Брандиране на офис под наем с фирмено лого - Директен разход или ДМА

10.01.2019, 11:40 3681 7

10.01.2019, 11:40
Публикации: 14 / 0
Здравейте, колеги,
Фирма ще брандира офис под наем с обемни букви и фирмено лого.Разходите ще за суми на 700 лв.
 За ДДС- то ще имаме право на ДК, но се чудя дали тези разходи трябва да се минат като директен разход, или разхода трябва да се третира като ДМА?
Ще съм благодарна на отзовалите се!
#1 | 10.01.2019, 11:57
Публикации: 4367 / 719
Бих се замислил ако след месец фирмата смени офиса и обемните букви не могат да се пренесат при новия офис какво правим? :)
#2 | 10.01.2019, 12:15
Публикации: 14 / 0
Аз мисля че мога да го мина като директен разход, но ако може някой колега от практиката да каже как процедира?
#3 | 10.01.2019, 12:48
Публикации: 7 / 0
Аз лично мисля, че ако офисът беше брандиран с фолиа и други подобни материали, които не могат да се размонтират и пренесат, няма проблем разходът да се отчете като текущ разход. Но ако могат да се пренесат и монтират на друг офис, т.е. представляват самостоятелен актив, тогава отговарят на определението: а) имат натурално-веществена форма;
б) се използват за производството и/или доставката/продажбата на активи или услуги, за отдаване под наем, за административни или за други цели;
в) се очаква да бъдат използвани през повече от един отчетен период.,
Отговарят също и на стойностния праг по ЗКПО и би следвало да ги включите в състава на ДМА. Но това е само лично мнение, не съм имала данъчна практика по случая.
#4 | 10.01.2019, 15:15
Публикации: 11932 / 2174
Аз мисля че мога да го мина като директен разход..

Бих се замислил ако след месец фирмата смени офиса и обемните букви не могат да се пренесат при новия офис какво правим? :)

"Правим" счетоводен разход : )
#5 | 10.01.2019, 15:21
Публикации: 14 / 0
Тоест тази покупка не се отчита като ДМА, а минава директно като разход за счетоводни и данъчни цели? Така ли да разбирам?
#6 | 10.01.2019, 15:27
Публикации: 11932 / 2174
Не Ви даваме готов отговор. Стига да може да се аргументирате, а това е напълно възможно , точно това направете .
#7 | 10.01.2019, 19:54
Публикации: 6403 / 1129
Според мен това е директен разход за реклама.
В §1 от ДР на ЗКПО има следното определение:
"33. "Разходи за реклама" са разходите за популяризиране на стоки и услуги, включително подаръци, които носят търговското наименование или търговската марка на данъчно задълженото лице, в рамките на обичайното за извършваната от лицето дейност."
Не мисля, че фирменото лого, колкото и да струва, може да се третира като ДМА, защото не може да се проследи дали ще има икономическа изгода (уверичаване на приходите или намаляване на разходите) където и да го местиш и поставяш.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група