Съпътстващи разходи при внос на автомобили втора употреба

03.03.2020, 15:51 6737 9

03.03.2020, 15:51
Здравейте, честит 3ти март

Автокъща закупува автомобили втора ръка от Европа и ги продава, като използва режим на облагане по чл.143 от ЗДДС. Ако използваме пример, че при покупка автомобила се завежда в сметка 304 - примерно на 2 000 лв (супата по фактура от ЕС, където не е начислено ДДС). За транспорта се издава фактура от български превозвач за 500 ДО и 100 ДДС. Издава се и фактура за ремонт от автосервиз за 300 ДО и 60 за части и 100 ДО и 20 ДДС за труд. Въпросите са ми следните:
  • Трябва ли всички разходи да се натрупат в сметка 304?
  • Ако се натрупат, стойността на колата ще стане 2 900 лева, но на тези 900 ще съм използвал ДДС, тогава при продажба и прилагане на чл.143 от ЗДДС, ще бъде ощетена хазната. Примерно продавам колата за 3 000 лв трябва ли да начисля ДДС само на 100 лв или на 1 000?
  • При продажба на автомобила издавам фактура без ддс за обща стойност 3000 лв, после с протокола за начисляване на ддс, по моята логика трябва да вкарам 83,33 ДО и 16,66 ДДС (общо 100 лв) или 100 ДО + 20 ДДС?

Ще съм благодарен, ако някой успее да ми помогне с въпросите?
#1 | 04.03.2020, 17:22
Публикации: 18 / 2
Предложение - на основание чл.67, ал.2 от ЗДДС, в края на данъчният период, с Протокол по чл.117 от ЗДДС във връзка с чл.144, ал.4 от ЗДДС, в Дневника за продажби посочвате ДО - 83,33 лв. и ДДС - 16,66 лв. На последният ден от данъчният период / 30 или 31/, на основание чл.120, ал.1 от ЗДДС съставяте Отчет за извършените продажби, който не се включва в Дневник продажби. Отчетът има информативен характер и можете да го приложите към счетоводната справка за осчетоводяване на всички Протоколи, съставени във връзка с продажби на МПС втора употреба .
#2 | 04.03.2020, 18:19
Публикации: 9 / 0
Разходите се трупат по 304 естествено.
Но маржа се прави между продажната и ПОКУПНАТА цена, която е по фактура. Тоест внасяте ДДС 166,67 лв /3000-2000=1000/1,2/. Вижте ППЗДДС.
#3 | 05.03.2020, 15:13
Здравейте, благодаря за отговорите.
Аз си правя една справка подобна на отчет за извършените продажби, която наистина е само с информативен характер.
За фактурите от ЕС си издавам протокол и го включвам в дневника за покупки и продажби. В дневника за продажби включвам протокол по чл. 90 от ППЗДДС с ДО - 83,33 лв. и ДДС - 16,66.
Друго което е този протокол по чл. 90 от правилника го съставям за всяка отделна продажба а в правилна пише "Чл. 90. (1) В края на всеки данъчен период дилърите начисляват данъка за извършените от тях доставки по глава седемнадесета от закона, като съставят протокол.", не знам дали не трябва да почна да съставям един общ протокол за всички продажби през месеца?

Друго което искам да попитам, имам автомобили, на които ми издават фактура с ДДС и след като изпратя CMR, че автомобила е в България ми издават кредитно за цялата сума от първата фактура и ми издават нова фактура без ДДС. Първата фактура и кредитното не ги включвам в дневника, фактурата без ддс си осчетоводявам в дневниците за покупките и продажбите с протокол. Правилно ли е така? Прикачам документите
#4 | 05.03.2020, 17:28
Публикации: 156 / 22
На тази фактура ясно си пише "01 innergemeinschaftliche lieferung" - вътрешнообщностна доставка.  Къде видя  марж? Ако австрийците е декларират като ВОД , чакай до 6 месеца повикване от НАП защо не е деклариран ВОП.
#5 | 06.03.2020, 08:36
Публикации: 18 / 2
Предложение - във връзка с публикуваните фактура и кредитно известие, на основание чл.124, ал.4 и ал.5 от ЗДДС, българските търговци са длъжни да отразят в Дневника си за покупки всички данъчни документи, които притежават. Следователно, дори първоначалната Ви фактура да е с последващо кредитно известие, а в последствие да имате втора фактура, отразете първоначалната фактура и следващото кредитно известие в Дневника за покупки, в колоната за покупки без право на приспадане на ДДС. За окончателната фактура, след като стоката е пристигнала на територията на България и във втората фактура е посочен текст за вътреобщностна доставка, следва да издадете Протокол, с който да начислите ДДС в размер на 20%. Не забравяйте да включите Протоколът в Дневника за продажби като изчислите месецът, през който да го посочите, по правилата на чл.63, ал.3 и ал.4 от ЗДДС. ДДС с право на приспадане можете да упражните по реда на чл.72 от ЗДДС - в рамките на 12 месеца.
#6 | 06.03.2020, 14:32
На тази фактура ясно си пише "01 innergemeinschaftliche lieferung" - вътрешнообщностна доставка.  Къде видя  марж? Ако австрийците е декларират като ВОД , чакай до 6 месеца повикване от НАП защо не е деклариран ВОП.
Тази последната фактура е ясна, декларирам си я като ВОП и си я включвам в дневниците понеже е автомобил втора ръка аз после го фактурирам на Марж. Питането е за другите две Фактура и Кредитно, на тях пише 001 Regelbesteuert (R) Regular Taxation което си е редовно данъчно облагане.

#Дарак Фактурата без ДДС си я включвам правилно с протокол. Ще започна да включвам фактурата с ДДС и за крединтото, но дневниците с чуждестранния ддс номер ли трябва да са?
#7 | 06.03.2020, 14:38
Публикации: 156 / 22
Тази последната фактура е ясна, декларирам си я като ВОП и си я включвам в дневниците понеже е автомобил втора ръка аз после го фактурирам на Марж.

  ???????? :blink: :blink:
#8 | 06.03.2020, 15:03
Публикации: 1230 / 73
Щом има ВОП, не става да продавате по марж. Направила съм си едно списъче с различните варианти при продажба на коли втора употреба ще се пробвам да Ви го пусна на лс.
#9 | 08.03.2020, 17:32
Явно не трябва да има протокол когато фактурата и е Marginal Taxation  :ok:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група