам 2-рия вариант, но вие си решете кое ви е по-удобно.