По-късно потърсено обезщетение по чл 222,ал.1 от КТ

15.10.2019, 13:45 902 11
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

15.10.2019, 13:45
Публикации: 5 / 0
Здравейте! Знам , че давностният срок за обезщетението по чл.222,ал.1 от КТ е 3 години.
Не съм сигурна обаче, какво се случва, ако едно лице си го потърси на по-късен етап. Ще трабва ли да се начисли за период от 30 дни, който е веднага след неговото освобождаване и съответно да се правят корекции на Д1 и Д6 или ще се начисли от деня на входиране на молбата му?
#1 | 15.10.2019, 13:49
Публикации: 5891 / 505
На по-късен етап? Колко късен?
#2 | 15.10.2019, 13:53
Публикации: 5 / 0
В моя случай, обезщетението трябваше да е от средата на септември до средата на октомври, но заплатите за септември вече съм ги направила. Молбата я получих вчера.
#3 | 15.10.2019, 14:05
Публикации: 5891 / 505
А защо намесвате тези 3 години в питането си? Толкова ли няма как да промените заплатите за м.септември?
#4 | 15.10.2019, 14:12
Публикации: 5 / 0
Да, по принцип бих могла да ги променя, просто бих искала да разбера дали се налага да ги коригирам или си имам законното право да го начисля от средат на октомври до средата на ноември и съответно какво се случва с Д1 и Д6?
#5 | 15.10.2019, 14:29
Публикации: 5891 / 505
 КТ - чл.22, ал.1 - Обезщетението е в размер на брутното му трудово възнаграждение
за времето, през което е останал без работа, но за не повече от 1 месец.
Няма как да го начислите за м.10 и 11 при условие, че лицето е останало без работа през м.09 и 10. След плащане на това обезщетение лицето може да започне работа през м.10 и м.11 и вече няма да е безработно. Също така, ако е регистрирано и ще получава обезщетение за безработица, плащането на това обезщетение ще започне след плащането на обезщетението по чл.222.
#6 | 15.10.2019, 14:32
Публикации: 5891 / 505
Също така това обезщетение ще го посочите в трудовата книжка на лицето, а там се посочва периода, за който се отнася.
#7 | 15.10.2019, 14:54
Публикации: 5 / 0
Да, благодаря Ви!  Тоест да разбирам,че дори и след една година да беше потърсено това обезщетение, периода си е от средата на септември до средата на октомври и при всички случаи щяха да се правят корекции?
#8 | 16.10.2019, 10:17
Публикации: 5 / 0
Някой имал ли е такъв казус?
#9 | 16.10.2019, 11:19
Публикации: 9305 / 1583
Тоест да разбирам,че дори и след една година да беше потърсено това обезщетение, периода си е от средата на септември до средата на октомври и при всички случаи щяха да се правят корекции?
Сама сте си отговорили благодарение на подсказката на Марпан. :smile1:
#10 | 16.10.2019, 13:23
Публикации: 6911 / 1013
Не разбирам за какви корекции става въпрос. Освен добавката към ведомостта за заплати. Д1 и Д6 са си нови и "редовни". Д1 за обезщетението по 222/1 се подава с отделен код
#11 | 16.10.2019, 16:40
Публикации: 774 / 160
Не разбирам за какви корекции става въпрос. Освен добавката към ведомостта за заплати. Д1 и Д6 са си нови и "редовни". Д1 за обезщетението по 222/1 се подава с отделен код
....и отделно за периодите в двата месеца. :smile1:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове