Напускане по време на майчинство

25.06.2019, 14:54 1582 9
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

25.06.2019, 14:54
Публикации: 5 / 0
Здравейте, в момента съм в отпуск по майчинсто /учител в държавно училище/. Майчинството ми изтича декември, но от септември искам да започна работа в ново училище. За да ми се актуализира заплатата за колко дни трябва да се върна на работа и след това да си подам предизвестието. Ще ми бъде ли платен натрупаният платен годишен отпуск?
#1 | 25.06.2019, 15:04
Публикации: 1292 / 173
Достатъчно е да прекратите отпускът за гледане на дете и да сте на работа дори един работен ден с уговорката, разбира се, че ръководството няма нищо против да ви се актуализира заплатата или че актуализацията се прилага спрямо всички на база нормативната уредба.
По време на предизвестието можете да ползвате част от платения си годишен отпуск.
Неизползваният ще ви се изплати като обезщетение при напускането.
#2 | 25.06.2019, 15:25
Публикации: 5 / 0
А мога ли да напусна без предизвестие.
#3 | 25.06.2019, 15:55
Публикации: 6731 / 989
Може, ако работодателят е съгласен на взаимво съгласие
#4 | 25.06.2019, 15:56
Публикации: 1292 / 173
Първо не знам какво пише в договора ви за назначаване относно предизвестието. Със сигурност е написано, че дължите предизвестие, но не знам колко месеца е то.
И да, принципно можете.
Единият вариант, подавате заявление за напускане по взаимно съгласие, разрешават ви, напускате от посочената от вас дата.
Втори вариант, работодателят не приема взаимното съгласие, но на вас много ви се напуска, тръгвате си, но заплащате на работодателя обезщетение за неспазено предизвестие на осн. чл. 220 от КТ.
Трети вариант, отговаряте на някое от условията, засегнати в чл. 327 от КТ и се възползвате от тях.
 :smile1:
#5 | 25.06.2019, 23:46
Публикации: 5 / 0



Основанието е в Наредбата за организацията и структурата на работната заплата

чл.21 (2) (Нова - ДВ, бр. 83 от 2007 г., в сила от 01.07.2007 г.) Когато по силата на нормативен акт на Министерския съвет, колективен трудов договор или вътрешен акт на работодателя от определена дата са увеличени работните заплати, но работникът или служителят към тази дата или след нея е бил в платен отпуск, поради което увеличението не се е отразило в базата, от която се изчислява възнаграждението за платен отпуск по реда на чл. 177 от Кодекса на труда, към възнаграждението за отпуска се заплаща добавка, изчислена с процента на увеличение на новото и предишното брутно трудово възнаграждение, определени по трудовото правоотношение.

Актуална ли е информацията т.е. не са нужни въпросните 10 дни.

#6 | 26.06.2019, 00:03
Публикации: 6731 / 989
С уточнението че не съм наясно с бюджетната сфера:
Ако започнете работа  и Ви вдигнат заплатата, ефектът може да е двустранен ефект - да получите по-високо обезщетение за неползван отпуск, но и да платите по-високо обезщетение за неспазено предизвестие. Ако имате под 10 отработени дни в месеца, промяната на заплатата няма да окаже влияние и върху двете обезщетения.
Може би в бюджетните имат други правила, но при всички случаи ефектът е върху всички обезщетения по КТ.
#7 | 26.06.2019, 00:27
Публикации: 5 / 0
новият договор трябва да подпиша на 1.09. съответно предизвестието трябва да подам на 1.08. а заявление са прекраъяване на майчинството трябва да подам считано от 19.07. за да имам 10 работни дни до 1.08. Нали така. Има ли право работодателят да не уважи заявлението ми за прекратяване на отпуска по майчинство и да не ме върне на работа?
#8 | 26.06.2019, 14:03
Публикации: 1292 / 173
Не, не може да ви откаже връщане на работа.
Дори да е в хипотезата, че всички ползват едновременно платения си годишен отпуск той ще ви приеме на работа и ще има право веднага да ви пусне в отпуск заедно с другите работници.
С едно уточнение, че ако и самият работодател е в отпуска вие няма на кого да си подадете заявлението за прекратяване на вашия отпуск по майчиство нито кой да ви издаде заповед за прекратяване.
Що се отнася до информацията в чл. 21, която цитирахте по-горе, да вярна е.
#9 | 12.03.2020, 12:50
Публикации: 1 / 0
Все още можете да печелите пари неофициално по време на постановлението. Занимавах се с търговия от около година, няма допълнителни пари. В интернет има много уроци, а някои сайтове предлагат безплатни демонстрации. Instaforex например: https://www.instaforex.com/reviews_forex_traders   
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове