Прекратяване на тр. договор по време на майчинство

12.06.2013, 12:31 13876 11
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

12.06.2013, 12:31
Публикации: 47 / 0
Здравейте, колеги!
Бих искала да ви помоля за отговор на следния въпрос -
имаме служителка, която е в майчинство, но си сменя местожителството и иска да й прекратим договора, защото няма как да се върне на работа, дори когато й изтече майчинството. Обещали са й работа на друго място, но нейният въпрос е, ако не започне там работа, ще продължи ли да взима майчинство (при положение, че не е подала документи за прекратяване на майчинството в НОИ) като няма тр.договор в момента?
Казах й, че не би трябвало това, че ще прекрати договора си с нас да повлияе върху майчинството й, освен ако тя не желае това и не подаде необх. документи в НОИ, но реших да питам и вас, защото такъв случай не съм имала до сега в практиката си  :blush:
И още нещо - при положение, че договорът й ще бъде прекратен по взаимно съгласие, трябва ли да искам разрешение от ИТ?

Много, много ви благодаря отново!
#1 | 12.06.2013, 12:34
Публикации: 3354 / 252
За освобождаване по взаимно съгласие не се иска разрешение от ИТ (майката трябва да си напише молба). Когато я освободите трябва да подадете прил.12 в НОИ до 3 дни след датата на освобождаване, може да приложите и заповед за прекратяване на договора. Майката ако няма ТД в друга фирма няма да получава майчинство (предполагам говорите за след 410 дни).
#2 | 12.06.2013, 12:43
Публикации: 47 / 0
Много благодаря за бързия отговор, Елена!
410 дни изтичат на 24.09.2013 г., а тя иска да я освободим от 17.06.2013 г. Няма ТД в друга фирма  :hmmm:  При това положение ще продължи ли да получава майчинство и до кога?
#3 | 12.06.2013, 12:45
Публикации: 3354 / 252
Ще получава обезщетение докато изтекат 410 дни. За майчинството трябва да има ТД.
#4 | 12.06.2013, 12:54
Публикации: 47 / 0
Много, много благодаря!
#5 | 06.02.2017, 12:53
Публикации: 27 / 1
Здравейте,имам следният случай-собственик продава фирмата си и е регистрирал нова фирма+започване дейност и в НАП,но във фирмата има наето лице ,което в момента е в бременност и раждане -275 дни до 10.10.2017 вкл.Какво е необходимо ,за да назнача това лице в новата фирма,какви документи да подам в НОИ?
Благодаря ви предварително!
#6 | 09.03.2020, 10:01
Публикации: 52 / 0
Здравейте,

А какви документи се подават към НОИ при прекратяване на майка в отглеждане на дете до 2 години?
Намерила си е друга работа и днес каза, че повече нямада идва при нас на работа.

Приложение 8 ли трябва да подам?

Благодаря предварително!
#7 | 09.03.2020, 10:11
Публикации: 5823 / 500
Как лесно става - "днес каза, че повече няма да изва при нас на работа". Тя тази майка сега работили или е отпуска за гледане на дете до 2-годишна възраст?
#8 | 09.03.2020, 10:14
Публикации: 52 / 0
Не, не работи. В отпуска е, но явно си е намерила друга работа.
#9 | 09.03.2020, 10:22
Публикации: 5823 / 500
Не, не работи. В отпуска е, но явно си е намерила друга работа.

В този случай майката подава заявление до работодателя за прекратяване на отпуската по чл.164 от КТ и попълнено приложение № 7 с попълнена част ІІ - декларирам следните промени в обстоятелствата. Срокът за подаването е 3 работни дни от датата на настъпилите промени. Фирмата издава заповед за прекратяване на отпуската по чл.164 и подава в НОИ в срок от 3 работни дни попълнено приложение № 10 - част ІІ.
Освен това се оформят документите за прекратяване на трудовия договор и се подава уведомление по чл.62 от КТ в срок от 7 работни дни.
#10 | 09.03.2020, 10:28
Публикации: 52 / 0
Много благодаря, Marpan_64!


#11 | 25.03.2020, 07:40
Публикации: 66 / 0
Добро утро,
Да попитам, а трябва ли майката да си пуска предизвестие?
Имам същия случай и беше полезен коментара.
Благодаря и хубав ден.




В този случай майката подава заявление до работодателя за прекратяване на отпуската по чл.164 от КТ и попълнено приложение № 7 с попълнена част ІІ - декларирам следните промени в обстоятелствата. Срокът за подаването е 3 работни дни от датата на настъпилите промени. Фирмата издава заповед за прекратяване на отпуската по чл.164 и подава в НОИ в срок от 3 работни дни попълнено приложение № 10 - част ІІ.
Освен това се оформят документите за прекратяване на трудовия договор и се подава уведомление по чл.62 от КТ в срок от 7 работни дни.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове