Осчетоводяване на финансиране по ОПИК

10.09.2020, 14:38 741 8
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

10.09.2020, 14:38
Публикации: 81 / 2
Здравейте,
Въпросът ми е във връзка с програмата за подпомагане на микро  предприятия за преодоляване недостига на средства във връзка с Ковид-19 . За получената сума смятам да отчета разходи за въшни у-ги - извършен международен транспорт за доставка на стока. Стойността на тази услуга обаче я натрупвам в себестойността на стоката и тя не минава през сметките на 60гр. Как трябва да се отчете ?
#1 | 11.09.2020, 10:47
Публикации: 9471 / 1607
Ще си я отчетете счетоводно, както сте описали - съгласно счетоводните и законови норми. Дали тази сума ще се признае от гледна точка на програмата - вижте конкретния договор или принципите в самата програма - допустим разход ли е този за целите на програмата .
#2 | 11.09.2020, 11:24
Публикации: 78 / 13
Ще си я отчетете счетоводно, както сте описали - съгласно счетоводните и законови норми. Дали тази сума ще се признае от гледна точка на програмата - вижте конкретния договор или принципите в самата програма - допустим разход ли е този за целите на програмата .

Здравейте delphine,
                                     Разходите за външни услуги са допустими по т.нар. 3000-10000... И за написаното сте абсолютно прав/-а, но от моя опит с разплащателните агенции съветвам tara13 да минат през група 60, защото ще вллязат в такъв обяснителен режим, като им преглеждат документите при последващ контрол и не видят 60 и 611, че ще им се завие свят...

Лека и спорна работа!!!
#3 | 11.09.2020, 11:30
"Разходите за външни услуги са допустими по т.нар. 3000-10000... "

Здравейте , Angel Halembakov !
За външните услуги е така - ще се признаят, но правилно питащата уточнява, че те ще отидат в стойността на стоката и няма как да бъдат осчетоводени в 602 . По същество няма да бъдат осчетоводени и няма да представляват услуга . И в тази връзка трябва да се види дали програмата допуска покриване на разход за стоки / а може би само продадени ? / .
#4 | 11.09.2020, 16:08
"Разходите за външни услуги са допустими по т.нар. 3000-10000... "

Здравейте , Angel Halembakov !
За външните услуги е така - ще се признаят, но правилно питащата уточнява, че те ще отидат в стойността на стоката и няма как да бъдат осчетоводени в 602 . По същество няма да бъдат осчетоводени и няма да представляват услуга . И в тази връзка трябва да се види дали програмата допуска покриване на разход за стоки / а може би само продадени ? / .

Аз това имах предвид, този път да си нарушат политиката и тези разходи да бъдат отчетени като текущи, а не да влизат в стойността на стоките. Просто предлагам по-безболезнен вариант при последващ контрол... Разбира се ако тези разходи не са съществена част от стойността на стоките и имат някакво притеснение за изкривяване на финансовия резултат... Ама чак пък толкова за максимум 10000.00лв.??? Това са три-четири тира от Централна Европа. Както прецени колегата, аз бих ги вкарал в гр.60 в конкретния случай.

Хубави почивни дни!!!
#5 | 11.09.2020, 16:13
Този момент е по-скоро свързан със спазване на счетоводните стандарти отколкото с промяна на счетоводната политика.  :smile1:

То закони не се спазват, че стандарти ли...и това го има.
#6 | 14.09.2020, 13:25
До tara 13:
Здравейте докато преглеждах въпроси и отговори свързани с ОПИК попаднах на следното:

686/20.05.2020г.

Въпрос:

Здравейте, бихте ли разяснили дали ще се считат за допустими
следните разходи, извършени във връзка с доставка на стоки:
- Разходи за международен транспорт
- Разходи за митническо оформяне
- Разходи за Застраховки на стоката при международен транспорт

Разяснение от УО:

В сулчай, че описаните от Вас разходи формират доставната стойност на стоките,
то същите са недопустими за финансиране.

Така, че преценете ситуацията при Вас, за да не стане проблем.

Лека и спорна седмица!!!
#7 | 15.09.2020, 15:35
Публикации: 81 / 2
Благодаря Ви за коментарите . Много ми помогнахте.  Отчетох разхода по 60 гр.за да се отчете финансирането. Финансовия резултат в края на годината няма да се промени защото стоката е продадена и дали разходите са отчетени по304 или по 602,няма да има значение . Притеснява ме това че се нарушава стандарта.
#8 | 15.09.2020, 15:38
Публикации: 262 / 37
Притеснява ме това че се нарушава стандарта.

Просто не го нарушавайте.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница