ВЪТРЕШЕН ПРАВИЛНИК ЗА ПРЕДСТАВИТЕЛНОТО И РАБОТНОТО ОБЛЕКЛО
Раздел І. Общи положения
Чл. 1. При изпълнение на трудовите си задължения лицата от педагогическия персонал и главният счетоводител имат право на представително облекло.
Чл. 2. При изпълнение на трудовите си задължения лицата от непедагогическия персонал, с изключение на главния счетоводител имат право на работно облекло.
Чл. 3. Представителното и работното облекло се осигуряват за всяка календарна година по ред, определен в този правилник.
Чл. 4. (1) При постъпване на работа през календарната година лицата от педагогическия и непедагогическия персонал имат право на представително, съответно работно облекло на стойност, пропорционална на оставащите до края на годината дни.
(2) При постъпване на работа за определено време (срочен трудов договор) и срокът на трудовия договор е преди края на календарната година лицата от педагогическия и непедагогическия персонал имат право на представително облекло, съответно работно облекло за срока на трудовия договор. В този случай стойността на представителното и на работното облекло се определя пропорционално на срока на договора.
(3) Лицата от педагогическия и непедагогическия персонал, който работят на непълно работно време, имат право представително или работно облекло пропорционално на продължителността на работното време. Пълното работно време е с продължителност осем часа на ден.
Чл. 5. Стойността на работното и представителното облекло за една календарна година се определя със заповед на директора, в размери, посочени в Общинския колективен трудов договор.
Раздел ІІ. Представително облекло
Чл. 6. Представителното облекло се осигурява на всички лица от педагогическия персонал и главния счетоводител.
Чл. 7. Стойността на представителното облекло се дава в пари, като изборът на облеклото се осигурява от всяко лице, съобразно благоприличието и деловия вид, съответстващ на служебното му положение.
Чл. 8. Стойността на представителното облекло се изплаща в началото на календарната година, след формиране на бюджета на .............. и получаване на субсидия.
Чл. 9. Лицата по чл. 6, които са получили представително облекло по раздел ІІ нямат право на работно облекло по раздел ІІІ.
Чл. 10. Лицата по чл. 6, които работят на повече от един трудов договор в .............. имат право на представително облекло само по основния трудов договор.
Чл. 11. При прекратяване на трудовото правоотношение през годината лицето по чл. 6 възстановява получената сума за представително облекло, установена пропорционално на неотработените месеци за годината, с изключение при прекратяване на трудовото правоотношение при смърт.
Чл. 12. За времето на неплатен отпуск, което съгласно чл. 160, ал. 3 от Кодекса на труда не се зачита за трудов стаж, на лицата по чл. 6 не се полагат средства за представително облекло, съответно следва възстанови получената сума за този период.
Раздел ІІІ. Работно облекло
Чл. 13. Работно облекло се осигурява на всички лица от непедагогическия персонал, с изключение на главния счетоводител.
Чл. 14. Работно облекло се осигурява, за да се запази личното облекло на лицата при извършване на възложената работа.
Чл. 15. Видът на работното облекло, по категории непедагогически персонал, и съобразно пола е следния:
..........(длъжност)............ – обувки, ботуши, панталон, пола, риза, блуза, сако, костюм, яке/палто;
.........
..........
Чл. 16. Работното облекло се осигурява за индивидуално използване.
Чл. 17. Работното облекло се закупува от търговската мрежа лично от лицата, съобразно индивидуалните им особености. За закупеното работно облекло се представя фактура/фактури. Стойността на закупеното работно облекло за всяко едно лице от непедагогическия персонал е тази по фактурата/фактурите, но не повече от посочената в КТД.
Чл. 18. Заменяне на работното облекло с пари не се допуска.
Чл. 19. Поради неъзможност на работодателя за съхранение и почистване на работното облекло в ............... то се съхранява и почиства от лицата, които го ползват.
Чл. 20. Срокът на износване на работното облекло е една година и започва да тече от 1 януари на съответната година, независимо, че може да е закупено преди началото на съответната година.
Чл. 21. След изтичане на срока на износване лицата от непедагогическия персонал не възстановяват работното облекло.
Чл. 22. При прекратяване на трудовото правоотношение през годината лицата от непедагогическия персонал възстановяват сума, пропорционална на оставащото време до изтичане на срока на износване, с изключение при прекратяване на трудовото правоотношение при смърт.
Раздел ІV. Преходни и заключителни разпоредби
Чл. 23. За необхванатите в този вътрешен правилник положения се прилагат Наредбата за безплатното работно и униформено облекло и Наредба № 14 от 16 ноември 2016 г. за представителното облекло на лицата от институциите в системата на предучилищното и училищното образование.