Здравейте,
след като замествания служител след болничните ще излиза в платен отпуск /доста време/, то лицето назначено да замества ще бъде с действат ТД до завръщане на лицето на работа /не след прекратяване на болничните/.
Ако желаете на назначите заместващото лице, не виждам пречка да му прекратите ТД след завръщането на титуляра на осн. чл. 325, т. 5 след което да го назначите на основен ТД.
Едно и една темичка по подобен казус:
ЗАМЕСТНИКЪТ МОЖЕ ДА БЪДЕ НАЗНАЧЕН НА ПОСТОЯННА РАБОТА
Седмичен законник бр. 33, 7 - 13 септември 2009 г.
Във фирмата ни работи служител на срочен трудов договор по заместване. Титулярят е в продължителен отпуск и не се завърна на работа след изтичане срока на отпуска му.Можем ли да назначим на свободната вече длъжност заместника на отсъстващия служител?
Отговаря Нина МАНОЛОВА - адвокат
Щом като титулярят на длъжността, на която работи служителят по заместване, не се е завърнал на работа след изтичане срока на разрешения му отпуск (т.е. на отсъствието му), на неговото място може да бъде назначен друг служител.
Срочен трудов договор, съгласно чл. 68, ал. 1, т. 3 от Кодекса на труда, се сключва за заместване на работник или служител, който отсъства от работа. Без значение е причината за отсъствието на титуляря. Без значение, също така, за сключването на този срочен трудов договор е обстоятелството, дали титулярят работи по срочен, или по безсрочен трудов договор. Най-често срочен трудов договор на основание чл. 68, ал. 1, т. 3 от Кодекса на труда, се сключва за заместване на продължително отсъстващ работник или служител - напр. отпуск поради бременност и раждане, отпуск за отглеждане на малко дете, продължителен отпуск поради заминаване в чужбина и пр.
Срокът на договора за заместване се определя от продължителността на отсъствието на титуляря. Затова в него задължително трябва да се посочи името на титуляря на длъжността. В срочния трудов договор за заместване задължително трябва да се посочи, също така, че договорът се сключва до завръщането на титуляря. Това определя продължителността на срока на договора.
В случай че трудовият договор на заместваното лице се прекрати през време на заместването, срочният трудов договор на заместника се превръща в договор за неопределено време, ако той продължи да работи 5 или повече работни дни без писменото възражение на работодателя и длъжността е свободна. Без значение в случая е основанието за прекратяване на договора на замествания работник или служител - с предизвестие, по взаимно съгласие на страните и пр. В тези случаи работодателят има право да прекрати трудовия договор на заместника - арг. от чл. 325, т. 5 от Кодекса на труда, или може да сключи нов трудов договор - за неопределено време или срочен трудов договор на някое от основанията, изброени в чл. 68 от Кодекса на труда. Ако работодателят не предприеме нито едно от изброените действия и са налице другите предпоставки на ал. 1 от чл. 69 от Кодекса на труда, трудовият договор за заместване се превръща в договор за неопределено време.
Ако трудовият договор на титуляря не бъде прекратен до края на отпуска, договорът на заместника се прекратява със завръщането на замествания на работа, без да се отправя предизвестие от която и да е от страните на основание чл. 325, т. 5 от Кодекса на труда.
В хипотезата на поставения въпрос преназначаването на заместника на вакантната вече длъжност, т.е. промяната на трудовия му договор - от срочен в безсрочен , може да стане по взаимно съгласие на страните, изразено писмено. Това може да стане с допълнително споразумение към първоначално сключения договор за заместване, а също и с нов трудов договор. В тридневен срок от сключването или изменението на трудовия договор, работодателят, или упълномощено от него лице, е длъжен да изпрати уведомление за това до съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите - чл. 62, ал. 3 от Кодекса на труда.