Важни законови промени за работодателите във връзка с извънредното положение

24.03.2020, 17:08 86511 61
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#20 | 24.03.2020, 17:08
Публикации: 56 / 4
За кои сектори важи това с 60 % от заплатите, някъде има ли инфо ? Чувам, че няма да е за всички
#21 | 24.03.2020, 17:31
Публикации: 24 / 4
#22 | 24.03.2020, 18:49
Публикации: 1 / 0
Относно запорите : Не се налагат запори върху трудови възнаграждения и пенсии. Тоест не се налагат нови запори или това въжи и за вече наложени запори , до отняна на извънредното положение?
#23 | 24.03.2020, 18:54
Публикации: 6999 / 1032
Относно запорите : Не се налагат запори върху трудови възнаграждения и пенсии. Тоест не се налагат нови запори или това въжи и за вече наложени запори , до отняна на извънредното положение?

За задължението за определяне на авансовите вноски няма значение дали сте на печалба или загуба. От значение са нетните приходи от продажби. Според това дължите или не авансови вноски и попълвате или не приложението в ГДД
#24 | 25.03.2020, 15:20
Публикации: 612 / 25
Само една неяснота имам. Ако извънредното положение е до 13.05.2020 г. Предприятието не работи от 13.03.2020 г. до 13.05.2020 г. Работниците нямат от минали години платени отпуски. Дава им се отпуск от тази година- Е да, но това са 2 работни месеца, което е около 40 работни дни. За 20 дни платен отпуск, за следващите 20 работни дни на какво основание да се изплаща на работника брутно трудово възнаграждение?
#25 | 25.03.2020, 15:25
Публикации: 9414 / 1603

Чл. 267а. (Нов - ДВ, бр. 28 от 2020 г., в сила от 13.03.2020 г. до отмяна на извънредното положение) За времето на преустановяване на работата в случаите по чл. 120в работникът или служителят има право на брутното си трудово възнаграждение.

#26 | 25.03.2020, 17:30
Публикации: 2461 / 271
Приема се, че е престой по вина на работодател т.е. плащане си възнаграждението.
#27 | 08.04.2020, 18:09
Публикации: 189 / 22
Въвеждане на непълно работно време от работодателя
Чл. 138а.
(2) (Нова - бр. 28 от 2020 г.) В предприятието или в негово звено работодателят може да установи за целия период на обявено извънредно положение или за част от този период непълно работно време за работниците и служителите, които работят на пълно работно време.

Не видях да е регламентирано дали отработеното време на непълен работен ден се зачита за пълен ден осигурителен стаж. Мисля че да, но не ми е ясно как следва да се отразят отработените дни във ведомостта и в Д1.

#28 | 08.04.2020, 19:32
Публикации: 2461 / 271
Защо да се зачита за 1 ден ОС?
#29 | 08.04.2020, 19:44
Публикации: 189 / 22
Ами натам ме води логиката, защото съгласно чл.1, ал. 8 от постановлението ще се изплаща пълното възнаграждение и осигуровките ще са в пълен размер. И министърката така се изказа онзи ден

Скрит текст :
#30 | 08.04.2020, 21:00
Публикации: 2461 / 271
Непълното работно време и компенсациите по постановлението не вървят заедно.
#31 | 09.04.2020, 10:30
Публикации: 242 / 23
Според мен, при въведено непълно раб.време-4 часа примерно, и ако получите компенсации за останалите 4 часа, Вие  всъщност имате задължение да осигурявате служителите за пълно работно време върху осиг. доход за 8 часа, съответно е редно да се зачете 1 ден ОС.
#32 | 09.04.2020, 11:02
Публикации: 2461 / 271
Според мен, при въведено непълно раб.време-4 часа примерно, и ако получите компенсации за останалите 4 часа, Вие  всъщност имате задължение да осигурявате служителите за пълно работно време върху осиг. доход за 8 часа, съответно е редно да се зачете 1 ден ОС.

Да, стига да получавате компенсации.
#33 | 09.04.2020, 11:29
Публикации: 242 / 23
Да, това е ключът. Понеже и питането се обвърза и с Постановлението :)
#34 | 09.04.2020, 12:21
Публикации: 189 / 22
Според мен, при въведено непълно раб.време-4 часа примерно, и ако получите компенсации за останалите 4 часа, Вие  всъщност имате задължение да осигурявате служителите за пълно работно време върху осиг. доход за 8 часа, съответно е редно да се зачете 1 ден ОС.

Благодаря, и аз мисля така. Но в чл.38 от НПОС този случай не е регламентиран /както и алтернативното условие за ползване на компенсации, при което пак се дължи възнаграждение и осигуровки в пълен размер - преустановяване на работата/. Та вероятно ще трябва и по наредбата да се направят промени.
#35 | 10.04.2020, 10:38
Публикации: 99 / 3
Здравейте,някой подавал ли е декларация ОБР.1,за работници/служители в отпуск по чл138а от КТ.Обадих се в НАП да попитам как трябва да ги водим,служителката каза, че не знае и да съм питала методолозите.Логично е да са на 8 часа,както във ведомостите,така и в декл.обл.1.
За доказателство, че са на непълно работно време,ползваме само заповед по чл 138а и присъствени форми ли?
#36 | 10.04.2020, 10:51
Публикации: 242 / 23
Да, може би ще е добре да се пита писмено МТСП, защото наближава крайния срок за подаване на Д1  за м.03.2020г. Иначе по телефона като питах, логиката им е като нашата :D

От МТСП препоръчаха също да питаме и БТ и НАП :D
#37 | 10.04.2020, 11:13
Публикации: 99 / 3
Безпокои ме ,че ще имам и болнични,които смятам в часове,защото хората са на сирв.
#38 | 10.04.2020, 11:43
Публикации: 2461 / 271
Здравейте,някой подавал ли е декларация ОБР.1,за работници/служители в отпуск по чл138а от КТ.Обадих се в НАП да попитам как трябва да ги водим,служителката каза, че не знае и да съм питала методолозите.Логично е да са на 8 часа,както във ведомостите,така и в декл.обл.1.
За доказателство, че са на непълно работно време,ползваме само заповед по чл 138а и присъствени форми ли?

Имате ли получени компенсации по Постановление 55?
#39 | 10.04.2020, 13:03
Публикации: 99 / 3
Не,не сме подали още документи.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове